Menu
CHIP Speedtest

Edge s jádrem Chromium: uživatelé se už brzy dočkají

16.08.2019 12:00 | Jiří Palyza
Edge s jádrem Chromium: uživatelé se už brzy dočkají

Microsoft už pár měsíců pracuje na nové verzi svého prohlížeče Edge na bázi Chromia. To by mělo přinést podporu rozšíření určených pro Chrome, hezčí design a mnoho zajímavých a užitečných funkcí.

Pro prohlížeč, který je stále ve vývojové fázi (verze Dev), je nyní k dispozici aktualizace s číselným označením 78. Od uvedení Windows 10 měl browser Edge nahradit zastaralý Internet Explorer. Toho ovšem Microsoft doposud nedosáhl, tržní podíl Edge se celosvětově odhaduje na 5 %. Nyní se Edge z gruntu mění. Jeho nová verze je postavena na základech Chromia, což má přinést vyšší rychlost a lepší kompatibilitu. Na open source základ od Google spoléhají i další známé a rozšířené prohlížeče, např. Opera. Nejnovější vývoj lze sledovat v insider programu, který je pro Edge k dispozici. Momentálně byla vydána verze 78, která ovšem stále není označena jako beta.

Microsoft Edge (s jádrem Chromium) 78.0 Dev dobrý
Nejnovější verze prohlížeče Edge od Microsoftu, který je postaven na zdrojích Chromia. stáhněte si

 

Nástroje pro ochranu dat a Edge "pro každého"

Microsoft oznámil nové funkce, které by měl Edge obsahovat. Měli bychom se v jeho nabídce setkat s "Privacy dashboardem" čili Panelem soukromí, který zprostředkuje větší kontrolu osobního prostoru v internetovém prostředí. Pro každou webovou stránku bude možné nastavit úroveň ochrany, a tím i míru sledování uživatele.
Další funkce, označená "Collections", by měla soužit jako pracovní plocha, nebo chcete-li nástěnka. Uživatelé si na ní budou moci přímo v prohlížeči ukládat různý obsah, např. texty a obrázky ke zvoleným tématům, a nakonec je exportovat. Podobné rozšíření je ohlášeno i pro Internet Explorer a mělo by pomoci především firemním uživatelům.
Obrovskou výhodou jádra Chromium je multiplatformní kompatibilita. Poté co byla před časem oznámena verze Edge pro Mac OS, následuje podpora i dalších platforem. Verzi Edge Dev si tak mohou stáhnout a vyzkoušet i uživatelé starších verzí Windows: 7, 8 a 8.1.

Microsoft Edge (s jádrem Chromium) pro mac OS 77.0 Dev  dobrý
Microsoft nabízí novou verzi browseru Edge s jádrem Chromium také ve verzi pro Mac OS.  Pro stažení verze pro Mac OS klikněte na výběr operační platformy v modrém poli "Download for..." stáhněte si

 

Benchmarkové srovnání: nový Edge proti Chrome a FireFoxu

benchmark

Nový Edge překvapivě není na úrovni Chrome. Ještě více zaostává Firefox.

Ano, Edge s jádrem Chromium není ještě hotov. Nicméně i přesto jsme jej podrobili benchmarkovému testu a porovnali s Chrome a Firefoxem. Edge neběží v javascriptovém benchmarku JetStream2, použili jsme tedy Speedometer. Tento typ benchmarku se soustředí na rychlost odezev a simuluje reakce uživatelů. Lze tak porovnat, jak rychle budou prohlížeče reagovat při typických úlohách. 

Nový Edge je ve výsledcích pozadu za Chrome, dosáhl 65,6 bodů, zatímco Chrome 67,7. Firefox zůstal se svými 48,1 jednoznačně pozadu. Zdá se, že Edge využívá jádro Chromium dobře a mohl by se dostat na úroveň Chromu. Výsledky benchmarku ale nejsou všechno. Kromě dalších funkcí by měla být posuzována i praktická použitelnost. Z pohledu rychlosti Edge dříve nebyl ani na úrovni Chrome a Firefoxu, často zbytečně ztrácel sekundy při načítání webových stránek.

JetStream 2.0 velmi dobrý 
Javascriptový benchmark vám pomůže otestovat rychlost vašeho oblíbeného prohlížeče. vyzkoušejte si

 

Microsoft Edge s jádrem Chromium: Chrome s designem Edge 

S výjimkou Firefoxu, Safari a některých minoritních prohlížečů se většina browserů spoléhá na jádro Chromium. Pro uživatele má tento webový standard mnoho nesporných výhod. Pro Chromium je optimalizováno mnoho webových stránek, proto s nimi nový Edge umí zacházet rychle a správně je zobrazuje. Klasický Edge mívá občas problémy s kompatibilitou.

Rozšíření pro Chrome a využití tmavého režimu

Podobně jako v ostatních prohlížečích s jádrem Chromium, i u nového Edge můžete využít rozšíření pro Chrome. Microsoft dokonce připravil seznam vyzkoušených doplňků na speciální stránce. Jinak doplňky samozřejmě najdete na Internetovém obchodu Chrome, takže v novém Edge můžete i nadále používat své oblíbené LastPass, Tampermonkey, FireShot apod.

darkmode

Pomocí pár triků lze v novém browseru Edge aktivovat tmavý režim.

V novém Edgi je dokonce k dispozici i tmavý režim. Vzhledem k tomu, že browser ještě není zcela hotov, nelze jej aktivovat standardní cestou. Chcete-li to vyzkoušet, je nejprve nutné tmavý režim aktivovat ve Windows. Klepněte pravým tlačítkem při kurzoru myši umístěném na Ploše a v zobrazeném menu zvolte Barvy. Srolujte v okně níže a v možnosti Zvolte svůj výchozí režim aplikace klikněte na Tmavý.

Pro aktivaci tmavého režimu v Edge zadejte v adresním řádku: edge://flags/#edge-follow-os-theme a nastavte položku Microsoft Edge theme na Enabled. Po restartu prohlížeče se browser a nabídka zobrazí v příjemnějších tmavých barvách.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání