Menu
CHIP Speedtest

CyberGhost VPN SE

18.05.2013 22:00 | Redakce Chip
CyberGhost VPN SE
Uveřejněno na Chip DVD 06/13.

Plná verze programu CyberGhost VPN SE využívá síť anonymních proxy serverů k tomu, aby změnila IP adresu, pod kterou je váš počítač identifikován v internetu. Pomocí IP adresy lze totiž určit nejen v jaké zemi se s počítačem nacházíte, ale i poměrně přesně lokalizovat vaši současnou polohu. V programu CyberGhost VPN si po instalaci stačí jen založit uživatelský účet a hned můžete začít surfovat po internetu pod jinou, anonymní IP adresou. Veškerá komunikace provedená prostřednictvím serverů služby CyberGhost VPN je navíc šifrována, takže jste chráněni i před odposlechem. To se náramně hodí třeba při používání internetového bankovnictví nebo nakupování v e-shopech.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu CyberGhost VPN SE, která vám zajistí anonymitu při surfování po internetu. Přenášet lze neomezené množství dat a limitována není ani šířka pásma, tedy maximální dostupná rychlost přenosu dat. V této verzi SE nejsou dostupné všechny proxy servery jako je tomu v komerční verzi. Funkce programu lze využívat na proxy serverech v USA, Německu, Rumunsku, Švýcarsku a České Republice jeden rok od jeho aktivace, která musí být provedena nejpozději do konce července 2013. Komerční aplikace CyberGhost VPN je k dispozici ve třech variantách, z nichž základní, bezplatná verze Free umožňuje přenos dat rychlostí nejvýše 1 Mb/s. Roční předplatné varianty Premium přijde na bezmála 1 300 Kč s nejvyšší verzí Premium Plus, v ceně cca 2 000 Kč ročně, můžete současně anonymně surfovat až z pěti různých zařízení.

Skutečná IP adresa: CyberGhost VPN v hlavním okně upozorňuje, pod jakou adresou jste právě identifikovatelní na internetu.
Skutečná IP adresa: CyberGhost VPN v hlavním okně upozorňuje, pod jakou adresou jste právě identifikovatelní na internetu.

Před použitím programu CyberGhost VPN pro anonymní surfování na internetu není třeba cokoli nastavovat. Hlavní okno programu vás vždy informuje o IP adrese, pod kterou vystupujete na internetu (»Your IP«), a velkým nápisem »You are not anonymous« také o tom, že právě nejste anonymní, tedy skrytí za proxy serverem. Ve spodní části okna programu najdete i informaci o objemu přenesených dat, který ovšem není v plné verzi z Chip DVD nijak limitován.

Připojení k anonymnímu serveru zahájíte tlačítkem »Connect to VPN« a volbou »Create Premium connection«. Předtím ještě uzavřete všechna okna internetových prohlížečů.

Anonymní připojení: Po připojení přes anonymní proxy server se změní vaše IP adresa i země původu.
Anonymní připojení: Po připojení přes anonymní proxy server se změní vaše IP adresa i země původu.

Objeví se informační okno, ve kterém se dočtete o tom, že po dobu připojení k proxy serverům služby CyberGhost VPN nebude možné odesílat e-maily. Toto omezení je zavedeno proto, aby zabránilo anonymnímu rozesílání spamových e-mailů. Pro běžné e-mailové služby, jako je Gmail a další, je ovšem možné nastavit výjimku. Klikněte na tlačítko »Exception management«, poté v levém sloupci zvolte poskytovatele e-mailových služeb a pomocí tlačítka se šipkami přesuňte provozovatele vaší schránky do pravého sloupce.

Další upozornění se týká případných otevřených oken internetových prohlížečů, které je třeba uzavřít. Použijte k tomu tlačítko »Yes«. Během okamžiku vás pak CyberGhost VPN připojí k anonymnímu proxy serveru a zobrazí vaši novou IP adresu, společně s informací o zemi původu. V prvém horním rohu nyní najdete nápis »You are anonymous«.

Trasa dat: Na mapě si můžete ověřit, jakým způsobem putují data mezi internetem a vaším počítačem.
Trasa dat: Na mapě si můžete ověřit, jakým způsobem putují data mezi internetem a vaším počítačem.

Změna proxy serveru

CyberGhost VPN zvolí server použitý k anonymnímu připojení automaticky. Pokud byste jej ovšem chtěli změnit, klikněte na záložku »Server list« a ze seznamu dostupných proxy serverů zvolte jiný. U všech dostupných serverů najdete i informaci o úrovni přenosové rychlosti serveru a jeho anonymity. Na seznamu jsou i servery, který vám přidělí americkou IP adresu pro přístup k internetovým službám, dostupným pouze uživatelům z USA (například videoservery Hulu a Netflix nebo různé hudební služby).

Funkčnost programu CyberGhost VPN demonstruje zobrazení vaší lokality na mapách Google Maps. Klikněte na záložku »Server map« a poté na tlačítko »Show map«. Pokud ještě označíte volbu »Show own rough location«, zobrazí se na mapě místo, identifikované vaší IP adresou. Velmi pravděpodobně přitom nepůjde přesně o místo vašeho bydliště, ale spíše o umístění datového centra vašeho poskytovatele internetu.

Výběr proxy: U některých internetových služeb je rozhodující, z jaké země se k nim připojujete. Proto se hodí výběr proxy serverů pracujících v konkrétních státech.
Výběr proxy: U některých internetových služeb je rozhodující, z jaké země se k nim připojujete. Proto se hodí výběr proxy serverů pracujících v konkrétních státech.

Další funkce

Užitečnou funkcí programu CyberGhost VPN, k jejímuž použití je třeba se k internetu připojit prostřednictvím některého z amerických proxy serverů, je seznam serverů amerických televizních stanic a pořadů, které jsou na nich místním divákům dostupné, pod záložkou »Video portal«. Servery prověřují uživatele dle IP adres, proto je pro přístup k jejich obsahu nutné anonymní připojení přes proxy server umístěný na území USA. Po připojení k proxy serveru tedy stačí jen vybrat žánr seriálu a pak konkrétní televizní sérii, třeba Kriminálku Miami. Po kliknutí na odkaz na server televizní stanice se v internetovém prohlížeči otevřou stránky seriálu s možností přehrávání celých epizod.

Poslední funkcí programu CyberGhost VPN je možnost úpravy nastavení počítače tak, aby nebylo možné sledovat vaše aktivity. Po kliknutí na záložku »Antispy« se zobrazí ovládací okno nastavení, společně s informací o uložení výchozí konfigurace počítače pro případ nutnosti obnovení předchozího nastavení.

Nastavení soukromí: Úpravou několika nastavení zvýšíte soukromí při práci s počítačem a zametete stopy po surfování na internetu.
Nastavení soukromí: Úpravou několika nastavení zvýšíte soukromí při práci s počítačem a zametete stopy po surfování na internetu.

Nástroj CyberGhost Anti Spy umí například zabránit odesílání zpráv o chybách operačního systému a aplikací Microsoftu, mazat seznamy naposledy použitých programů a otevřených souborů, zakázat automatické stahování informací o multimediálním obsahu přehrávaném ve Windows Media Playeru, zastavit automatické prohledávání místní sítě, nastavit mazání seznamu navštívených stránek v Internet Exploreru nebo omezit aktualizace Windows. K dispozici jsou i funkce na kompletní smazání historie surfování na internetu a cookies.

Přestože jsou funkce a předvolby nástroje CyberGhost Anti Spy relativně neškodné, určitě byste si při jejich použití měli být dobře vědomi významem jednotlivých nastavení.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání