Menu
CHIP Speedtest

DVD Show 2.0

06.08.2011 21:00 | Redakce Chip
DVD Show 2.0
Během dovolené pořídíte mnoho fotografií, které budete chtít ukázat svým přátelům – pomocí DVD Show si můžete z fotek vytvořit velmi efektní prezentaci na DVD.

Snadno ovladatelný program Aneesoft DVD Show slouží k vytváření prezentací fotografií a videoklipů a jejich vypalování v podobě filmových DVD či ukládání v mnoha různých formátech videa. Snímky a videoklipy si jednoduše poskládáte na časové ose, přidáte přechodové efekty či animace snímků a zvolíte hudbu přehrávanou na pozadí prezentace. Připraveny jsou i funkce na základní úpravy fotografií a videa i aplikování různých grafických efektů. Výsledek úprav můžete průběžně kontrolovat v náhledu a teprve pak se pustit do exportu videa ve zvoleném formátu. Pro prezentace na DVD jsou připraveny i šablony na vytvoření úvodní nabídky disku.

Na Chip DVD je pro vás připravena plná verze programu Aneesoft DVD Show 2.0 k neomezenému použití. Jedná se o plně vybavenou edici programu, jinak dostupnou za přibližně 700 Kč.

Výběr a seřazení snímků: Prvním krokem prezentace je výběr a seřazení použitého materiálu.
Výběr a seřazení snímků: Prvním krokem prezentace je výběr a seřazení použitého materiálu.

Vytváření DVD s prezentací z vašich fotografií nebo videoklipů probíhá v programu DVD Show v přehledném prostředí s časovou osou a velkým náhledem vznikajícího výstupu. K dispozici jsou především funkce pro přidávání fotografií, videoklipů, hudby na pozadí, přechodových efektů a třeba i komentáře namluveného do mikrofonu.

Výběr materiálu

S přípravou prezentace můžete začít kliknutím do okna pro náhled prezentace s odkazem »Add Files«. Následně si v okně průzkumníka vyberte použité snímky a videoklipy. Jejich pořadí v prezentaci pak můžete snadno upravit. Podporovány jsou všechny běžné formáty obrázků (JPG, PNG, BMP, TIFF, GIF ad.) a videí (WMV, AVI, MP4, MOV, MKV aj.). Omezen je pouze počet obrázků a videoklipů – v jedné prezentaci jich může být dohromady nejvýše 1 024.

Všechen vybraný materiál se umístí na časovou osu, kde s ním můžete dále pracovat. Fotky či videa seřadíte prostým přetažením myší na jiné místo na časové ose, případně je z prezentace vyřadíte tlačítkem s křížkem (vpravo dole v náhledu snímku). S pohodlnějším uspořádáním snímků vám pomůže funkce »Media Explorer«, jejíž tlačítko najdete vpravo

Úpravy snímků: Fotografie není nutné používat v jejich originální podobě, program nabízí řadu úprav a efektů.
Úpravy snímků: Fotky není nutné používat v jejich původní verzi, program nabízí řadu úprav a efektů.

nad časovou osou – vedle lupy. V nově otevřeném okně pak vidíte všechny snímky a videoklipy zařazené do prezentace a můžete je volně uspořádávat. Využít můžete i různé způsoby řazení obsahu (podle názvu, velikosti či data), dostupné pod tlačítkem »Sort By«. Pro vložení nového snímku slouží tlačítko »Add File«, nepotřebný obrázek vyřadíte tlačítkem »Delete«. Pomocí tlačítka »Add Color« vložíte na zvolené místo prezentace prázdný snímek se zvolenou barvou.

Efekty a triky

Prezentace fotografií by byla fádní bez použití přechodových efektů a dalších triků pro zvýšení pozornosti diváků, které program DVD Show nabízí.

Kliknutím na prázdná pole mezi jednotlivými snímky jednoduše nastavíte přechodové efekty. V samostatném okně se otevře galerie přechodových efektů, včetně náhledu jejich funkce, ze které si můžete vybrat. Postupovat můžete buďto manuálně, nebo lze použít automatické funkce na nastavení přechodových efektů. Klikněte na pole s nastaveným efektem pravým tlačítkem myši a z kontextové nabídky si vyberte příslušnou funkci. Aktuální přechodový efekt lze aplikovat na všechny snímky (»Apply the Current Transition Effect to All«), další nabídky slouží k nastavení stejného času trvání efektu (»Apply the Duration of

Pokročilé efekty: Program obsahuje řadu zajímavých efektů pro animaci zobrazení snímků.
Pokročilé efekty: Program obsahuje řadu zajímavých efektů pro animaci zobrazení snímků.

the Current Transition Effect to All«) nebo synchronizaci obou parametrů (»Apply the Current Transition Effect and Duration to All«). Pokud nechcete efekty individuálně nastavovat, ale náhodně je střídat, použijte funkci »Randomly pick Transition Effect for All«. Pro úpravu doby zobrazení přechodového efektu klikněte na časový údaj ve spodní části pole efektu.

Další efekty nabízí DVD Show i pro samotné snímky v prezentaci. Po kliknutí na konkrétní snímek lze použít tlačítka funkcí »Styles« a »Motion«, umístěná nad časovou osu prezentace. První z funkcí slouží k nastavení různých efektů prolínání a pohybu více snímků. Bohužel – pro funkci »Styles« je třeba vybírat snímky zvlášť (pomocí tlačítka »File Update«), nelze označit více snímků na časové ose a aplikovat na ně zvolený efekt. Pomocí tlačítka »Motion« je možné přidávat efekt pohybu k jednotlivým snímkům, včetně precizního nastavení parametrů. Ani tyto efekty nelze na snímky aplikovat hromadně. Také dobu zobrazení snímku v prezentaci je třeba nastavit pro každou fotografii individuálně.

Po kliknutí na nenápadnou šipku na pravé hraně okna programu se otevře nabídka na přidávání textových titulků (»Text Effects«) a rychlou aplikaci grafických efektů na vybrané snímky (»Decoration«).

Úpravy fotek a videí

Export videa: Prezentaci fotografií lze exportovat v mnoha různých formátech a rozlišeních.
Export videa: Prezentaci fotografií lze exportovat v mnoha různých formátech a rozlišeních.

Dvojím kliknutím na fotografii nebo videoklip vyvoláte okno grafického či video editoru. U fotografií můžete upravovat například zobrazovanou část, otáčet je, ořezávat nebo doplnit o textové popisky či grafické efekty. V editoru videoklipů jsou připraveny nástroje na stříhání, oříznutí a změnu poměru stran obrazu, úpravu jasu a kontrastu, aplikaci efektů nebo vložení vodoznaku. V okně editoru máte vždy k dispozici náhled videa před a po aplikaci úprav.

Úpravy fotek i videoklipů se aplikují pouze v rámci prezentace tvořené v programu DVD Show. Nejsou tedy změněny původní soubory, ze kterých prezentaci vytváříte.

Hudební doprovod

Na časové ose prezentace zbývá ještě místo na hudební doprovod fotografií. Zvukovou stopu vložíte tlačítkem s obrázkem noty vlevo nahoře nad časovou osou. Podporovány jsou běžné hudební formáty jako MP3, WMA, WAV, OGG a další. Více vybraných skladeb se zařadí za sebou a jejich parametry můžete upravovat v okně vyvolaném kliknutím na zvolenou skladbu. V editoru jsou k dispozici funkce na oříznutí skladby a přidání plynulého nástupu a ztlumení zvuku. Funkci na synchronizaci délky prezentace se zvukem v programu DVD Show nenajdeme. Kromě již připravených hudebních souborů můžete pomocí mikrofonu nahrát i vlastní komentář k prezentaci.

Prezentaci vybavenou přechodovými efekty i hudbou si můžete zkontrolovat v náhledovém okně. I pokud je prezentace přehrávána trhaně, nemusíte mít obavy – výsledné video s přechodovými efekty bude plynulé.

Export videa

Profesionální DVD: Filmový disk může mít profesionální úvodní nabídku, vytvořenou pomocí šablon.
Profesionální DVD: Filmový disk může mít profesionální úvodní nabídku, stvořenou díky šablonám.

Poté co máte prezentaci doladěnou do požadované podoby, je čas na její export do formátu videa nebo vypálení na DVD. Video soubor, pro přehrávání v počítači a různých dalších zařízeních vytvoříte pomocí funkce »Create Video« (tlačítko s políčkem filmu).

K dispozici máte hned několik předvoleb pro vytvoření klasického souboru s videem, filmu ve vysokém rozlišení nebo videosouboru pro přehrávání v iPadu, iPhonu nebo konzoli Playstation Portable. Parametry vybraných formátů lze ještě dále upravovat – především nastavovat rozlišení videa a jeho kvalitu (kódování a datový tok obrazu i zvuku). Pro zobrazení položek detailních nastavení klikněte na malé tlačítko se šipkou pod nabídkou výstupního formátu videa.

Druhou možností exportu připravené prezentace je vytvoření filmového DVD pro přehrávání v DVD přehrávačích připojených k televizi. Slouží k tomu funkce »Create DVD«, skrytá pod tlačítkem s obrázkem disku. Oproti předchozímu postupu exportu videa přibývá v tomto případě ještě tvorba menu filmového disku. Za tímto účelem nabízí DVD Show několik grafických témat hlavní úvodní nabídky disku. DVD může obsahovat několik titulů, které se budou spouštět tlačítky v úvodní nabídce. Nechybí ani možnost nastavení vlastního pozadí nabídky nebo titulků. Způsob ovládání připraveného DVD lze ještě otestovat v náhledu a pak se již můžete pustit do vypalování. Zvolit můžete ještě poměr stran obrazu disku, použitý kodek zvukové stopy a třeba i vytvoření ISO obrazu DVD.

Uveřejněno na Chip DVD 08/11.

 

 

 

 

 

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání