Menu
CHIP Speedtest

East-Tec Eraser 2009

27.06.2010 21:00 | Redakce Chip
East-Tec Eraser 2009
Snaha různých programů a internetových prohlížečů usnadnit vám práci s sebou nese uchovávání mnoha citlivých dat, prozrazujících s jakými soubory pracujete nebo které internetové stránky navštěvujete. S tím pomůže tento program z Chip DVD 7/10.

Při každodenní práci s počítačem v něm zůstává uloženo mnoho osobních dat. Jde především o historii navštívených stránek na internetu, dočasně stažená data, seznamy naposledy otevřených dokumentů nebo přehrávaných videí a hudebních souborů. Riziko zneužití hrozí zejména pokud s jedním počítačem pracuje více uživatelů, bez oddělených uživatelských účtů.

Plná veze programu East-Tec Eraser 2009 z Chip DVD zajistí odstranění všech těchto pozůstatků. Snadno ovladatelný nástroj navíc zvládne i spolehlivě odstranit nepotřebné e-maily, soubory a složky, bez možnosti jejich obnovení. East-Tec Eraser také v reálném čase monitoruje stav počítače, upozorňuje na potenciální bezpečnostní rizika a nabízí řešení.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu East-Tec Eraser 2009, která se po instalaci a jednoduché registraci postará o vaše soukromí při práci s počítačem, bez jakýchkoliv funkčních nebo časových omezení. East-Tec Eraser 2009 se stále prodává za necelých 1 800 Kč. Jestliže se vám funkce programu a jeho ovládání budou zamlouvat, zvažte pořízení nejnovější verze aplikace East-Tec Eraser 2010 za zvýhodněnou cenu . Nejnovější verze programu nabízí především možnost nastavení úrovně zabezpečení soukromí uživatele přímo v hlavním okně programu. Dále se také rozšiřuje nabídka programů, jejichž historii umí program vymazat. Samozřejmostí jsou i aktualizace a uživatelská podpora.

Tři hlavní funkce: Základní nástroje  na smazání soukromých dat spustíte hned z úvodního okna aplikace.
Tři hlavní funkce: Základní nástroje na smazání osobních dat spustíte hned z úvodního okna. aplikace.

I bez dalších znalostí nebo nastavování můžete ihned začít East-Tec Eraser používat k ochraně svého soukromí při používání počítače. Nabídkové okno se základními funkcemi (»Quick Start«) nabízí rychlý přístup ke třem základním funkcím programu. V první řadě jde o vymazání historie surfování na internetu, dočasných souborů nebo seznamů naposledy otevřených dokumentů, přehrávaných hudebních souborů a filmů (volba »Protect your computer and Internet privacy«). Dále zde najdete funkci pro spolehlivé a neobnovitelné odstranění dříve smazaných souborů (»Erase previously „deleted“ files beyond recovery«) a pak také nástroj na trvalé odstranění nepotřebných souborů a složek z disku počítače (»Erase specific files and folders beyond recovery«). Výběrem poslední z nabídek (»Start East-Tec Eraser 2009 with a full range of features«) otevřete přehledné uživatelské rozhraní programu s kompletní nabídkou funkcí. Právě funkcím, dostupným pod poslední ze jmenovaných nabídek se budeme dále věnovat.

Ochránce soukromí

Automatické odstranění dat: Pomocí  předvolby spolehlivě odstraníte většinu pozůstatků.
Automatické odstranění dat: Pomocí předvolby spolehlivě odstraníte většinu pozůstatků.

V uživatelském rozhraní programu East-Tec Eraser jsou snadno dostupné všechny nabízené funkce na ochranu soukromí uživatele počítače. Tlačítkem »Privacy Guard« otevřete průvodce bezpečným odstraněním všech pozůstatků po vaší práci s počítačem. Na výběr máte mezi automatickým provedením přednastavených akcí (tlačítko »Basic«) nebo uživatelským nastavením (»Advanced«). Při použití módu »Basic« vytvoří East-Tec Eraser bod obnovy operačního systému a spolehlivě zamete všechny stopy po vaší předchozí práci. East-Tec Eraser spolehlivě smaže seznam stránek navštívených na internetu, dočasně stažená data i seznamy naposledy otevřených souborů v různých programech. Zároveň jsou také bezpečně odstraněny smazané soubory, složky a e-maily, tak aby nebylo možné je obnovit vyjmutím z koše nebo pomocí nástrojů na obnovu smazaných dat. Jestliže si chcete sami zvolit, která uživatelská data budou při čištění odstraněna, použijte mód »Advanced«, který nabízí podrobný výběr čistících aktivit programu. Vždy je třeba jen pamatovat na to, že odstranění dat pomocí nástroje East-Tec Eraser je skutečně důkladné a nevratné.

Likvidátor dat

Výběr čističe: V ručním režimu si  přesně vyberete, která data má spolehlivě odstranit.
Výběr čističe: V ručním režimu si přesně vyberete, která data má spolehlivě odstranit.

Velké bezpečnostní riziko v sobě skrývají smazaná data, která ovšem dále zůstávají na disku počítače, dokud nejsou přepsána novými soubory. I s tím si ale East-Tec Eraser hravě poradí. Stačí v hlavním okně programu kliknout na »Erase Deleted Data« a v nově otevřeném okně nastavit parametry bezpečného odstranění smazaných souborů. Označením prvního zaškrtávacího políčka zajistíte spolehlivé vymazání souborů a složek z koše. Další volba slouží k odstranění smazaných dat z vybraných disků. Podrobnosti odstranění dat můžete nastavit pod nabídkou »Deleted Data – Wipe Options«. K dispozici je funkce pro odstranění všech dat z neobsazené části pevného disku počítače, zbytků prázdného místa, které zůstává po zapsání dat v jednotlivých clusterech na pevném disku, a také zakódování popisků souborů a záznamu o transakcích se soubory před jejich smazáním. Možnost obnovení smazaných dat se těmito kroky snižuje na naprosté minimum. Zároveň se ovšem prodlužuje doba potřebná na likvidaci dat. Další možnosti nastavení najdete pod dvěma tlačítky ve spodní části okna programu. Tlačítkem »Erasure Settings…« vybíráte metodu spolehlivé likvidace smazaných dat. K dispozici je hned několik způsobů, které se liší svojí důkladností a časem potřebným k provedení likvidace dat. Pod tlačítkem »Priority Settings…« nastavíte prioritu procesu likvidace dat, tak abyste mohli i při jeho delším trvání v klidu dále pracovat. Dříve než funkci »Erase Deleted Data« použijete, velmi dobře zvažte, zdali se mezi smazanými daty na disku skutečně nenachází žádný soubor, který by se vám v budoucnu mohl hodit. Zlikvidovaná data už žádným běžně dostupným způsobem nezískáte zpět.

Nevratné mazání

Zatímco funkce popisovaná v předchozím odstavci slouží k bezpečnému odstranění již smazaných dat z disku, další funkce, které se u programu East-Tec Eraser budeme věnovat, umí soubory a složky bezpečně odstranit i bez „mezipřistání“ v koši. Nejdříve je třeba soubory a složky určené k bezpečnému smazání přenést na seznam v hlavním okně aplikace. Můžete použít tlačítko »Add Files & Folders« nebo soubory a složky přetáhnout do okna programu East-Tec Eraser myší. Poté klikněte na tlačítko »Erase Files & Folders« a pak ještě jednou potvrďte smazání souborů kliknutím na »Erase Files & Folders«. Opět je třeba zdůraznit, že s takto odstraněnými soubory se již nikdy neshledáte.

Spolehlivé mazání: Je několik možností jak zlikvidovat nepotřebná data – liší se důkladností a rychlostí.
Spolehlivé mazání: Je několik možností jak smazat nepotřebná data – liší se důkladností a rychlostí.

Další funkce

I k dalším důležitým funkcím programu East-Tec Eraser se dostanete přímo z hlavního okna programu. Kliknutím na »Recycle Bin Files« spolehlivě odstraníte všechny soubory a složky z koše. Tlačítko »Delete Email« použijte pro bezpečné odstranění smazaných e-mailů z běžných e-mailových klientů jako je Microsoft Outlook, Outlook Express, Thunderbird, Opera Mail a další. Pomocí tlačítka »Scheduler« si můžete nastavit pravidelnou likvidaci pozůstatků po práci s počítačem i smazaných dat. Funkce pod tlačítkem »Entire Drive Wiper« slouží k likvidaci kompletního obsahu pevného disku. Hodí se například při vyřazování starého disku, prodeji počítače a dalších příležitostech, kdy dáváte z ruky svůj starý disk.

Varování před nebezpečím: Díky sledování počítače je eliminováno potenciální ohrožení soukromí
Varování před nebezpečím: Díky sledování počítače je eliminováno potenciální ohrožení soukromí.

Sledování počítače

East-Tec Eraser nepracuje jen jako pasivní nástroj na likvidaci stop po práci s počítačem dle vašeho nastavení. Obsahuje i aktivní funkci sledování počítače a upozorňování na citlivá data, která je třeba pro zachování maximálního soukromí odstranit. Funkce sledování počítače se projevuje ikonou v oznamovací oblasti hlavního panelu, vedle hodin. Kliknutím pravým tlačítkem na červenou ikonu s vykřičníkem a výběrem nabídky »Open Risk Monitor« se dostanete k výpisu aktuálních bezpečnostních hrozeb, které můžete napravit tlačítkem »Fix«. Kombinací funkcí programu East-Tec Eraser si tak zajistíte naprosté soukromí při používání počítače.

Uveřejněno na Chip DVD 7/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání