Menu
CHIP Speedtest

Cyberlink Power2Go 8 Essentials

07.03.2012 23:00 | Redakce Chip
Cyberlink Power2Go 8 Essentials
I přes neustálý vývoj ve flashových technologiích a zvyšující se kapacitu pevných disků má optické médium i nadále své místo pro uchování a přenos dat.

Cyberlink Power2Go 8 Essentials je univerzální vypalovací program s doplňovými funkcemi. Po uplynutí 15 dní od instalace se z programu stane verze Essentials, která neobsahuje vyspělé nadstavby. Essentials bude i nadále obsahovat veškeré ikony verze Platinum, ale při kliknutí na některé z nich vám bude sděleno, že tato funkce není podporována a bude vám nabídnut upgrade. Mimo vypalování datových, audio a video disků nabízí aplikace také poněkud netradičně možnost ripování Audio CD/DVD.

Na Chip DVD najdete vypalovací program Power2Go Essentials od Cyberlinku, který zvládne běžné vypalování, kopírování a mazání disků. Placená Platinum verze (e-shop) umí navíc ukládat, vypalovat a montovat obrazy disků, převádět video a audio obsah, vytvářet filmová DVD, disky fotogalerií a záchranné médium.

Registrace tohoto produktu není vyžadována. Instalace je sice trošku zdlouhavá, ale není v ní potřeba téměř nic měnit. Na začátku si vyberte za nabídky jazyk, češtinu zde nenajdete, ale můžete si ji později doinstalovat. Potom pouze klikáte na »Next« nebo »Yes«.

Prostředí: Program se vyznačuje moderním jednolitým designem a hlavně přehledným menu.
Prostředí: Program se vyznačuje moderním jednolitým designem a hlavně přehledným menu.

Pokud chcete používat program s českým uživatelským rozhraním, nainstalujte si češtinu, kterou najdete přímo na Chip DVD. Instalaci češtiny je nutné spustit s právy administrátora (pravé tlačítko myši a volba spustit jako administrator). Nebo je nutné předtím vypnout Řízení kontroly uživatelských účtů (UAC). Vypnout jej můžete zde: Ovládací panelyVšechny položky Ovládacích panelůCentrum akcí a vlevo v menu klikněte na »Změnit nastavení nástroje řízení uživatelských účtů«. Posuvník přesuňte úplně dolů a klikněte na »OK«. Nyní spusťte instalátor češtiny Jako správce a pokračujte podle průvodce. Potom spusťte program, klikněte vpravo nahoře na ozubené kolečko, potom »Languague« a z nabídky vyberte češtinu. Po restartování programu bude prostředí v češtině. Nezapomeňte si potom Řízení kontroly uživatelských účtů opět zapnout..

Vypalování dat

Datový disk: Vlevo je strom adresářů napravo pak jednotlivé složky a soubory. Pro přidání stačí data přetáhnout shora dolů.
Datový disk: Vlevo je strom adresářů napravo pak jednotlivé složky a soubory. Pro přidání stačí data přetáhnout shora dolů.

Vypalování datového CD, DVD nebo BD probíhá zcela běžným způsobem tak, jak je zvykem u jiných vypalovacích programů. Nejprve zvolte v záložce »Datový disk« příslušný optický nosič a na následující stránce přetáhněte soubory či složky z horního okna do toho spodního. V levém menu je zajímavá možnost »Filtr«. Ten dokáže vybrat ze složek, které potom přidáte, pouze odpovídající typy souborů. Pokud budete chtít vypálit jen třeba dokumenty MS Office ze složky Dokumenty na vašem disku, zaškrtněte volbu »Vlastní filtr | MS Office«. Ještě si můžete ověřit formáty souborů podle jejich koncovek, jež budou brány v potaz. Vedle volby Vlastní soubory je položka »Upravit«, kde můžete provádět tyto změny respektovaných formátů pomocí připsání nebo umazání koncovky. V průběhu přidávání souborů a složek se dole na datové ose kontroluje množství přidaných dat s maximální kapacitou daného média. Pro vypálení stačí kliknout vpravo dole na »Vypálit«, upravit nastavení a ještě jednou kliknout na »Vypálit«.

Další funkce

Kopírování disku: Vybrat mechaniku odkud, vybrat mechaniku kam a kliknout na Kopírovat a za chvíli máte kopii disku.
Kopírování disku: Vybrat mechaniku odkud, vybrat mechaniku kam a kliknout na Kopírovat a za chvíli máte kopii disku.

U hudebních disků není prakticky co nastavovat. Stačí přetáhnout data z horního okna do spodního a potom se nabízí jen pomocí šipek volitelné seřazení písniček. O převod a vypálení se už postará program sám.

Ve verzi Essentials program bohužel neumí převádět videosoubory na DVD Video formát. Jediná možnost, jak pracovat s video disky je skrze možnost vypálit složku DVD video. Vyberte pomocí tří teček složku s videem (VIDEO_TS) ve formátu DVD a vypalte jej. Program se postará o přepsání hlavičky disku tak, aby bylo video spustitelné na běžných DVD přehrávačích, což by v případě vypálení jako běžné datové DVD možné nebylo.

Ke kopírování disku není co dodat.

Ripovat zvuk: Pro převod písniček z Audio CD na disk nebudete už potřebovat žádný specializovaný software.
Ripovat zvuk: Pro převod písniček z Audio CD na disk nebudete už potřebovat žádný specializovaný software.

Stačí vybrat zdrojovou mechaniku, cílovou mechaniku a nechat Power2Go ať data zkopíruje. Za zmínku stojí ještě nástroj k ripování hudebního disku. Rozhodně není pravidlem, že by tento nástroj býval implementován běžně ve vypalovacích softwarech. Dostanete se k němu v menu »Pomůcky disku|Ripovat zvuk«. Po vložení Audio disku do optické mechaniky, můžete zadat název alba, vyplnit jednotlivé názvy písniček, pokud již nejsou vyplněné automaticky a vybrat formát. Nabízí se bezztrátový WAV a komprimované WMA a MP3. V případě komprimování si ještě vyberte kvalitu. Nakonec klikněte na »Spustit« a během chvilky bude v cílové složce vytvořené hudební album.

Jednoduchý na ovládání

CyberLink Power2Go 8 je vypalovací software, který je přehledný, snadný na ovládání a s decentním designem. Oproti standardním vypalovacím programům nabízí navíc možnost ripovat Audio disky a solidní filtraci formátů.

Uveřejněno na Chip DVD 03/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání