Menu
CHIP Speedtest

Dopadli piráta, který se pochlubil v televizi

13.04.2011 19:38 | Redakce Chip
Dopadli piráta, který se pochlubil v televizi
Mimo jiné byl uveden jako jeden z Anonymních.

Reportéři pořadu Complément d’enquête (volně by se dal česky nazvat například „Vyšetřování pokračuje“) televize France 2 ho nazývali „Carl“ a prozradili, že je mu méně než třicet let a prý studuje. Neukázali jeho tvář, pozměnili mu hlas.

Přímo na kameru (od 38:30 plného pořadu, anebo ve výseku na @rrêt sur images) ukázal nabourání a pozměnění webové stránky jednoho francouzského dělostřeleckého pluku, a neoprávněný přístup k tajným a důvěrným dokumentům zbrojařské (a také dopravní a vesmírné) skupiny Thales, významného dodavatele francouzských ozbrojených sil i NATO. Prohlásil, že má staženu prakticky všechnu jejich dokumentaci.

Díl pořadu se vysílal 28. února a Thales podal na jeho základě trestní oznámení; sedmého dubna byl pirát zatčen, vyslechnut a předběžně zadržen. Redakce pořadu přitom tvrdí, že se s ní vyšetřovatelé nebo Thales ani nespojili. V televizi prý neměli o vyšetřování ani tušení a o zatčení „Carla“ se údajně dozvěděli až z agenturních zpráv AFP. Tvrdí, že by jeho totožnost beztak neprozradili. (To se nyní tvrdí snadno.) Údajně jej policisté vystopovali podle příspěvků na jednom diskusním fóru (kde se nejspíš také chlubil).

Carl se v reportáži vydává za aktivistu proti kapitalismu a militarismu, proti naftařským společnostem, nadnárodním koncernům a tak podobně. Snad proto mu nevadilo vydělávat si okrádáním zákazníků luxusních hotelů o jejich čísla platebních karet, jak se rovněž pochlubil. Nalovil prý téměř patnáct tisíc karet (respektive údajů z nich); na černém trhu je pak prodával do východní Evropy. Měsíčně si tím údajně přicházel nejméně na čtyři a půl tisíce euro.

Potíž je, že pořad, zaměřený v dotyčném díle především na WikiLeaks, na Juliana Assange, a také na Anonymous, uvedl Carla jako příklad jednoho z Anonymních — zřejmě na základě jeho vlastního tvrzení, že se zúčastnil některých útoků na cíle vystupující proti Assangovi a WikiLeaks. Tato skupina bez tváře, vůbec zklamaná vyzněním celé reportáže, ovšem vydala vyjádření, ve kterém mimo jiné zdůrazňuje, že oni nekradou. Jenže k nim se může přidat kdokoliv, kdo umí stáhnout patřičné nástroje a zacházet jimi…

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání