Menu
CHIP Speedtest

Chybné hodnoty v tabulkách jednoduše neviditelné

30.06.2012 10:00 | Redakce Chip
Pokud začínají obsahy buněk znakem [#], jsou to chybné hodnoty, které ale v matematickém smyslu mohou být správné. Například výraz „#NEDEF“ je naprosto správným výsledkem funkce „SVYHLEDAT()“, když funkce nenajde hledanou hodnotu.

I když formule pracují v zásadě správně, pro lepší optický dojem tabulek můžete například „zneviditelnit“ chybné hodnoty pomocí podmíněného formátování.

K tomu označte požadovanou buňku, např. „A1“, ve které chcete skrýt případné chybné hodnoty. Pak na kartě „Domů“ klikněte ve skupině „Styl“ na šipku u položky „Podmíněné formátování“. V následujícím menu vyberte „Nové pravidlo“ a v dalším dialogu označte pod „Vybrat typ pravidla“ položku „Určit buňky k formátování pomocí vzorce“. Ve skupinovém rámečku „Upravit popis pravidla“ zadejte vzorec „=JE.CHYBHODN(A1)“ do pole „Formátovat hodnoty, pro které platí tento vzorec“. Klikněte na „Formát“ a v následujícím dialogu vyberte bílou jako barvu výplně, aby chybná hodnota byla na bílém pozadí neviditelná.

Vysvětlení: Funkce „JE.CHYBHODN()“ otestuje obsah buňky na chybnou hodnotu. Když tento test dopadne kladně, funkce vrátí „PRAVDA“. Potom se provede podmíněné formátování. Když má ale funkce hodnotu „NEPRAVDA“, zůstanou vlastnosti formátování buňky nezměněné.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání