Menu
CHIP Speedtest

Co škodí vaší baterce

28.05.2013 09:10 | Redakce Chip
Co škodí vaší baterce
Aby baterie vydržely co nejdéle, je třeba se vyhnout rizikovým faktorům, které jim škodí. Poradíme vám, na jaké podmínky a zacházení si máte dát pozor, aby nedošlo ke zkrácení výdrže či poškození baterie.

Extrémní teploty

Životnost baterií negativně ovlivňuje mrazivé zimní počasí i letní horka. Ideální teplota pro baterie se pohybuje mezi 15 až 20 °C. Extrémní vychýlení z ideálního teplotního rozmezí může baterii trvale poškodit a při hodnotě nad 60 °C hrozí i její exploze. Nikdy proto baterie neodkládejte poblíž topných těles, radiátorů nebo krbu. Pozor si dejte také na přímé sluneční záření či ponechání baterie v autě za horkých letních dnů.

Rovněž baterii nenechávejte vloženou v notebooku, který je stále připojen k síti. Provozní teplota notebooku je okolo 45 °C, baterie se kvůli tomu neustále zahřívá a její životnost se zkracuje na pouhých 12 až 18 měsíců. Příliš nízká teplota zase způsobuje pokles kapacity, baterie vystavené mrazivému počasí dříve signalizují vybití. Dlouhodobé mrazy pak mohou baterii trvale zničit. Pokud chcete baterie ochránit, pořiďte jim termoregulační obal, který zamrznutí zabrání.

Hloubkové vybíjení

U starších typů baterií se vždy doporučovalo je před jejich prvním použitím úplně vybít, opět nabít a tento cyklus několikrát zopakovat. Důvodem je známý paměťový efekt, kterému má hloubkové vybíjení a úplné dobíjení baterií zabránit. U nových lithiových baterií, které se již dnes používají u většiny moderních přístrojů, se však podobný postup nedoporučuje. Li-ion a Li-pol baterie je vhodné dobíjet již ve stavu částečného vybití. Některé moderní přístroje již mají proti zničení baterie pojistku, která před dosažením kritické hranice napětí přístroj vypne, aby nedošlo k poškození.

Voda, vlhkost a prach

Elektroniku a baterie je nutné chránit také před vnějšími vlivy. Velkým nebezpečím pro baterie je voda a vzdušná vlhkost, která způsobuje korozi citlivých součástek a jejich trvalé poškození. V případě, že byla baterie vystavena vlhku jen na malou chvíli, otřete ji suchým hadříkem a nechte ji sušit 48 hodin při pokojové teplotě. Rozhodně ji však nevystavujte teplu ani nefénujte.

Pokud se chystáte vycestovat do oblasti s vysokou vlhkostí vzduchu, například na dovolenou k moři, pořiďte si pro zařízení voděodolný obal. Ten ochrání elektroniku také před prachem či pískem. Nečistoty, které se hromadí v oblasti elektrických kontaktů, omezují přenos elektrické energie, a mohou tak způsobit zkrat baterie a její poškození.

Skladování nenabité baterie

Pokud se baterie delší dobu nepoužívá, je nutné ji správně uskladnit. I v době, kdy jen leží v zásuvce, totiž může dojít k jejímu poškození. Skladovat by se baterie měly na suchém místě se stálou teplotou nejlépe kolem 15 °C. Nejdůležitější pro správné skladování je však stav nabití baterie.

„Baterie by se nikdy neměly skladovat úplně vybité. Před jejich uskladněním je nutné je nabít a jednou za půl roku opět dobít. Při skladování baterií totiž dochází k jejich pomalému samovybíjení. Baterie na bázi lithia tak ztrácí asi 3 % za měsíc, niklové baterie však mohou samovybíjením ztratit až třetinu své kapacity měsíčně,“ sdělil Radim Tlapák z e-shopu Batteryshop.cz.

Nešetrné zacházení

Také nesprávnou manipulací dochází ke zkrácení životnosti baterie nebo k jejímu úplnému zničení. Mobilní telefony, fotoaparáty či notebooky před pády preventivně chraňte vypolstrovanými obaly. Oddělené baterie pak skladujte nejlépe v originálním prodejním obalu. Silný náraz nebo pád z výšky může poškodit nejen elektronické zařízení, ale také strukturu baterie. Pokud je baterie poškozená, nemanipulujte s ní, nevkládejte ji do přístroje ani se ji nesnažte sami opravit.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání