Menu
CHIP Speedtest

CryptBox 2012 SE

22.04.2012 22:00 | Redakce Chip
CryptBox 2012 SE
Pokud pracujete s informacemi a daty, uloženými v souborech a složkách nebo na přenosném flash disku, které byste neradi nechali zvědavcům k jejich užitku, zamyslete se nad možností uložit data do trezoru.

Plná verze programu CryptBox 2012 SE slouží především a primárně k šifrování souborů či složek na vašem pevném disku. Zvládá zašifrovat prostory od desítek megabajtů až po stovky gigabajtů – je to jen na uživateli. Přístup k těmto datům máte pomocí programu a jedinečného hesla ať už v podobě klasického řetězce znaků, netypické posloupnosti obrázků, nebo prográmku uloženém na vašem USB disku. Mimo šifrování dat na pevném disku počítače si také rozumí s přenosnými médii – USB klíčenkou nebo CD/DVD. Doplňkovou funkcí je dokonalá skartovačka dat, která důkladně zlikviduje důvěrná data.

Na Chip DVD najdete speciální edici šifrovacího softwareu CryptBox 2012 v ceně 500 Kč, která využívá šifrovacího algoritmu 128bit AES. Profesionální verze nabízí 256bitové šifrování.

Vytvoření bezpečného prostoru

StartCenter: Po prvním spuštění se objeví průvodce vytvářením trezoru na vašem disku. Můžete hned začít s ukládáním dat do bezpečí.
StartCenter: Po prvním spuštění se objeví průvodce vytvářením trezoru na vašem disku. Můžete hned začít s ukládáním dat do bezpečí.

Ihned po spuštění se objeví okno, nabádající k vytvoření sejfu. Na výběr máte ze tří možností, z nichž nejpohodlnější je pravděpodobně ta první, která virtuálně vytvoří novou šifrovanou diskovou jednotku. Pak do ní stačí přesunout důležitá data a máte je v bezpečí. Klikněte tedy na »New Safe«, potom zvolte název a písmenko jednotky. Ve výchozím stavu se nabízí Z, klidně jej ponechte a do názvu zadejte třeba Crypt, aby byla nějak odlišená od ostatních. V dalším kroku volíte umístění zašifrovaného souboru. Z něj se budou načítat data do virtuální diskové jednotky Z. Tento soubor nesmíte smazat, jinak přijdete o svá data. Následuje volba potřebného místa na šifrované diskové jednotce. V nabídce je doporučeno na dokumenty 50 MB, na fotky 250 MB a na multimediální soubory 1000 GB. Vy sami však asi nejlépe víte, kolik místa bude potřeba, proto si můžete zvolit poslední možnost a určit velikost manuálně.

Vytvořené jednotky: Na úvodní obrazovce se objeví všechny vytvořené šifrované jednotky. Můžete je odemknout, nebo upravit jejich nastavení.
Vytvořené jednotky: Na úvodní obrazovce se objeví všechny vytvořené šifrované jednotky. Můžete je odemknout, nebo upravit jejich nastavení.

V dalším kroku volíte formu zabezpečení. Můžete si zvolit libovolné heslo sestavené ze znaků, písmen a čísel. Druhou možností je heslo sestavené z obrázků, což funguje tak, že si z nabídky vyberete alespoň šest obrázků a pro odheslování je budete muset zadat ve stejném pořadí, v jakém jste je vybrali. Předposlední možností je zaheslování pomocí USB klíčenky, potom je potřeba jen vložit klíčenku do počítače a máte přístup k šifrovaným souborům. A nakonec je tu pro majitele iPodu speciální možnost odemykat pomocí tohoto malého přístroje. Po zvolení hesla jen vyberte 128 AES šifrování, jiná možnost v této verzi není a potvrďte vytvoření.

Svá data/diskové oddíly odemknete pomocí programu CryptBox. Stačí jej spustit a u příslušné jednotky zvolit »Unlock now« a zadat příslušné heslo (znakové, obrázkové, nebo vložit klíčenku/iPod). Jakmile je odheslováno, oddíly se objeví klasicky v nabídce »Počítač | Jednotky pevných disků«. Umisťování dat do šifrované oblasti s sebou nenese žádné nepříjemnosti. Přesouváte a kopírujete data tak, jako by se jednalo o běžný fyzický oddíl disku.

Šifrování celého fyzického oddílu

Nastavení jednotky: Nastavit si můžete třeba i to, jestli se má jednotka zobrazovat jako lokální disk, nebo vyměnitelný.
Nastavení jednotky: Nastavit si můžete třeba i to, jestli se má jednotka zobrazovat jako lokální disk, nebo vyměnitelný.

Pokud chcete mít všechna data z celého oddílu v bezpečí a ne jenom jejich část, vyberte v menu »Encrypt Drives« položku »Encrypt Drives«. Z nabídky zvolte požadovaný oddíl, pokud se jedná o systémovou partition, nebudete z ní moci už znovu systém nastartovat. Dále máte na výběr ze dvou možností - ta první vymaže všechna data a pak jednotku zašifruje a druhá zašifruje celou jednotku včetně existujících dat. Další postup je stejný jako v předchozím kroku. Zvolíte název, písmenko jednotky, heslo, šifrovací mechanizmus a potvrdíte. Tento způsob šifrování existujících dat je poněkud náročnější na systémové prostředky. Trvá to opravdu dlouho.

Zašifrovaná data na cestách

Šifrování diskového oddílu: Některé operace jsou dílem okamžiku, některé vyžadují času trochu více. Jednou z těch zdlouhavějších je šifrování celého oddílu.
Šifrování diskového oddílu: Některé operace jsou dílem okamžiku, některé vyžadují času trochu více. Jednou z těch zdlouhavějších je šifrování celého oddílu.

CryptBox nabízí také možnost vytvořit bezpečný prostor na vyměnitelném médiu jako je CD, DVD nebo USB klíčenka, a tím vám tak umožní mít zašifrovaná data vždy při ruce. Vložte médium do počítače a klikněte na »TravelSafes | Create a safe on portable device«. Z další nabídky vyberte buď optické médium – tato možnost vám pomůže vytvořit ISO soubor s daty, který pak můžete vypálit na požadovaný optický nosič – nebo »USB-Stick«. Postup je dále opět stejný jako u tvorby jiných typů bezpečnostních složek. Vyberete umístění, formu hesla, šifrování. Jediný rozdíl je v tom, že nějaká data tam umístit musíte. Proto zvolte položku »Add data« až se objeví a nakopírujte do příslušné složky soubory, které chcete zašifrovat.

Trezor na data

Odemykání: Při zajištění souborů USB klíčem je třeba mít disk, vždy kdykoliv chcete přistoupit k datům, vložený.
Odemykání: Při zajištění souborů USB klíčem je třeba mít disk, vždy kdykoliv chcete přistoupit k datům, vložený.

CryptBox 2012 SE je vskutku povedený software, který se postará o bezpečí důvěrných dat. Chrání je 128 bitový šifrovací algoritmus a znakové/obrazové heslo, nebo USB klíčenka. Šifrovat se dá od složek majících několik MB až po diskové oddíly o velikosti stovek GB. Mimo to je zde ještě skartovačka dat, která poslouží pro bezpečné mazání kopii důležitých dat ze všech ostatních míst mimo trezoru. Skartovačku najdete v menu hlavních funkcí pod položkou »Shredder«. Stačí si jen vybrat data, algoritmus „ničení“ dat, kliknout na »Shred« a je hotovo. Můžete si být jisti, že k takto zničeným datům se již nikdo včetně vás nedostane.

Uveřejněno na Chip DVD 05/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání