Menu
CHIP Speedtest

Dokonalé zaostření na obtížný objekt

17.05.2013 13:35 | Redakce Chip
Dokonalé zaostření na obtížný objekt
Chcete-li u své zrcadlovky co nejlépe využít systém automatického ostření, měli byste využívat různé ostřicí body (AF points). Nastavte fotoaparát na „Sigle point AF“ (režim jeden bod) a pomocí ovládacího panelu nebo joysticku vyberte pole, které se nachází v přední části objektu.

Modely jako Nikon D7000 nebo Canon EOS 7D nabízí ještě další užitečnou funkci. U těchto zrcadlovek je totiž možné kromě jednoho hlavního bodu vybrat ještě skupinu bodů. Tím se zjednoduší přesné zaostření pohybujícího se objektu, i když zrovna není v požadovaném výřezu snímku. V případě amatérských jednookých zrcadlovek byste ale měli za horších světelných podmínek vybrat prostřední zaostřovací pole, protože jinak nemáte šanci správně zaostřit.

Moderní systémy automatického zaostřování obecně pracují velmi spolehlivě. Nicméně abyste vždy dosáhli perfektního výsledku, měli byste přizpůsobit režim automatického zaostřování (AF) fotografovanému objektu. Pro statické objekty (osoby i jiné objekty) použijte AF pro jednotlivé snímky – u Canonu nastavte „One Shot“, u Nikonu „AF-S“. Pro pohybující se objekty pak nejlépe využijete režim „Servo-AF“ (u Nikonu jde o volbu „AF-C“).

Váš fotoaparát většinou zaostří, jakmile stisknete napůl tlačítko spouště. Pokud se však fotografovaný objet pohybuje velmi rychle, není často snadné ho zaměřit, zaostřit a stisknout spoušť. Můžete si předem zaostřit na místo, kde předpokládáte, že se objekt objeví, a pak už jen domáčknout spoušť. Velmi užitečná je také funkce „AE-Lock“ (závěrka/blok AE), která umí oddělit autofokus od spouště. Aktivace ostření se přenechá jinému tlačítku (například hvězdičce).

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání