Menu
CHIP Speedtest

Clonk Endeavour

05.09.2010 21:00 | Redakce Chip
Clonk Endeavour
Máte rádi strategie, ale i plošinovky a arkády? Tato hra z Chip DVD 9/10 nabízí vše v jednom. Je bláznivá, zábavná, ale i náročná.

Strategie? Ale ano, budete těžit rudu, prodávat a kupovat zboží, stavět budovy… Arkáda? Jistě! Každého panáka řídíte zvlášť, ručně kácíte stromy, hloubíte šachty, používáte katapulty,… Plošinovka? Taky trochu. S panáky chodíte, skáčete, zavrtáváte se do země, … Hra je zkrátka kombinací několika žánrů. Vaším úkolem je plnit mise, které jsou velmi komplexní a poměrně dosti náročné. Budete se pohybovat na zemi, ve vzduchu i ve vodě, těžit rudu, ničit nepřítele a to vše ve velice zvláštním prostředí. Kdo se nebojí náročnosti, toho Clonk Endeavour na spousty hodin zabaví.

Ještě nedávno byla hra distribuována jako komerční a prodávala za 15 eur. Nyní ji výrobce vypustil k bezplatnému používání. Hra je shodná s prodávanou verzí, nemá proti ní žádná omezení.

Ruda: Jedením z pilířů hry je těžba zlata.
Ruda: Jedením z pilířů hry je těžba zlata.

Instalace

Instalace je zcela automatická, nikde není třeba se registrovat. Oficiálně hra podporuje jen Windows XP, nám bez chyb běžela i v novějších systémech. Pro svůj provoz potřebuje Direct3D 8.1 nebo lepší.

Nepodceňujte tutoriály

Při prvním spuštění se objeví okno s hrou a tři nabídky: Tutouriál pro ovládání myší, tutoriál pro ovládání klávesnicí a samotná hra. My jsme vyzkoušeli oba tutoriály, zjistili jsme, že z 90 % se hra ovládá lépe myší. Každopádně doporučujeme ukázkové mise projít i v případě, že jste zkušení hráči. Ovládání je totiž značně složité, některé nabídky jsou hodně skryté, takže vysvětlující text určitě přijde vhod.

Těžím, stavím, prodávám

Obojživelník: Váš panák vydrží i pár sekund pod vodou.
Obojživelník: Váš panák vydrží i pár sekund pod vodou.

V samotné hře je 6 základních misí, nenechte se ale zmýlit zdánlivou jednoduchostí. To že máte třeba vytěžit veškeré zlato z podzemí, není vůbec jednoduché. Napřed musíte vzít panáka, pokácet s ním několik stromů, abyste mohli posléze postavit šachtu. K tomu potřebujete nějaký zdroj energie – v tomto případě mlýn. Během stavby zjistíte, že se posunulo podloží a váš panák spadl do rokle, ze které se nemůže dostat. Musíte vzít druhého panáka a postavit výtah, kterým jej vytáhnete. A všechno je mravenčí práce, nad kterou strávíte desítky minut. Je ovšem zcela parádní, když se dostanete do toho správné rytmu, kombinujete ovládání myši a klávesnice, přitom přepínáte panáky a všechno funguje jak na drátkách.

Více hráčů

Hra podporuje také hru více hráčů a potom dostává úplně jiný rozměr. Hra mi úplně připomněla staré Worms Armagedon, kdy hráči u jednoho počítače hráli „na tahy“ proti

Výukové tutoriály: Doporučujeme absolvovat výukové tutoriály, které vám vysvětlí podstatu hry.
Výukové tutoriály: Doporučujeme absolvovat výukové tutoriály, které vám vysvětlí podstatu hry.

sobě. Tady to funguje podobně. Hráči hrají proti sobě a navzájem se snaží zlikvidovat. Není to opět nijak jednoduché, je třeba, aby oba dobře znali způsob ovládání.

Strategie pro hloubavé

Clonk Endeavour je velmi zajímavý typ hry, který určitě dokáže přinést množství zábavy, ale je pro hráče, kteří dokážou koordinovat velké množství velmi drobných činností tak, aby do sebe zapadaly. Hra má tak vysoké nároky nejen na paměť a strategické myšlení, ale také na správnou koordinaci činností a v neposlední řadě také na bleskové ovládání kombinující myš i klávesnici.

Uveřejněno na Chip DVD 9/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání