Menu
CHIP Speedtest

Detailní informace o stavu disků

03.08.2013 15:15 | Redakce Chip
Detailní informace o stavu disků
Ztráta dat v důsledku poškození disku je velmi frustrující. Abyste jí předešli, měli byste čas od času zkontrolovat stav disku.

U moderních zařízení je to možné především díky technologii SMART, která má za úkol zjišťovat a zaznamenávat veškeré odchylky od normálu a chyby při práci disku a z nich vyvozovat nejenom jeho stav, ale i pravděpodobnou dobu, kdy může dojít k jeho selhání.

Ve Windows je ale k dispozici pouze jeho „primitivní kontrola“. V Ovládacích panelech nejprve klikněte na »Systém a zabezpečení | Nástroje pro správu | Správa počítače«. V okně, které se objeví, zvolte dole položku »Správa disků«. V seznamu disků nyní obvykle najdete u každého z nich popisek „V pořádku“, protože SMART systém nahlásil Windows, že se u disku nevyskytly závažné chyby. Pokud ale chcete podrobnější informace o stavu svého disku, budete muset použít jiný software. Nástrojů nabízejících práci se SMART údaji je velké množství, my jsme ale zvolili freeware CrystalDiskInfo, který najdete například na adrese www.slunecnice.cz/sw/crystaldiskinfo/.

Po spuštění programu nástroj automaticky analyzuje všechny dostupné disky (včetně SSD disků). U všech jednotek najdete přehledně zobrazenou informaci o „stavu“ a „aktuální teplotě“. Pokud na některý disk kliknete, získáte podrobnější údaje: kromě informací o rozhraní a sériovém čísle zde najdete například údaje o počtu provozních hodin nebo o úrovni chyb čtení. Náročnější uživatelé by měli nejprve zvolit příkaz »Function | advenced features | Raw values | 10 [Dec]«, který přepne údaje na lépe čitelné desetinné hodnoty.

Poznámka: Většina programů (včetně CrystalDiskInfo) sice nabízí obrovské množství „SMART“ informací, ale nepřidává k nim žádné informace o jejich významu nebo důležitosti. Dříve než se tedy rozeběhnete reklamovat svůj téměř nový disk, u kterého SMART detekoval „nějaké chyby“, zjistěte si, co která hodnota znamená. Základní popis „SMART informací“ najdete například na Wikipedii (http://cs.wikipedia.org/wiki/S.M.A.R.T), pro pochopení výstupu programů doporučujeme výborný článek na serveru DIIT (http://diit.cz/clanek/analyza-smart-udaju).

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání