Menu
CHIP Speedtest

Co likviduje IT specialisty?

02.02.2012 08:44 | Redakce Chip
Co likviduje IT specialisty?
Nezávislý IT konzultant Scott Lowe komentuje na serveru TechRepublic nejčastější příčiny syndromu vyhoření, který velmi často postihuje pracovníky v oboru IT. Proč klesá IT specialistům jejich výkonnost v práci a z jakých důvodů nastupují cestu nezdravého životního stylu?

Neumíme říkat ne

Snaha vyhovět všem přáním je přímou cestou k neschopnosti dostát svým závazkům a plnit stanovené termíny. Pokusy splnit všechny požadavky a přání pak vedou pouze k tomu, že jsou ve výsledku nespokojení všichni.

Práce bez dovolené

Především v Americe si zaměstnanci vybírají mnohem méně dovolené, než v jiných vyspělých zemích. Přitom čas strávený na dovolené je naprosto nezbytný pro doplnění energie a získání nové motivace do práce. Bez volného času, stráveného skutečně bez pracovních povinností, ztrácejí IT specialisté možnost regenerace a trpí tím i jejich rodinné vztahy. Pokud telefon nepřestává vyzvánět ani o dovolené, je na čase začít si hledat novou práci.

Žádné pauzy na oběd

Přestávka na oběd není jen záležitost jídla, před kterým možná mnozí preferují dokončení dalších pracovních povinností. Nikdo se ovšem dlouhodobě neobejde bez alespoň krátkých přestávek v práci, během kterých lze navíc budovat a posílit sociální vazby uvnitř firmy.

Velké množství přesčasů

Možná by se zdálo, že pokud pracujete 80, namísto 40 hodin týdně, stihnete toho dvakrát tolik. Nicméně, s neúměrným pracovním nasazením se nejen zvyšuje únava, ale zároveň i klesá pracovní výkonnost. Krátkodobě je jistě možné pracovat delší dobu na dokončení důležitého projektu, ovšem pokud se toto stává pravidlem v průběhu celého roku, je příčina vyhoření nasnadě. Permanentní práce přesčas není důvodem k hrdosti, naopak to znamená především špatnou organizaci práce.

Rezignace na rodinný život

Zanedbávání rodinného života se pochopitelně odrazí v dalším zvýšení stresu – tentokrát už nejen na pracovišti, ale i doma.

Zanedbávání vlastního zdraví

Stresující zaměstnání vede ke špatným stravovacím návykům a dlouhodobě i k zásadním zdravotním komplikacím. Nejen IT specialisté by se měli zamyslet, kolik v posledním zaměstnání přibrali a kdy si naposledy našli čas na nějaký sport.

Zapomínání na koníčky

Pro mnoho IT specialistů je největším koníčkem jejich práce. Přesto se určitě vyplatí věnovat se i dalším zájmům, i když třeba s IT souvisejí – o důvod víc, proč se ve volném čase nevěnovat práci.

Samotářství

Kromě kolegů z vašeho oddělení nemá zbytek firny často vůbec ponětí, čím se vlastně zabýváte. Je na čase najít si další přátele – ať už na stejné úrovni ve vaší firmě, nebo v podobné organizaci. Kontakt s kolegy řešícími podobné problémy vám může pomoci i s řešením vašich pracovních projektů.

Vytváření nerealistických očekávání

Abyste se vyhnuli stresu plynoucího z přehnaných očekávání a přetěžování vašeho týmu, je třeba jednotlivé projekty pečlivě řídit a zároveň dát ostatním zainteresovaným stranám najevo, že má vaše práce jasně stanované postupy a pořadí priorit.

Práce přes noc

Pokud je třeba, aby váš tým většinou pracoval i v noci, je něco velmi špatně. Buďto nemá vedení vaší firmy žádnou představu o časové náročnosti jednotlivých projektů, nebo jste si jednoduše nabrali příliš mnoho práce. Občas je možná nutné pracovat i dlouho do noci, ale v žádném případě z toho nedělejte samozřejmost.

Zdroj: TechRepublic, Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání