Menu
CHIP Speedtest

Dvakrát delší výdrž na baterie

14.08.2012 10:20 | Redakce Chip
Dvakrát delší výdrž na baterie
Výdrž akumulátorů mobilních telefonů a tabletů lze prý výrazně prodloužit pomocí solárních nabíječek, přídavných baterií a správného nastavení. Vyzkoušeli jsme, co z toho opravdu funguje a jak efektivně.

 

 

 

Chytré telefony a tablety je při běžném používání potřeba dobíjet každý den. Pokud tato zařízení intenzivně využíváte, počítejte s výdrží okolo jednoho pracovního dne, tedy asi osmi až deseti hodin. Práce s internetem, poslech hudby, prohlížení videa, hraní her, automatická synchronizace dat všech instalovaných aplikací, to vše zkracuje provozní dobu vašich chytrých pomocníků. Naše závislost na mobilních telefonech s internetem je taková, že vybití přístroje nemusí znamenat jen drobnou nepříjemnost. Například spoléháte-li se na navigaci a ocitnete se „bez proudu“ uprostřed hlubokého lesa, může dojít i k vážnému ohrožení, zvláště pokud nemáte možnost telefonovat a nikdo se nedovolá ani vám. Poradíme vám několik triků, které vám při zanedbatelných nákladech dokážou zdvojnásobit výdrž akumulátoru.

Delší výdrže akumulátoru dosáhnete nejen pomocí mobilních dobíjecích stanic, ale i správným nastavením úsporných funkcí a bezdrátových adaptérů smartphonu. Mezi mobilní dobíjecí stanice patří hlavně vysokokapacitní externí baterie a solární dobíječky. Rozumné přídavné baterie seženete cca od 500 Kč, solární dobíječky s čtyřčlánkovým akumulátorem stojí od 2 000 Kč. Během testu jsme vyzkoušeli, jaký nárůst výdrže přinese několik takových nabíječek spolu s telefony Apple iPhone 4S a Samsung Galaxy SII.

Praktický přínos pro prodloužení doby chodu na baterie mají i tipy pro úsporné nastavení smartphonu, i když v tomto případě se za delší provoz platí omezením některých funkcí telefonu, například přepnutím do tzv. „letového režimu“. Pomocí osciloskopu jsme u telefonů Samsung Galaxy SII a Sony Xperia S změřili, kolik mAh lze uspořit různým nastavením.

Celý článek si budete moci přečíst v papírové nebo elektronické verzi Chipu 9/2012.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání