Menu
CHIP Speedtest

Deaktivujte bezpečné bootování pro instalaci jiného operačního systému

12.01.2013 11:00 | Redakce Chip
Deaktivujte bezpečné bootování pro instalaci jiného operačního systému
S Windows 8 se Microsoft konečně oprostil od staré, 16bitové verze BIOS. Továrně nainstalovaný systém Windows 8 běží tedy pouze na počítači s moderním UEFI BIOS a funkcí bezpečného bootování (Secure Boot). Funkce Secure Boot například zabraňuje spuštění malwaru – ale také instalaci jiných operačních systémů, které nemají od Microsoftu podepsaný „UEFI Bootloader“.

To se týká i systémů MS Windows 7 nebo Linux. Pokud budete chtít na počítač, na kterém byla předinstalovaná Windows 8, dostat jiný systém, Secure Boot tomu pravděpodobně úspěšně zabrání. Vy zase můžete zabránit tomu, aby bylo bezpečné bootování aktivní. Stačí se dostat do UEFI BIOS a tuto funkci vypnout. U většiny základních desek určených pro maloobchod, které jsme v poslední době testovali, je už rovnou preventivně funkce Secure Boot nastavena na „Disabled“, a není tedy používána.

Poznámka: V blízké budoucnosti by se měl problém s instalací OS vyřešit – připravovaná distribuce Linuxu už je schopna funkci UEFI Secure Boot obejít. Upgrade „Secure Boot“ však u stávajících systémů Windows 7 a Windows Vista plánován není.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání