Menu
CHIP Speedtest

Čtyři způsoby, jak sestavit terabajtový SSD disk

14.03.2012 15:04 | Redakce Chip
Čtyři způsoby, jak sestavit terabajtový SSD disk
Osaďte si počítač terabytovým diskem, který bude stejně rychlý jako SSD, ale utratíte za něj podobnou částku jako za disk magnetický. Ukážeme vám čtyři způsoby nastavení hybridního disku a srovnáme jejich rychlost.

Rychlý pevný disk má větší vliv na výkon počítače než rychlost procesoru či kapacita operační paměti. S rychlým diskem bude počítač reagovat rychleji, aplikace se budou spouštět během okamžiku a zálohování dat budete moci provádět při běžné práci. SSD neboli solid state disky takovou rychlostí disponují, ale zatím nemohou v dostupných cenových relacích nabídnout dostatečnou kapacitu, která by umožňovala, abyste na nich měli uložen nejen operační systém a nejdůležitější aplikace, ale také kompletní sbírku filmů, hudby a digitálních fotografií. Pokud zrovna nemáte chuť zaplatit okolo 30 000 Kč za 960GB SSD disk OCZ Colossus Plus, budete se muset spokojit s tzv. „hybridním“ řešením, tedy s kombinací rychlého flashového disku a disku magnetického. SSD disk ale v hybridním zapojení neslouží jako disk systémový, ale spíše jako ohromná a rychlá vyrovnávací paměť velkokapacitního disku magnetického. Pro účely tohoto článku jsme sestavili čtyři různé hybridní sestavy s cenou od 2 000 Kč do 10 000 Kč. Naše návody jsou odstupňovány od jednoduchého řešení v podobě magnetického disku s integrovanou SSD vyrovnávací pamětí, který může být připojen k desce buď pomocí SATA, nebo pomocí speciální PCI Express karty, až po složitější zapojení disku, při kterém řídí hybridní tandem čipová sada základní desky. Podrobně popíšeme všechny kombinace i možné potíže, se kterými byste se během nastavení hybridních disků mohli setkat.

 

Celý čláenk si budete moci přečíst v papírové a iPad vezri Chipu 4/2012. 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání