Menu
CHIP Speedtest

DateiCommander 12 Compact

26.11.2011 23:00 | Redakce Chip
DateiCommander 12 Compact
Klasická koncepce souborových manažerů se dvěma nezávislými panely nás provází již od dob operačního systému MS-DOS a stále nebyla překonána – a to ani vylepšeným Průzkumníkem ve Windows 7.

Plná verze souborového manažera DateiCommander 12 Compact vám pomůže s pohodlnou správou souborů a složek na disku vašeho počítače. Kromě práce ve více samostatných panelech nabízí DateiCommander mnoho způsobů zobrazení obsahu disků, hromadné přejmenovávání souborů i vytváření ID3 tagů MP3 souborů, spolehlivou likvidaci nepotřebných dat nebo kompresi, šifrování a rozdělování souborů. DateiCommander je zároveň rozcestníkem k mnoha důležitým funkcím operačního systému a obsahuje i značné množství podrobných nastavení nejen svého vzhledu a funkcí, ale i předvoleb operačního systému Windows XP.

Na Chip DVD je připravena plná verze souborového manažera DateiCommander 12 v edici Compact v ceně 400 Kč. Ihned po instalaci můžete program používat bez jakýchkoli funkčních i časových omezení. Funkce edice Compact dále rozšiřuje verze Professional (zkušební verze), která nabízí například synchronizaci obsahu složek, e-mailového a FTP klienta, přehrávač hudebních CD, promítání fotek, zálohování a další nástroje. Licence programu DateiCommander 12 Professional přijde na necelých 1 000 Kč.

Výchozí zobrazení: DateiCommander nabízí ne dva, ale hned čtyři panely se zobrazením struktury složek a souborů.
Výchozí zobrazení: DateiCommander nabízí ne dva, ale hned čtyři panely se zobrazením struktury složek a souborů.

Souborový manažer DateiCommander startuje s náhledem na soubory a složky v počítači nejen ve dvou, ale rovnou ve čtyřech panelech. Dva menší panely na levé straně okna programu zobrazují stromovou strukturu složek, podrobnosti jsou pak zobrazeny ve dvou větších panelech uprostřed a vpravo. Velikost jednotlivých panelů lze měnit (popotažením jejich okrajů), styl zobrazení souborů můžete nastavit pomocí předvoleb v nabídce »View«. 

Hlavní okno program DateiCommander má také tři samostatné záložky se speciálními funkcemi. Ve výchozím zobrazení pracujete na záložce »Double-instance«, která obsahuje zmíněné čtyři panely se složkami a soubory. Záložka »Explorer« nabízí prostředí ne nepodobné Průzkumníkovi Windows, s možností rychlého vyhledávání a třídění souborů a složek. Detailní funkce pro vyhledávání v obsahu počítače pak najdete na záložce »Search«. Je zde k dispozici hledání souborů podle názvu, velikosti, data poslední změny a dalších kritérií, fulltextové vyhledávání v obsahu souborů (například typu TXT) a vyhledávání duplicitních souborů.

Podrobné hledání: Souborový manažer umí vyhledat nejen konkrétní soubory, ale také duplicity a prohledá i obsah souborů.
Podrobné hledání: Souborový manažer umí vyhledat nejen konkrétní soubory, ale také duplicity a prohledá i obsah souborů.

Pokročilá nastavení vzhledu a funkcí aplikace se upravují pod nabídkou »Extras | Preferences«. V nově otevřeném okně pak najdete předvolby vzhledu programu (»View«), chování programu při používání jeho funkcí (»Behavior«) a pak také jinak běžně nedostupná nastavení operačního systému Windows XP. K použití předvoleb v nabídce »Win Tweaks« je třeba být přihlášen jako správce počítače a pak můžete například deaktivovat bublinovou nápovědu, zastavit automatické přehrávání CD a DVD, nastavit zobrazení systémových souborů v Průzkumníkovi Windows, zakázat odesílání chybových hlášení Microsoftu a mnoho dalšího. V anglické verzi uživatelského rozhraní jsou bohužel některé popisky v němčině a francouzštině.

Zobrazení dat

Dávkové přejmenování: Pomocí skriptů na automatickou tvorbu názvů lze snadno přejmenovat celé složky souborů.
Dávkové přejmenování: Pomocí skriptů na automatickou tvorbu názvů lze snadno přejmenovat celé složky souborů.

Výchozí styl zobrazení souborů a složek na discích lze měnit pomocí předvoleb v nabídce »View«. DateiCommander umí zobrazovat soubory a složky jako ikony, náhledy či v podobě filmového pásu. Rovněž můžete určit, které z vlastností souborů a složek budou v přehledu zobrazeny a které nikoli. Pokročilejší funkce jsou připraveny pro zobrazení náhledů fotografií a obrázků nebo informací o MP3 souborech, čerpaných z jejich ID3 tagů. Pomocí přehledného editoru můžete rovněž ID3 tagy upravovat, i dávkově pro celá alba.

Práce se soubory

Hlavním úkolem souborových manažerů typu DateiCommander je samozřejmě pohodlná práce se soubory a složkami na disku počítače, na síťových discích i výměnných médiích. K tomu slouží například ovládání základních operací, jako je kopírování, přesouvání, vytváření či mazání, pomocí funkčních kláves »F2« až »F9« nebo tlačítka pro rychlý přístup na všechny dostupné disky. S procházením strukturou složek pomáhají jednak tlačítka se šipkami pro pohyb v před a vzad, a pak i tlačítka pro každou složku na cestě k požadovanému souboru.

Bezpečná likvidace: Nepotřebné soubory můžete spolehlivě zlikvidovat jejich několikanásobným přepsáním.
Bezpečná likvidace: Nepotřebné soubory můžete spolehlivě zlikvidovat jejich několikanásobným přepsáním.

Další funkce pro práci se soubory jsou připraveny pod nabídkou »File«. Jde například o dávkové přejmenovávání celých složek souborů pomocí skriptů na automatickou tvorbu názvů, ZIP kompresi nebo šifrování a dešifrování jejich obsahu. Nabídka »Extras« pak obsahuje i funkce na bezpečné mazání nepotřebných souborů jejich až 9násobným přepsáním, rozdělování velkých souborů na menší části o nastavené velikosti či porovnávání obsahu složek.

Užitečné nástroje

Výčet funkcí souborového manažera DateiCommander ještě zdaleka nekončí. Pomocí nabídek v menu »Remote drives« lze vyvolat funkce Windows pro připojení síťových jednotek a sdílení složek. Nabídka »Go to« obsahuje zkratky k systémovým složkám a funkcím jako jsou ovládací panely, předvolby tiskáren, Koš, Dokumenty, Obrázky a další. Poznámkový blok, editor registru Windows nebo příkazovou řádku vyvoláte pomocí odkazů v nabídce »Tools«.

Uživatelská nastavení: DateiCommander obsahuje značné množství uživatelských nastavení, přenositelných i na další počítače kde program používáte.
Uživatelská nastavení: DateiCommander obsahuje značné množství uživatelských nastavení, přenositelných i na další počítače kde program používáte.

Menu »Extras« skrývá ještě nástroj na vyčištění operační paměti od nepotřebných dat (ve Windows 7 bohužel příliš nefunguje), výpis informací o hardwarové a softwarově výbavě počítače nebo kalendář a nástroj na konverzi různých světových měn a fyzikálních jednotek. Různých funkcí a předvoleb nastavení najdete v plné verzi programu DateiCommander obrovské množství. Vaše vlastní optimalizované nastavení souborového manažera si můžete uložit v nabídce »Extras | Preferences | Advanced | Tweaks«. Pomocí záložního souboru s nastavením pak lze sjednotit vzhled a funkce programu DateiCommander na všech počítačích, kde jej budete používat.

Uveřejněno na Chip DVD 12/11.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání