Menu
CHIP Speedtest

Digitální archeologie

18.04.2013 10:50 | Redakce Chip
Digitální archeologie
Ve srovnání s tím, na co lze narazit v archivech z dob internetového pravěku, mohou historické vykopávky jen blednout závistí. Pojďme se společně podívat na počátky internetu.

Sedmnácté století může být pro milovníky historie dobou Ludvíka XIV. a směšných paruk, devatenácté století zase věkem páry. Jak by ale historici označili přelom tisíciletí? Možná jako dobu internetovou…

Každé historické období má své „vykopávky a artefakty“, nad kterými se vědci rozplývají a obyčejné lidé je obdivují (nebo se jim smějí) v muzeích. Přelom tisíciletí to ale tak snadné mít nebude. Základní otázkou zde totiž je, co z tehdejší (internetové) kultury zanecháme pro příští generaci. Obecně sice panuje povědomí, že internet nezapomíná, pro věci starší deseti let ale platí spíše opak. Počítačový vědec Scott Ainsworth zjistil, že 35 až 90 procent všech webových stránek má jen jednu oficiální digitální kopii. Odhady jsou obtížné, protože konkrétní údaje nejsou vždy k dispozici a zejména u jednotlivých kopií může velmi rychle dojít ke ztrátě. Bezpečná archivace, kdy je pořízeno více než šest kopií, nepokrývá ani osm procent webu. Tohoto žalostného trendu si je vědoma celá řada odborníků, a proto vznikají projekty zabývající se archivací internetu. Vzhledem k celkovému objemu dat uložených na webu jde o nekonečnou práci, a tak příslušní lidé bojují alespoň za záchranu stránek typických pro dané období.

Tento článek najdete v Chipu 5/2013.

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání