Menu
CHIP Speedtest

Dosažení lepších výsledků za špatných světelných podmínek a bez blesku

19.04.2013 15:55 | Redakce Chip
Dosažení lepších výsledků za špatných světelných podmínek a bez blesku
Ve větší ponuré místnosti vám většinou vestavěný blesk není k ničemu, a to ani když máte lepší fotoaparát. Vestavěný blesk má totiž dosah maximálně několik metrů, takže objekty v blízkosti jsou přeexponované a ty vzdálenější se utápí v temnotě.

Bude lepší, když blesk úplně vypnete a zkusíte štěstí s nastavením vyšší hodnoty ISO. Sice se tak zvýší šum fotografie, ale zajistí se maximální využití světla dopadajícího na senzor. Dále nastavte objektiv na co nejširší záběr, kde má nejvyšší světelnost a neztrácí kvůli zoomu světlo. Pokud to fotoaparát umožňuje, vypněte automatické ostření a nastavte objektiv na nekonečno.

Můžete-li nastavit clonu, bude nejlepší zvolit průměrnou hodnotu. Při nízké hodnotě clony sice zajistíte světlu širší průchod k senzoru, ale ztratíte hloubku ostrosti. Nejvýhodnější je tedy v tomto případě kompromis. Určitě bude užitečné, když si uděláte několik zkušebních snímků. Pokud budete fotografovat nehýbající se objekty, máte možnost úspěšně použít delší expoziční čas. Většinou se to ale neobejde bez použití stativu, využít však můžete i jinou základnu pro fotoaparát (stůl, polici apod.). Abyste zabránili nechtěnému otřesu při zmáčknutí spouště fotoaparátu, použijte raději samospoušť, která se jinak používá pro autoportréty.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání