Menu
CHIP Speedtest

Chyby při vzniku nových TLD

29.07.2012 16:00 | Redakce Chip
Chyby při vzniku nových TLD
Server TheDomains.com shrnul pět zásadních chyb, kterých se podle něj ICANN dopustil při tvorbě pravidel pro registraci nových domén nejvyšší úrovně.

 

Proces vzniku nových domén nejvyšší úrovně (TLD) má za sebou první fázi, během které mohl kdokoli podat žádost o vlastní TLD. Nyní bude ICANN posuzovat oprávněnost bezmála 2 000 žádostí a rozhodovat spory o domény, o které usiluje více žadatelů. Michael H. Berkens, šéfredaktor serveru TheDomains.com se domnívá, že se ICANN při nastavování pravidel vzniku nových TLD dopustil hned několika závažných chyb.

 

1. Nové TLD mohou mít uzavřené registrace

ICAAN umožnil držitelům nových domén uzavření jejich registrací. Pokud například Amazon získá domény .app, .books, .music, .shop a více než 70 dalších o které žádá, bude zároveň jediným subjektem, který může provozovat weby s těmito koncovkami.

2. Vytvoření pravidel a cen pro služby řízeného registru (URS – Uniform Rapid Suspension System), na jejichž základě nechce nikdo poskytovat svoje služby

Jedná se především o kontrolu dodržování pravidel registru, sledování zneužívání domén, zákaznický servis a další činnosti. Za cenu 300–500 dolarů by měly být zpracovávány žádosti o zrušení domén parazitujících na cizí značce, nikdo ovšem nemá zájem tuto službu poskytovat.

3. Není limitován počet přihlášek podaných jedním žadatelem

ICANN neměl umožnit, aby jediná společnost mohla vlastnit prakticky neomezený počet TLD a ovládala tak poměrně značnou část trhu. Až 20 % z nových TLD by mohlo skončit pod kontrolou jediné firmy.

4. Nejasná pravidla pro podobné domény

Podle pravidel registrací nových TLD nepovolí ICANN vznik domén s podobnými názvy, které by mohly mást uživatele internetu. Samotná pravidla jsou ovšem velmi nejasná, bez stanovení jasného postupu, podle kterého bude podobnost domén posuzována.

5. Není omezen počet nových generických domén

ICANN nestanovil maximální počet nových genetických domén, o který se může současných 22 TLD hned v prvním kole rozšířit. Jelikož jedním z úkolů ICANN je kontrola stability internetu, zdá se být velmi riskantní vzdát se kontroly nad počtem nově vzniklých TLD. Namísto postupného růstu může být počet TLD skokově zvýšen i o několik stovek nových domén.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání