Menu
CHIP Speedtest

CleverPrint 2012 SE

03.06.2012 22:00 | Redakce Chip
CleverPrint 2012 SE
Originální náplně do tiskáren nejsou právě levnou záležitostí, a tak se jistě vyplatí hledat cesty, jak na tisku dokumentů ušetřit. Pomůže vám i inteligentní virtuální tiskárna.

Plná verze programu CleverPrint 2012 SE z Chip DVD se instaluje jako virtuální tiskárna, prostřednictvím které lze ovládat tiskárny připojené přímo k počítači i síťová zařízení. Hlavním trikem aplikace CleverPrint, směřujícím k úsporám nákladů na tisk, je možnost tisku více stránek dokumentů na jeden list papíru. Další kapky inkoustu a zrnka toneru můžete ušetřit vynecháním grafiky v dokumentech. CleverPrint umí rovněž upravovat šířku okrajů dokumentů, vkládat do nich hlavičky pomocí vlastních šablon a doplnit tištěné výstupy o textový či obrázkový vodoznak s nastavením jeho polohy a průhlednosti. CleverPrint vede i přesnou statistiku vašich úspor při tisku.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu CleverPrint 2012 SE v ceně 600 Kč. Vyšší komerční verze CleverPrint Professional, s cenou licence přibližně 1 000 Kč, přidává navíc export dokumentů ve formátu PDF.

Nová tiskárna: Program CleverPrint se instaluje jako virtuální tiskárna, prostřednictvím které lze plně ovládat lokální i síťové tiskárny.
Nová tiskárna: Program CleverPrint se instaluje jako virtuální tiskárna, prostřednictvím které lze plně ovládat lokální i síťové tiskárny.

Program CleverPrint se instaluje jako virtuální tiskárna, kterou najdete mezi ostatními zařízeními v ovládacím panelu »Zařízení a tiskárny«. Pokud tedy budete chtít ušetřit náklady a tisknout dokumenty pomocí aplikace CleverPrint, stačí v libovolném programu podporujícím tisk zvolit jako použitou tiskárnu právě CleverPrint. To můžete udělat i globálně, pomocí volby »Nastavit jako výchozí tiskárnu« z kontextové nabídky pravého tlačítka myši. Použitou fyzickou tiskárnu pak můžete zvolit přímo v programu CleverPrint.

Nastavení tisku

Uživatelské rozhraní programu CleverPrint je velmi přehledné a nabízí funkce na pásech karet, podobně jako to známe z aplikací Microsoft Office. Nejdůležitější funkce a jejich nastavení najdete na kartě »Main Actions«. Jedná se především o výběr použité tiskárny v nabídce »Print & File« a volbu počtu tištěných kopií.

Více stránek na list: Pomocí programu CleverPrint ušetříte především díky možnosti tisknout více stránek dokumentů na jeden list papíru.
Více stránek na list: Pomocí programu CleverPrint ušetříte především díky možnosti tisknout více stránek dokumentů na jeden list papíru.

V levé části okna programu CleverPrint najdete náhled celého dokumentu k tisku (»Job«) a největší část pak zobrazuje detail rozložení jednotlivých stránek. Jestliže chcete nějakou stránku dokumentu vyřadit z tisku, stačí na její náhled kliknout pravým tlačítkem myši a použít volbu »Delete Page«. Ještě snazší je změna pořadí stránek k tisku – stačí jejich náhledy přetáhnout myší na požadované pozice.

Mezi hlavní úsporné funkce programu CleverPrint patří tisk více stránek dokumentu na jeden list papíru. V nabídce »Page on Page« si proto můžete zvolit, kolik stránek bude vytištěno společně. K dispozici je nastavení 2, 4 nebo 8 stran na jeden list. Rozložení stránek je zobrazeno ve velkém náhledu.

Z dalších nastavení na kartě »Main Actions« je zajímavá ještě volba »Watermark«, pomocí které lze do tištěných dokumentů vkládat vodoznak. V samostatném okně nastavení můžete vytvořit textový či obrázkový vodoznak, včetně předvolby jeho průhlednosti, umístění na stránce a aplikace na konkrétních listech.

Náhled tisku

Tisk bez grafiky: Pokud není nutné tisknout dokument i s vloženými obrázky, lze je jedním kliknutím odstranit.
Tisk bez grafiky: Pokud není nutné tisknout dokument i s vloženými obrázky, lze je jedním kliknutím odstranit.

Velký náhled stránek dokumentu k tisku a další užitečná nastavení jsou k dispozici na kartě »Print Preview«. Ušetřit papír při tisku můžete pomocí volby »Remove empty spaces«, která odstraní zbytečně velké okraje dokumentů. Ještě lépe lze okraje dokumentů nastavit pomocí předvoleb »Margin«.

U dokumentů, kde není důležitá použitá grafika, fotky či obrázky, můžete ušetřit barevné náplně tiskárny pomocí předvolby »Remove Graphics«. Funkce odstraní všechny grafické prvky dokumentu a ponechá pouze text.

Hlavička dokumentů

Pomocí nástrojů CleverPrint můžete svým dokumentům rovněž nastavit záhlaví, vytištěné na první, nebo na všech stránkách. Související funkce najdete na kartě »Letterhead«. Hlavičky dokumentů lze používat i opakovaně, jestliže si je nastavíte a uchováte v programu CleverPrint jako šablony.

Vložení vodoznaku: Do tištěných výstupů umí CleverPrint doplnit obrázkový či textový vodoznak s nastavením průhlednosti.
Vložení vodoznaku: Do tištěných výstupů umí CleverPrint doplnit obrázkový či textový vodoznak s nastavením průhlednosti.

Začněte volbou »Create new letterhead from current job« a do nově otevřeného okna zadejte název šablony hlavičky. Jako hlavička bude použita první stránka aktuálního dokumentu zvoleného k tisku. Pomocí předvolby »Show letterhead only on first page« lze nastavit zobrazení hlavičky pouze na první stránce tištěného dokumentu.

Předvolby okrajů

Karta s názvem »Settings« obsahuje ještě předvolby okrajů stránky pomocí nastavení »Edge« a »Size«. Zvolit lze i širší okraj pro děrovačku, k čemuž slouží tlačítko »Leave room for gutter«, a barvu okraje stránky (»Page Color«). Také na této záložce najdete výběr použité tiskárny, připravený pod tlačítkem »Print…«. Samotný tisk pak můžete spustit pomocí volby »Print all« v levé dolní části okna programu CleverPrint.

Zachraňte planetu: Při tisku pomocí programu CleverPrint šetříte nejen papír a inkoust či toner, ale zprostředkovaně i dřevo, vodu, emise CO2 a elektřinu.
Zachraňte planetu: Při tisku pomocí programu CleverPrint šetříte nejen papír a inkoust či toner, ale zprostředkovaně i dřevo, vodu, emise CO2 a elektřinu.

Na záložce »Settings« se můžete zastavit ještě u předvoleb uživatelského rozhraní programu CleverPrint, připravených pod tlačítkem »Settings«. Důležitá je především předvolba jazyka. Nastavení barevného stylu uživatelského rozhraní programu CleverPrint najdete pod volbou »Skins« na poslední záložce »Info«.

Kolik ušetříte?

Plná verze programu CleverPrint slibuje úsporu nákladů na tisk dokumentů a zvládne ji i vyčíslit. Ve spodní části karty »Main Actions« jsou zobrazovány údaje o počtu ušetřených stránek a souvisejících úsporách dřeva, vody, emisí CO2 a kilowatthodin elektrické energie. Celkovou statistiku vašich úspor při tisku dokumentů zobrazíte kliknutím na volbu »Show Statistics«.

Nejvíce samozřejmě ušetříte, pokud nebudete tisknout vůbec. Proto nabízí komerční verze programu CleverPrint i konverzi dokumentů do formátu PDF. Sami zvažte, zdali opravdu potřebujete tisknout, nebo si vystačíte s elektronickým PDF dokumentem s možností univerzálního využití. Příplatek za registraci programu CleverPrint ve verzi Professional činí necelých 300 Kč.

Uveřejněno na Chip DVD 06/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání