Menu
CHIP Speedtest

Command & Conquer Tiberian Sun Firestorm

05.04.2010 21:00 | Redakce Chip
Command & Conquer Tiberian Sun Firestorm
Legendární realtime strategie z Chip DVD 4/10 s úžasnou hratelností a zábavou na prvním místě.

Command & Conquer je hrou, která dala základ moderním realtime strategiím. Verze Tiberian Sun tak navazuje na opravdovou legendu, ve které proti sobě stojí bratrstvo NOD, jež vede generál Kane, a zástup lidí GDI. Váš úkol je prostý: zničit nepřítele. Vyberete si stranu, za kterou chcete bojovat a postupem času dobýváte území a plníte mise. Cíl misí je stále stejný, ale výrazně proměnné je prostředí, ve kterém hrajete. Součástí hry je i datadisk Firestorm – pro případ, že byste základní hru dohráli velmi rychle. Součástí datadisku je několik nových jednotek, nové mapy, nová hudba a další vylepšení.

Na Chip DVD je plná verze hry Command & Conquer: Tiberian Sun doplněná datadskem Firestorm. Hra nemá žádná funkční, ani časová omezení, je shodná s komerčně prodávanou hrou, resp. rozšiřujícím datadiskem. Pro videoukázky ze hry doporučujeme Youtube.

Legendární realtime strategie
Bez registrace

 www.ea.com
      Win 9x/2k/XP, funguje pod Vista/7 (32b)
 plná verze       1.3 GB
 anglicky, česky     zdarma

Výrobní portfolio: V pravém sloupci menu máte entity, které lze vyrábět a použitelné vojáky.
Výrobní portfolio: V pravém sloupci menu máte entity, které lze vyrábět a použitelné vojáky.

Instalace češtiny

Na DVD najdete také instalaci českého prostředí do hry. Čeština je velmi povedená, kromě hlasových výstupů je přeloženo úplně všechno. Instalace češtiny však není triviální. Adresář SUN s češtinou zkopírujte do adresáře C:Program FilesEA GamesCommand & Conquer The First DecadeCommand & Conquer(tm) Tiberian Sun(tm)SUN. Při kopírování musíte potvrdit přesání původních souborů.

Nastavení rozlišení

Pokud byste chtěli nastavit rozlišení hry standardním způsobem, asi byste byli překvapeni, že hra oficiálně podporuje jen rozlišení 640x480 a 800x600 bodů. Neznamená to však, že by nezvládla více. Jen je třeba sáhnout k malému triku: v adresáři C:Program FilesEA GamesCommand & Conquer The First DecadeCommand & Conquer(tm) Tiberian Sun(tm)SUN najděte soubor SUN.INI a otevřete jej v poznámkovém bloku.


Manuální nastavení rozlišení

Najděte zde řádky „ScreenWidth“ a „ScreenHeight“ a nastavte zde rozlišení svého monitoru: pro první hodnotu šířku a pro druhou výšku monitoru. Poté soubor uložte. Hra bude při dalším startu spuštěna už v zadaném rozlišení.

Po spuštění hry se vám nejprve nabídne, zda chcete hrát originální hru, nebo rozšíření označené jako Firestorm. Pokud nemáte důvod hrát originál, doporučujeme sáhnout rovnou po datadisku Firestorm. Dostanete zajímavější mise, mapy i jednotky, které v originální hře nejsou.

Výběr strany

Příběh hry je poměrně nadčasový: na planetu Země se dostanou kousky vesmírného minerálu. Místem dopadu se stává okolí řeky Tibera, proto je minerál pojmenovaný jako Tibérium. Tento minerál se sám šíří po Zemi a lidé zjišťují, že je pro ně užitečný a proto i cenný. Generál Kane z bratrstva Nodů by chtěl Tibérium použít k ovládnutí Země. Proti jeho snaze vznikla celosvětová obranná iniciativa (Global Defense Initiative – GDI). A jak to tak bývá, potkávají se ve válce. Bratrstvo nodů má k dispozici moderní technologie, GDI zase vyvinuli iontové dělo, kterým zničili chrám Nodů na oběžné dráze. Tím končí první tibériová válka.

Desítky let panuje na planetě mír. GDI vybudovalo vlastní vesmírnou stanici, Nodové existují jen v malých a slabých skupinkách. Jenže po 20 letech se vrací Kane a sjednocuje bratrstvo Nodů. A začíná druhá tibériová válka. Je tedy jen na vás, ke které straně se přidáte.

V
Vše zničeno: Pokud zničíte i poslední nepřátelskou jednotku, je mise dokončena.
Vše zničeno: Pokud zničíte i poslední nepřátelskou jednotku, je mise dokončena.
yráběj a bojuj

Ovládání hry je velmi jednoduché. Chvíli si ale nejspíš budete zvykat na ovládání jednotek. Jakmile máte jednotku označenou, kliknutím pravým tlačítkem myši ji pošlete na dané místo, případně ji dáte příkaz k útoku. Levým tlačítkem naopak označení zrušíte.

Částečnou nevýhodou je laxnost jednotek. Pokud na ně nepřítel neútočí, sami se do útoku nepustí. Kolem vašeho vojáka tak může s klidem jezdit nepřátelský kombajn a on si jej nebude všímat. Jakmile ale dáte povel k útoku, velmi inteligentně na něj zaútočí. Složité formace nebo nastavení chování zde však nečekejte.

Samotný princip ničím nepřekvapí: stavíte budovy, které umožňují vyrábět bojové jednotky. Kromě toho můžete mít i různé obranné věže, nebo třeba radar, který zobrazí mapu. I díky ovládání v češtině je strategie velmi jednoduchá na ovládání. Jediné co občas zaskočí je nenadálý útok nepřítele mocí zbraní dlouhého dosahu, proti kterým prakticky není obrany.

Zábava na prvním místě

Hra nedisponuje vysokou inteligencí počítačového protivníka, ani úžasnou grafikou. V čem však zůstává špičková, to je herní zábava. Zkrátka jen hrajete a nemusíte řešit desítky dalších nesmyslů, které dělají novodobí tvůrci strategií kvůli „autentičnosti“. Kdo má rád rychlou akci, dobrou strategii a zábavu, tomu se Command & Conquer zavděčí.

Uveřejněno na Chip DVD 4/10.
 
Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání