Menu
CHIP Speedtest

Čínský výrobce mobilů ZTE stále roste

09.08.2011 18:51 | Redakce Chip
Čínský výrobce mobilů ZTE stále roste
A prodává čtyřikrát tolik smartphonů co před rokem.

Možná jste o ZTE ještě ani neslyšeli, ale je pátým největším výrobcem mobilních telefonů na světě, a v první pětici jediným z Číny — za Nokií, Samsungem, LG a Applem. Celosvětový tržní podíl mu vzrostl meziročně z 3,7 na 4,5 procenta; roste zhruba stejně rychle už pátým rokem po sobě. V prvním pololetí 2011 dodal do obchodní sítě 35 milionů mobilů. Jeho dodávky do USA se meziročně ztrojnásobily a jeho celosvětový prodej chytrých telefonů se dokonce zečtyřnásobil.

Úspěch má model Blade (ZTE‑U V880), prodávaný pod kdejakým jiným označením podle operátora — u Orange (také na Slovensku) je znám jako Orange San Francisco. Je to tříapůlpalcový, dotykový, cenově dostupný smartphone s Androidem 2.1 nebo 2.2.

Dosud se ho celosvětově prodaly dva a půl milionu kusů, a ZTE očekává, že do konce roku překročí pět milionů. V Číně je to nyní vůbec nejúspěšnější smartphone a prodává se ho tam prý šestnáct tisíc kusů denně.

Do Evropy dodává ZTE přibližně 65 operátorům, často pod značkou operátorů; jako ZTE se prodávají spíše jen modely úplně nejobyčejnější; u nás se s nimi setkáte u Vodafonu nebo T‑Mobilu, a také dotykový telefon Vodafone 547i vyrábí ZTE. ZTE Blade je u nás nabízen jen v prodeji volném.

V červenci ohlásilo ZTE záměr otevřít výzkumné a vývojové středisko v Drážďanech, ve spolupráci s Technickou univerzitou Drážďany. Středisko se soustředí na vývoj technologií pro LTE.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání