Menu
CHIP Speedtest

CleverPrint 2009 Professional

23.10.2010 17:01 | Redakce Chip
CleverPrint 2009 Professional
Ještě než své dokumenty pošlete na tiskárnu, upravte je v nástroji CleverPrint z Chip DVD 11/10. Pak bude vytištěný výsledek vypadat přesně tak, jak jste si představovali.

CleverPrint je vlastně virtuální tiskárna, na kterou vytisknete data z jakékoliv aplikace, která podporuje tisk. Data vytištěná na virtuální tiskárně se pak otevřou v editoru, kde s nimi dále pracujete. Chcete odstranit veškerou grafiku? Stačí jedno kliknutí. Chcete zmenšit zbytečné mezery a při tisku tak ušetřit papír? Opět stačí jedno kliknutí. A chcete vytvořit univerzální hlavičkový papír nebo vodoznak? I to všechno aplikace zvládá s jednoduchou elegancí. Navíc nabídne komfortní nastavení tisku více stránek na jeden list, takže ušetříte nejen papír, ale také inkoust v tiskárně. Kdo často tiskne, neměl by si nechat tento program ujít.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu CleverPrint 2009 Professional určenou pro nekomerční použití. Ta se ještě nedávno prodávala za cenu 1000 Kč a verze z Chip DVD je s ní zcela shodná – nemá žádná funkční, ani časová omezení. V současnosti již výrobce nabízí verzi 2010 (zkušební verze), která přináší detailnější práci se stránkami a úpravami přednastavených hlavičkových papírů.

Více stránek na list: V části »Page on Page« si nastavíte, kolik stránek chcete vytisknout.
Více stránek na list: V části »Page on Page« si nastavíte, kolik stránek chcete vytisknout.

Virtuální tiskárna

Po dokončení instalace se okamžitě spustí prostředí programu, které ale v této fázi nebudeme vůbec potřebovat. Klidně tedy můžete aplikaci zavřít, vrátíme se do ní až v okamžiku, kdy ji využijeme. Jak tedy postupovat? Po dokončení instalace programu vám přibude v systému nová tiskárna – virtuální tiskárna s názvem »CleverPrint«. Na tuto tiskárnu pak tisknete z jakékoliv aplikace, která podporuje tisk. Jakmile vytisknete na tuto tiskárnu jakákoliv data, automaticky se spustí CleverPrint a s daty vytištěnými vaší aplikací začínáte dále pracovat. Mimochodem: aplikace pracuje s vytvořeným souborem do té doby, dokud jej neuzavřete. Co to znamená? Tisknete z několika aplikací a nově vytištěné stránky se přidávají na konec aktuálního souboru. Jednoduše tak spojíte třeba text z Wordu, tabulky z Excelu a prezentaci z PowerPointu. Vytvoření PDF z několika aplikací je potom hračkou.

Více stránek na list

Vodoznak: Jednoduše vytvoříte vodoznak – textový, nebo i obrázek či logo.
Vodoznak: Jednoduše vytvoříte vodoznak – textový, nebo i obrázek či logo.

Jedna z věcí, pro kterou se CleverPrint hodí přímo báječně je uspořádávání stránek. Chcete vytisknout více stránek na jeden list? To zvládá program s bravurou. Hodí se to pro případy, kdy tisknete opravdu mnoho stránek textu a chcete ušetřit papír. Při tisku 4 stránky na list bude text ještě čitelný a ušetříte 75 % papíru a samozřejmě také inkoustu v tiskárně. Pro nastavení tisku více stránek na list zvolte v horní záložce »Main Actions« a v části »Page on Page« vyberte konfiguraci, která vám bude nejlépe vyhovovat.

Vodoznak

Vytisknout více stránek na list zvládnete i lepší ovladač tiskárny. Ale přidat vodoznak na všechny tištěné stránky, to už jen tak lehce nezvládnete. V programu CleverPrint je to ovšem maličkosti. V horním menu vyberte »Main Actions« a v části »Options« klikněte na tlačítko »Watermark«. Otevře se nové okno, které má 2 záložky: pro

Barva stránky: Bílá je nudná. Někdy se hodí stránku obarvit.
Barva stránky: Bílá je nudná. Někdy se hodí stránku obarvit.

textový a obrázkový vodoznak.

Chcete-li vytvořit textový vodoznak, do řádku »Text« napište to, co se má zobrazit. V řádku »Directions« si vyberte, kam vodoznak umístit. Standardně se vodoznak zobrazuje diagonálně, zdola nahoru. Můžete zde také zvolit barvu, velikost a font. V části »Transparency« volíte průhlednost vodoznaku. Pozor: nabývá hodnot od 0 do 255, přičemž 255 znamená, že vodoznak není vůbec vidět, hodnota 0 znamená, že není vůbec průhledný. Dále můžete zvolit, zda má být »In front« nebo »Behind«. V prvním případě se vodoznak vytiskne přes ostatní data, ve druhém případě bude jen na pozadí stránky a originální data jej tedy můžou přetisknout. V záložce »Picture Watermark« je možné vybrat obrázek, který bude použit jako vodoznak, má podobné možnosti nastavení. To se hodí třeba pro případ, že chcete mít logo společnosti na pozadí každého papíru.

Hlavičkový papír

PDF: Program může výsledek exportovat do PDF. To je možné ochránit heslem, třeba i proti otevření.
PDF: Program může výsledek exportovat do PDF. To je možné ochránit heslem, třeba i proti otevření.

Vytvořit hlavičkový papír ve Wordu je díky funkci záhlaví a zápatí maličkost. Ale všude jinde to problém je. Díky aplikaci CleverPrint však všechny své dokumenty můžete tisknout na hlavičkový papír. Jak na to?

Nejprve si vytvořte hlavičkový papír v libovolném programu. Je vlastně úplně jedno, jestli to uděláte ve Wordu, nebo v Malování. Vytvořte hlavičku, jen aby obsahovala takové záhlaví a zápatí, jaké budete chtít u tištěných dokumentů. Máte-li vytvořeno, vytiskněte dokument na tiskárnu CleverPrint. Tím se aplikace také spustí.

V horní liště vyberte záložku »Letterhead« a klikněte na »Create new letterhead from current job«. Zobrazí se nové okno, do něj zadejte název hlavičky (můžete jich mít samozřejmě více, abyste je od sebe odlišili). Z této stránky, kterou jste připravili, se vytvoří hlavičkový vzor. Chcete-li pak hlavičku vložit do jakéhokoliv dokumentu nachystaného k tisku, v menu »Main Actions« v části »Letterhead« vyberte název hlavičky, kterou chcete použít. Tím se hlavička přidá do dokumentu.

Podbarvení stránky

Může se stát, že potřebujete, aby pozadí stránky nebylo bílé, ale mělo nějakou konkrétní barvu. I to CleverPrint zvládne bez problémů. V horním menu zvolte »Settings« a v části »Page Color« vyberte barvu, která bude použita na pozadí stránky. Nejspíš nebudete chtít tisknout plnou barvu na vaší barevné tiskárně, ale hodí se to třeba pro případy, kdy chcete vytvořit PDF s barevným podkladem.

Další úpravy

Tisk: Před tiskem dolaďte ještě poslední detaily, aby byl výsledek perfektní.
Tisk: Před tiskem dolaďte ještě poslední detaily, aby byl výsledek perfektní.

Program si skvěle poradí i s dalším zpracováním dat, která jste do něj poslali. Paletu zajímavých nástrojů najdete v menu »Print Preview«. O které se jedná? Velice praktické je tlačítko »Remove Graphics«. Jak název napovídá, tato funkce odstraní obrázky z dat, které jste poslali „tisknout“. Je jedno, jestli se jedná o obrázky ve Wordu nebo zda jste si vytiskli webovou stránku. Vše co není text, bude odstraněno.

Velmi se nám líbila i funkce »Remove empty spaces«. Máte na stránce spoustu „bílého místa“? Klikněte na toto tlačítko a text na stránce se „sesype“, takže bílého místa ubyde a papír při tisku bude využit efektivněji. Jistě, při tisku pár stran to nemá asi žádný význam, ale kdo si tiskne třeba skripta, může ušetřit desítky stránek

Výstupy

Máte dokument upravený k obrazu svému? Nyní je čas jej tedy poslat dál. V části »Main Actions« máte k dispozici funkci »Export To«. S její pomocí vaše stránky převedete buď do univerzálního formátu PDF, nebo do některého z grafických souborů, jako je BMP, JPEG, PNG, WMF aj. Výhodou je, že při vytvoření PDF zůstane vše tak, jak bylo vytištěno. Tedy text zůstane textem a je možné jej z výsledného PDF kopírovat, vektorová grafika zůstane vektorovou grafikou, tedy v plné kvalitě. V případě, že vytváříte PDF, je možné jej ochránit heslem, tak jak to formát PDF nabízí. Tedy ochranu heslem před otevřením, tisku v plné kvalitě, kopírování textu nebo provádění změn.

Chcete-li stránky vytisknout na skutečné tiskárně, doporučujeme přejít na záložku »Settings« a zde provést poslední úpravy, jako je třeba zarovnání na stránku nebo nastavení okrajů. Poté klikněte na tlačítko »Print«. Zobrazí se známé okno, ve kterém vyberete vaši fyzickou tiskárnu a pošlete stránky do tisku. Nechcete-li stránky tisknout okamžitě, v horním menu klikněte na ikonu diskety a rozpracovanou práci uložte do formátu CLPR (CleverPrint). Později se k ní budete moci vrátit.

Uveřejněno na Chip DVD 11/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání