Menu
CHIP Speedtest

Chytré ovládání vašeho domova

10.04.2012 08:05 | Redakce Chip
Chytré ovládání vašeho domova
Automatizace není jen doménou průmyslového odvětví. Vhod přijde i pro domácí použití. Důvody jsou nasnadě: úspora peněz a pohodlnější život.

Automobily  dnes  často  nabízejí  více  komfortu  než  domácnosti:  odemkneme  si  na  dálku,  optimální  teplota se  reguluje  automaticky  a  veškeré  ovládací  prvky  má řidič doslova na dosah. Díky systémům pro automatizaci domácnosti a dalším technologiím pro chytré bydlení však můžeme podobné (a ještě lepší) vymoženosti využívat také v pohodlí našich domovů. Komfort však není jedinou výhodou instalace podobného řešení. To totiž umožňuje i optimální využívání energií – v každý okamžik například zajišťuje ideální nastavení topení i osvětlení vzhledem k aktuálním podmínkám. Ty zjišťuje pomocí senzorů, ať už jde o termostaty, detektory pohybu, světelná čidla, nebo okenní kontakty, které vás upozorní, pokud zapomenete zavřít některé z oken. Data z těchto senzorů jsou zasílána do centrální jednotky (v závislosti na konkrétním
použitém  řešení  může  jít  například  o  domácí  server)  a  dávají vám komplexní přehled o situaci. Většina moderních řešení pak umožňuje vzdálené ovládání např. prostřednictvím smartphonu nebo tabletu, a tak můžete své království řídit přes internet v podstatě odkudkoli (jsou i varianty řízení prostřednictvím příkazů zaslaných SMS). 

 

Více o inteligentní domácnosti se dočtete v Chipu 5/2012, který vychází v pátek 20. dubna 2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání