Menu
CHIP Speedtest

Deset technologií, kterým hrozí zánik

16.08.2010 21:00 | Redakce Chip
Deset technologií, kterým hrozí zánik
Některé technologie z oblasti digitálního světa jsou dnes téměř nepostradatelné. Ale i klávesnicím, disketám a dalším jednou odzvoní.

1 - Adobe Flash

Jak o technologii Flash řekl analytik z firmy Opera Phillip Grønvold, jakmile na zařízení běží Flash, můžete si na něm usmažit vajíčko. Měla to být kritika náročnosti a spotřeby energie této technologie. Kriticky se na ni dívá i Steve Jobs a u mobilních zařízení pro ni budoucnost nevidí.

2 - Herní ovladače

Tlačítkům joysticku Nintendo a vibračním funkcím ovladače od Sony můžeme dát pomalu sbohem. Novým trendem v oblasti herních ovladačů je totiž ovládání gesty (jako například u konzole Wii). Microsoft už na podzim uvede nové ovládání Kinect (dříve „Project Natal“), v jehož případě už pro hraní her nebudete potřebovat vůbec žádný „hardware“. Vystačíte si s rukama a tělem, které bude snímat kamera.

3 - Klávesnice a myši

V souvislosti s rozvojem dotykových displejů a touchpadů se pomalu krátí i dny klávesnic a myší. U některých zařízení už klávesnici nenajdete. Potřeba klávesnic bude klesat i s rozvojem rozpoznávání lidské řeči.

4 - Satelitní telefony

S výjimkou moře, kde je zatím signál mobilních telefonů nedostupný, se satelitní telefony stávají spíše předmětem sbírek muzea.

5 - Plazmové televizory

Přestože na krátký čas plazmové 3D televizory ovládly trh, čísla jsou neúprosná a čas hraje proti plazmové technologii. Zdá se, že nemá budoucnost: podle výzkumu trhu obsahovalo 75 % zařízení prodaných do konce roku 2009 technologii LCD a pouze 7 % technologii plazmovou.

6 - Magnetický záznam

V budoucnu se budeme muset obejít bez magnetických disket. Firma Sony už ohlásila, že s jejich výrobou brzy skončí, a i všechna další magnetická média potká podobný osud jako magnetické hudební pásky a videokazety.

7 - Nabíječky mobilů

Nabíjení pomocí kabelů je zastaralé. V budoucnosti budeme baterie mobilních zařízení (tedy především mobilních telefonů) nabíjet pomocí indukce. Změnit by se měl i zdroj elektrické energie. Ve výhledu je například koncept nazvaný „Magic Charger“, jehož autorem je Zheng Weixi. Jedná se o „ekologickou“ nabíječku ve tvaru Rubikovy kostky (Manual Available Green Power Interaction Consumer). Magnetickou energii mění na elektrickou a tu ukládá. Pro výrobu elektřiny tedy stačí otáčet kostkou.

8 - Analogová televize

Budoucnost televizního vysílání je digitální. Pozemní analogové vysílače v České republice postupně končí – podle Českého telekomunikačního úřadu dojde k vypnutí analogového vysílání nejpozději v říjnu 2010. A neskončí jen terestriální vysílání – satelitní operátor SES Astra ukončí analogové satelitní šíření programů k 1. květnu 2012.

9 - Off-line paměť

Ten, kdo drží krok s dobou, si už data neukládá lokálně, ale na tzv. „cloud“. Internet dnes nabízí neomezený úložný prostor, ke kterému můžete mít neustálý přístup.

10 - Fax

Faxy jsou na vymření. Jejich počet klesl v České republice na polovinu a množství  přenesených faxových zpráv stále klesá. Zatímco v roce 2004 evidovala Telefónica O2 19 964 faxových čísel, v současnosti je jich asi 10 000. Může za to samozřejmě e-mail. Majitelé faxů ale nedostávají tak často spam.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání