Menu
CHIP Speedtest

Datová centra a stejnosměrný proud? Úsporná švýcarská realita

26.06.2012 05:25 | Redakce Chip
Datová centra a stejnosměrný proud? Úsporná švýcarská realita
Společnosti ABB, Green Datacenter AG a HP sezvaly novináře z celého světa, aby jim ukázaly, jak stejnosměrný proud pomáhá šetřit elektrickou energii. Jako jediní z České republiky jsme byli pozváni i my. A prohlídka byla vskutku zajímavá.

Přibližně dvacetiprocentní úspora elektrické energie – mantra, která ospravedlňuje upřednostnění stejnosměrného proudu (DC, Direct Current) před proudem střídavým (AC, Alternating Current) v nejvýkonnějším „zeleném“ datovém centru svého druhu. Začněme však od začátku, kde byl souboj AC a DC předmětem ohnivé debaty. Zatímco jedni hájili DC, kde elektrony proudí výhradně jedním směrem, druzí dávali přednost AC, kde elektrony oscilují tam a zpátky. Jedním z nejvýznamnějších zastánců prvního názoru nebyl nikdo jiný než samotný Thomas Edison. Bohužel pro něj však v dané době nebyly k dispozici technologie, které by dokázaly zajistit efektivní přenos stejnosměrného proudu na delší vzdálenosti. K tomu se hodil právě proud střídavý, který preferoval mimo jiné také věhlasný vynálezce Nikola Tesla. Přístroje poháněné DC naštěstí tímto neskonaly, proud však bylo předem nutno konvertovat. Další historie souboje AC s DC by vydala na samostatnou knihu, přenesme se tedy do současnosti, kdy vývoj umožnil smysluplné a efektivní využití stejnosměrného proudu. Pro představu udejme příklad z praxe: dobíjení elektromobilu pomocí AC trvá 6–8 hodin, s DC je to otázka čtvrthodinky – takový může být rozdíl v efektivitě.

GreenDatacenter Zurich West

Datové centrum s trefným „zeleným“ názvem, mimo jiné největší konstrukce svého druhu poháněná primárně stejnosměrným proudem (380V DC), je společným dílem firem ABB, HP a samotného provozovatele Green Datacenter AG. Jde přitom o modulární projekt a v provozu je zatím pouze první modul o ploše okolo 3 300 m², ve finále však bude k dispozici asi 10 000 m² prostoru. Firma ABB je lídrem v oblasti poskytování technologií pro energetiku a automatizaci a jako taková poskytla právě vybavení pro co nejefektivnější přenos a využití stejnosměrného proudu – vedle nového typu plně redundantní distribuční sítě pro DC je však nadále k dispozici také konvenční technologie pro AC. Střídavý proud je však centrálně převáděn právě na 380 V stejnosměrného proudu a distribuován uniformě ke všem zařízením. O ta se postarala společnost HP, která zajistila serverovou infrastrukturu běžící právě na DC. A proč je vlastně datové centrum postavené přímo na stejnosměrném proudu takovou výhrou? Protože se minimalizují procesy konverze mezi AC a DC, kde vznikají největší energetické ztráty. Již samotné kapitálové investice při zřizování centra proto vyšly asi o 15 % výhodněji. Dalších asi 20 % energie pak lze uspořit při samotném provozu. Systémy běžící na DC jsou navíc jednodušší a vyžadují méně místa.

Ze samotného názvu vyplývá, že centrum je výrazně orientováno na udržitelnost. To mimochodem potvrzuje také ukazatel PUE o hodnotě 1,4 (navíc je prostor k dalšímu snižování), díky němuž je GreenDatacenter Zurich West jedním z nejefektivnějších datových center v celém Švýcarsku. PUE (Power Usage Effectivness) neboli indikátor energetické efektivity udává, kolik z celkově odebrané energie je využito samotným IT a kolik padne na provoz podpůrných systémů (např. chlazení). Zajímavé je také to, že v budoucnu se počítá s využitím odpadního tepla k vytápění sousedního kancelářského komplexu, který bude dokončen v roce 2014. Ve stejném roce bude v lokalitě zprovozněna také velká fotovoltaická solární elektrárna. Extrémně zeleně orientovaným zákazníkům je navíc již nyní nabízena možnost, že veškerý jimi odebraný proud bude pocházet výhradně ze švýcarských hydroelektrických stanic. A abychom zkompletovali výčet všech faktů, dodejme, že toto centrum je kategorie Tier III. a disponuje mezinárodní certifikací ISO 27001.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání