Menu
CHIP Speedtest

Česká republika je velmocí v zavádění protokolu IPv6

30.04.2012 06:48 | Redakce Chip
Česká republika je velmocí v zavádění protokolu IPv6
Podle aktuálního průzkumu Evropské komise se Česká republika stala lídrem světového žebříčku zavádění nové generace internetového protokolu.

Potvrzují to statistiky sdružení CZ.NIC, správce národní domény .cz, které dlouhodobě propaguje modernizaci českého internetu a přechod na IPv6. Českému prvenství ovšem neodpovídá situace ve státní správě. Oproti tuzemským ministerstvům, která jsou na tom v porovnání s Evropou dobře (jedna třetina již IPv6 zavedla), úřady měst a obcí v implementaci nového protokolu zaostávají.

Podle zveřejněné studie IPv6 Observatory, kterou pro Evropskou komisi realizuje konzultantská společnost Inno za podpory University of Luxembourg a Beijing Internet Institute, vede Česká republika v zavádění IPv6 (internetový protokol verze 6). Za ČR, kde je přes IPv6 dostupných 8,6 % stránek, se umístilo Slovinsko (5 %) a Lucembursko (4,6 %).

Mezi dlouhodobé snahy sdružení CZ.NIC patří podpora přechodu na IPv6 u institucí státní správy. Usnesení vlády z června 2009 zavázalo ministry všech resortů a vedoucí ostatních ústředních orgánů státní správy k zajištění přístupu ke svým stránkám prostřednictvím IPv6 do konce roku 2010. Podle aktuálního průzkumu CZ.NIC splnila tento závazek více než třetina ministerstev a modernizací prošly také některé klíčové instituce jako ČTÚ, ÚOHS nebo ČÚZK. Podstatně horší situace je ovšem u krajských úřadů, z nichž jsou prostřednictvím IPv6 dostupné pouze weby Vysočiny a Libereckého kraje. Z 26 webů statutárních měst zatím podle průzkumu nový protokol nepodporuje žádný.

První termíny těchto kurzů jsou vypsány na 3. května a 21. června tohoto roku. Ke zvyšování povědomí veřejnosti o novém protokolu přispěje i druhý světový den IPv6 pořádaný 6. června. Při jeho příležitosti připravuje CZ.NIC jednodenní monotematickou konferenci o tomto protokolu. Na středu 6. června také ohlásili definitivní přechod na IPv6 velcí technologičtí hráči jako Google, Yahoo, Microsoft Bing, Facebook, Cisco a řada poskytovatelů internetových služeb.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání