Menu
CHIP Speedtest

Comodo Rescue Disk

21.01.2013 23:00 | Redakce Chip
Comodo Rescue Disk
Uveřejněno na Chip DVD 02/13.

 

Comodo Rescue Disk je samostatný linuxový systém, který je speciálně navržen pro pomoc ve zdánlivě neřešitelných situacích, kdy virus přebírá kontrolu nad počítačem již během startu Windows. Díky své nezávislosti a neustále aktualizované virové databázi dokáže Comodo Rescue Disk odhalit i tyto nejzákeřnější infiltrace. Prostředí systému vám navíc otevírá cestu k překopírování vašich důležitých dat na externí paměťové zařízení. K dispozici je i integrovaný webový prohlížeč pro vyhledání pomoci na internetu.

Chip DVD je vytvořeno jako bootovací s použitím plné verze Comodo Rescue Disk. Jde o samostatný operační systém, který nabootujete přímo z Chip DVD. Tento systém není možné spustit ve Windows.

 

 

 

Dostupné scénáře kontroly: Pokud tušíte příčinu problému, nemusíte ztrácet čas hloubkovou kontrolou všech disků.
Dostupné scénáře kontroly: Pokud tušíte příčinu problému, nemusíte ztrácet čas hloubkovou kontrolou všech disků.

Ihned po nabootování Comodo Rescue Disk máte na výběr mezi textovým a grafickým režimem. Doporučujeme zvolit »Enter the Graphic Mode« a poté vyčkat na zavedení všech komponent systému. Po chvíli vás uvítají licenční podmínky, které je potřeba odsouhlasit klinutím na »Accept«. Následující dialogové okno vám nabídne tři způsoby antivirové kontroly. První, »Smart Scan«, rychle prohledá kritické oblasti Windows s vysokou pravděpodobností výskytu infekce. Pro kompletní otestování počítače slouží volba »Full Scan« a pokud chcete prohledat pouze vybrané disky, zvolte »Custom Scan«. Aby bylo virové skenování opravdu účinné, ještě před zahájením samotné kontroly podle zvoleného scénáře vyhledá Comodo Rescue Disk aktualizace virové databáze. Pokud tedy máte možnost připojit počítač k internetu, rozhodně tak učiňte.

Poznámka: Pokud se připojujete pomocí Wi-Fi nebo si jen potřebujete správně nakonfigurovat internetové připojení, můžete to provést následovně: Poklepejte na ikonku »Network Connection« (v pravém horním rohu). Otevře se okno, kde klikněte na »Configure«. Tím se zobrazí další okno, odkud můžete internetové připojení zprovoznit.

Po aktualizaci se rovnou spustí zvolená antivirová kontrola. V závislosti na množství dat určených ke kontrole může tato procedura trvat až několik hodin. Průběžný počet nalezených hrozeb a problémů udává »Threat(s) Found«. Jakmile kontrola doběhne do konce, zobrazí se výpis všech detekovaných virů, spywaru, nebezpečných nastavení apod. Pro lepší představu o závažnosti je u každé položky naznačena míra nebezpečí pro systém a hned vedle navrhované opatření. Kliknutím na »Apply« navrhovaná opatření provedete.

Infikované soubory jsou ukládány do karantény. Tím se zamezí dalšímu působení na systém Windows. V databázi karantény můžete následně nebezpečné soubory úplně odstranit pod »Comodo Cleaning Essentials | Tools | Quarantined Items«.

O vrstvu výš: Antivirová kontrola rozpozná i důmyslně ukryté škůdce, které standardní zabezpečení Windows nezachytí.
O vrstvu výš: Antivirová kontrola rozpozná i důmyslně ukryté škůdce, které standardní zabezpečení Windows nezachytí.

Záchrana důležitých dat

Comodo Rescue Disk nabízí neocenitelnou pomoc také v případě, kdy se standardním způsobem nemůžete dostat ke svým datům. Z nabídky »Application« je k tomuto účelu připraven »PCMan File Manager«. Práce s tímto souborovým manažerem je prakticky stejná, jako je tomu u běžného Průzkumníka Windows. V levém sloupci se nachází přehled všech disků a diskových oddílů. Jakmile se proklikáte k potřebným souborům nebo složkám, stačí je označit, známou klávesovou kombinací [Ctrl]+[C] zkopírovat a poté pomocí kombinace [Ctrl]+[V] vložit na připojený externí disk nebo jiné médium, kde svá cenná data můžete bezpečně uchovat.

Snadná záchrana dat: I z nefunkčního systému lze opět získat to nejcennější - uživatelská data.
Snadná záchrana dat: I z nefunkčního systému lze opět získat to nejcennější - uživatelská data.

Přístup na internet

Je pravděpodobné, že stejně jako v mnoha jiných případech, leží řešení také vašeho problému s počítačem někde na internetu. Comodo Rescue Disk proto obsahuje plnohodnotný internetový prohlížeč, který najdete v nabídce »Application« pod »Midori Web Browser«. Pokud se vám Windows nepodaří uvést do pořádku svépomocí, můžete se odtud obrátit na technickou podporu, diskuzní fóra apod.

Rada: Po každé antivirové kontrole je automaticky generován textový soubor (tzv. log), ve kterém jsou přehledně uvedeny veškeré detekované problémy a aplikovaná opatření. Poskytnutím tohoto logu (najdete jej standardně v adresáři »C:cce_linuxlog«) můžete své technické podpoře výrazně usnadnit nalezení řešení problému.

Může se hodit: Díky webovému prohlížeči můžete v nouzi hledat řešení na internetu.
Může se hodit: Díky webovému prohlížeči můžete v nouzi hledat řešení na internetu.

Comodo Antivirus – zabezpečení pro Windows

Osvědčil se vám Comodo Rescue Disk a rádi byste svůj systém chránily pomocí stejného antivirového jádra? Nainstalujte si zdarma Comodo Antivirus a získejte tak nepřetržitou ochranu před viry, červy a spywarem. K dispozici je verze pro Windows (XP SP2 a novější), Mac i Linux. Databáze tohoto antivirového nástroje je denně automaticky aktualizovaná, takže rezidentní ochrana dokáže v reálném čase rozpoznat i ty nejnovější hrozby. Součásti instalace je také prohlížeč Comodo Dragon (základem je Chromium) a aplikace pro přístup k bezplatné technické podpoře GeekBuddy.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání