Menu
CHIP Speedtest

Drive Space Organizer 2

20.11.2010 23:00 | Redakce Chip
Drive Space Organizer 2
Co zabírá místo na disku? Tento program z Chip DVD 11/10 vám pomůže odhalit největší soubory a složky na vašem disku.

Máte pevný disk o kapacitě několika stovek gigabajtů, přesto se „koláč“ s volným místem neustále zmenšuje. Kde mizí volné místo? Tento nástroj vám ho pomůže znovu nalézt. Prohledá pevný disk a nejde nejen největší soubory (což umí i Windows), ale hlavně největší složky. Takže okamžitě uvidíte, která složka nebo soubor vám z vašeho disku ukrajují nejvíce místa.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Drive Space Organizer 2. Tato verze je zcela shodná s tou, která se prodává za 15 USD, nemá žádná funkční, ani časová omezení. Výrobce dále nabízí program Utility Box (zkušební verze), který obsahuje 14 výkonných nástrojů pro optimalizaci Windows 7, XP a Visty. Program nabízí optimalizaci pevného disku a registrů, postará se o zálohování, smazání souborů i šifrování, nechybí ani standardní tuningové nástroje pro zrychlení startu systému a součástí boxu je také právě zde popisovaný Drive Space Organizer.

Hledej obry

Analyzuj: Vyhledání spustíte kliknutím na »Start Analyzation!«
Analyzuj: Vyhledání spustíte kliknutím na »Start Analyzation!«

Ovládání programu nemůže být jednodušší. Klikněte na tlačítko »Browse« a vyberte složku, ve které chcete vyhledat největší soubory a složky. Vyhledávat samozřejmě nemusíte jen ve složkách, ale také na celém disku. A je jedno, jestli se jedná o pevný disk, CD/DVD disk nebo USB flash disk. Program přistupuje ke všem diskům stejně.

Start

Kliknutím na tlačítko »Start Analyzation!« spustíte hledání. To bude trvat několik minut, jak dlouho, to bude záležet na velikosti prohledávaného prostoru a samozřejmě na rychlosti disku. Po dokončení se vám zobrazí soubory i složky seřazené od

Obr: Největší složka je Windows…
Obr: Největší složka je Windows…

největší po nejmenší. Okamžitě tak uvidíte největší soubory a složky na vašem pevném disku. V pravé části navíc uvidíte 5 největších žroutů diskového místa.

Pokud se vám zdá některá ze složek příliš velká, jednoduše ji přímo v programu otevřete. Bude provedena další analýza této složky, takže uvidíte, co konkrétně zabírá místo v dané složce. Snadno tak objevíte soubory, které požírají místo. Přímo v programu není možné soubor nebo složku smazat, to je nutné provést z Průzkumníka, nebo souborového manažera.

Gigabajty zpět

Budete překvapeni, kolik místa můžete získat zpět. Zapomenuté filmy, dočasné soubory o velikosti několika gigabajtů, na pevném disku se nachází mnoho

Obr v obrovi: … a v ní největší složka je winsxs.
Obr v obrovi: … a v ní největší složka je winsxs.

zbytečných souborů. Nemá samozřejmě smysl mazat soubory, které patří systému, a ten si je znovu vytvoří, jako je třeba pagefile.sys nebo hiberfil.sys. Rozhodně si však odstraněním souborů pomůžete při zrychlení počítače. Po odstranění velkých souborů proveďte defragmentaci disku, práce se soubory se pak výrazně zrychlí.

Uveřejněno na Chip DVD 12/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání