Menu
CHIP Speedtest

Dnešní malé děti to s technikou umějí

25.01.2011 13:33 | Redakce Chip
Dnešní malé děti to s technikou umějí
Výzkum AVG shrnuje dovednosti dětí ve věku 2—5 let.

Dnešní malé děti ve věku od dvou do pěti let jsou nebývale dovedné s počítači a s mobil­ní­mi telefony; co vědí jejich maminky, to nyní shrnuje i výzkum, který si zadalo AVG. Výzkum­níci z Research Now předložili 2200 matkám z vybraných zemí dotaz­ník s vyjme­no­va­nými doved­nostmi: například zda dítě ví, jak pustit počítač, anebo zda si umí zavázat tkaničky.

Procento dětí do pěti let, které to či ono svedou — alespoň podle tvrzení svých matek — je mnohdy překvapivě vysoké. Zajímavé je i to, že ze studie nevy­ply­nul významný rozdíl mezi doved­nostmi chlapců a dívek.

Výzkum dělí dovednosti na „digitální“ a „životní“. Víceméně proti sobě staví to, že — kupříkladu — o něco více dětí v tomto věku zvládne hrát jednoduchou počítačovou hru, než kolik se jich už naučilo jezdit na kole.

Nemyslíme si, že je to srovnatelné. Dostupné zveřejněné výsledky navíc neobsahují žádné porovnání s úrovní dovedností „životních“ z doby před dvaceti nebo třiceti lety. Neobsahují nic, na základě čeho by se dalo tvrdit, že dovednosti „životní“ klesají na úkor toho, že dítě umí vytočit číslo na mobilním telefonu.

Vysoká technická zdatnost už velmi malých dětí jistě bude mít důsledky pro jejich další život a pro podobu příští společnosti. Nakolik jen dobré, anebo i špatné, o tom se můžeme nanejvýše dohadovat.

Plné znění stručných výsledků v angličtině (PDF)

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání