Menu
CHIP Speedtest

CodedColor Pro 5.6

29.07.2011 21:00 | Redakce Chip
CodedColor Pro 5.6
S roztříděním a úpravami stovek fotografií z dovolené, nemusíte čekat na dlouhé zimní večery – s inteligentní aplikací z Chip DVD 08/11 budete mít pořádek během chvilky.

CodedColor Pro je všestranný nástroj na třídění, správu, úpravy i prezentaci fotografií. Program je vybaven databází pro uložení fotoalb a katalogů, nástrojem na hromadné úpravy snímků a jejich popisků a funkcemi na detailní editaci jednotlivých fotografií. Upravené snímky lze přehledně roztřídit do alb v počítači nebo z nich třeba vytvořit fotoalbum pro vystavení na vašich internetových stránkách. Možnosti exportu dále vylepšuje nástroj Publisher, obsahující různé předlohy listů fotoalba pro naplnění vašimi fotkami. Také v Publisheru můžete jednotlivé snímky upravovat a vylepšovat, předtím než si fotoalbum vytisknete nebo uložíte jako soubor v PDF.

Na Chip DVD je připravena instalace plné verze CodedColor Pro 5.6 v ceně 800 Kč. Nejnovější verze programu CodedColor Photo Studio Pro 6, kterou můžete pořídit za zvýhodněnou cenu  , nabízí ukládání zeměpisné polohy místa pořízení snímků, vypalování fotek na CD nebo třeba šifrování fotografií.

Třídění snímků: CodedColor pracuje s alby a katalogy, ve kterých lze rychle třídit a vyhledávat fotografie.
Třídění snímků: Program pracuje s alby a katalogy, ve kterých lze rychle třídit a vyhledávat fotografie.

Program otevře registrační internetovou stránku, kde klikněte na odkaz »Register or purchase (New Users Click here)«. Na nově otevřené stránce vyplňte do formuláře postupně jméno, příjmení, e-mail (dvakrát po sobě) a vámi zvolené heslo. Dále je ještě třeba zvolit zemi (»Country«) a do pole »Coupon« vložit kód M6D1-56F3D10-27E. Všechny údaje odešlete tlačítkem »Next«. Na další stránce vyberte z nabídky »select license model« volbu »CodedColor PhotoStudio 5 Pro (special silver offer)« a opět pokračujte tlačítkem »Next«. Na další stránce se zobrazí rekapitulace zadaných údajů a stačí už jen kliknout na tlačítko »Get Registration Key«. Během okamžiku obdržíte na zadaný e-mail zprávu s novým registračním klíčem. Opět si případně prověřte i složku s nevyžádanou poštou, pokud vám druhý registrační e-mail nepřijde ani za delší dobu.

Vraťte se zpět do úvodního okna programu CodedColor a klikněte na tlačítko »Enter Registration Key«. Do nově otevřeného okna zadejte e-mail použitý při registraci na webu a získaný registrační klíč. Kliknutím na tlačítko »OK« potvrdíte registraci plné verze programu.

Úpravy a retuše: Mezi nástroji na úpravu fotek nechybí základní výbava na otáčení či ořezávání snímků..
Úpravy a retuše: Mezi nástroji na úpravu nechybí základní výbava na otáčení či ořezávání snímků.

Program CodedColor startuje v režimu průzkumníka, který v levé části zobrazuje stromovou strukturu složek na disku počítače a v pravé pak velký náhled aktuálního snímku. Styl zobrazení se přepíná pomocí tlačítek v pravé části hlavní nabídky (»Details«, »Icons«, »Images« a »Thumbs«). Pomocí tlačítka »Sort by« můžete fotografie třídit nejen podle jména, ale například i podle velikosti, data poslední změny nebo popisků.

Důležité je rovněž i okno vlevo dole, ve kterém lze zobrazit a upravovat EXIF a IPTC popisky snímků. Tyto údaje vám rovněž pomohou při vyhledávání a třídění fotografií.

Import snímků

CodedColor spravuje fotografie v databázi, do které je třeba snímky nejdříve importovat. Za tímto účelem stačí jen vložit do počítače USB flash disk nebo paměťovou kartu s fotkami a nalistovat obsah v okně průzkumníka. Program si poradí i s běžnými typy RAW dat z digitálních fotoaparátů. CodedColor spolupracuje také se skenery, příslušnou funkci najdete v menu »Tools«.

Hromadné zpracování: Funkce na dávkové provedení úprav vám pomohou s hromadným zpracováním.
Hromadné zpracování: Funkce na dávkové provedení úprav vám pomohou s hromadným zpracováním.

Pro další třídění a zpracování snímků je vhodné umístit je do alb, která podporují například rychlé třídění fotek podle data jejich pořízení, nebo do katalogů, obsahujících zástupce na snímky, umístěné v různých úložištích (i pokud nejsou právě připojena k počítači). Obecně slouží alba i katalogy k rychlému třídění a vyhledávání snímků pro jejich další úpravy či prezentaci.

Úpravy fotek

U programu na správu digitálních snímků samozřejmě očekáváme i funkce na jejich úpravy. Nejinak je tomu v CodedColor. Připraveny jsou standardní funkce, jako otáčení, změna velikosti či ořezávání snímků, společně s nástroji na korekci jasu, kontrastu či barev, odstranění efektu červených očí, doplnění vodoznaku nebo aplikaci různých grafických efektů. Jistě oceníte také automatické nástroje na vyvážení bílé barvy a korekci expozice snímků. Pokročilejší nástroje zastupuje například retušovací štětec, klonovací razítko, různé typy výběrů a rovněž i funkce na kreslení. U nástrojů je zpravidla k dispozici detailní nastavení parametrů a živý náhled snímku po aplikaci úprav. Samozřejmě je možné vrátit všechny úpravy zpět.

Fotoalba na web: Z vybraných snímků a připravených šablon si snadno vytvoříte fotoalba.
Fotoalba na web: Z vybraných snímků a připravených šablon si snadno vytvoříte internetová fotoalba.

Při úpravách celých sérií nafocených snímků se vám budou velmi hodit funkce na hromadné zpracování. Můžete například měnit velikost a kompresi snímků, vkládat do nich vodoznak, upravovat jejich expozici nebo doplňovat EXIF a IPTC popisky. Nechybí ani výběr a detailní nastavení výstupního formátu a automatické pojmenovávání souborů s fotografiemi. Jestliže jste si pořídili několik fotografií jako panorama, CodedColor vám je pomůže složit do jediného panoramatického snímku.

Prezentace snímků

S roztříděnými a upravenými fotografiemi se jistě budete chtít pochlubit přátelům a CodedColor vám za tímto účelem nabídne užitečné funkce.

V nabídce funkcí najdeme klasickou prezentaci snímků s přechodovými efekty a nastavením doby zobrazení jednotlivých fotografií. Daleko zajímavější je ale funkce na vytváření fotoalb ze zvolených snímků, určených k vystavení na internetových stránkách. Proto je v programu CodedColor připraveno několik různých šablon, s možností dalšího nastavení vzhledu galerie, a předvolby velikosti snímků, jejich komprese, velikosti náhledů i vložení vodoznaku. Pomocí vestavěného FTP klienta můžete hotové album rovnou nahrát na vaše webové stránky. Mezi dalšími možnostmi výstupů najdeme ještě vygenerování náhledů snímků v

Vytváření fotoalb: S Publisherem si ze  snímků snadno poskládáte fotoalba pro tisk nebo export do PDF.
Vytváření fotoalb: S Publisherem si ze snímků lehce poskládáte fotoalba pro tisk nebo export do PDF.

HTML a PDF dokumentů s fotografiemi. Elektronické výstupy doplňuje možnost tisku fotek v různých rozměrech.

Úhledná fotoalba

Užitečným doplněním programu CodedColor je nástroj Publisher, instalovaný jako samostatná aplikace. Publisher vám pomůže s vytvářením pěkných fotoalb – v tištěné i elektronické podobě. V programu Publisher pracujete se samostatnými listy fotoalb s různými předlohami pro rozložení snímků na stránkách. Předloh se můžete držet, ale zároveň máte volnou ruku v rozmístění snímků, jejich překrývání či doplnění popisků. Nechybí ani nástroje na základní úpravy snímků, jak je otáčení, vyříznutí viditelné oblasti, automatickou korekci expozice nebo odstranění efektu červených očí. Album můžete dále vylepšovat rámečky, grafickými efekty, stínováním a dalšími nástroji.

Hotové fotoalbum lze samozřejmě vytisknout, ale užitečná je i možnost exportu do souboru ve formátu PDF nebo uložení jednotlivých stránek alba ve formátu obrázků. Rozpracované album si rozhodně průběžně ukládejte, jelikož má Publisher občas problémy se stabilitou.

Uveřejněno na Chip DVD 08/11.

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání