Menu
CHIP Speedtest

Elcomsoft Phone Password Breaker 1.80 Home

05.03.2012 23:00 | Redakce Chip
Elcomsoft Phone Password Breaker 1.80 Home
Pravidelné zálohování obsahu vašeho iPhonu nebo hraček jako iPad či iPod je jistě chvályhodné, stejně jako ochrana obsahu zálohy heslem. Problém nastane, když toto heslo zapomenete.

Elcomsoft Phone Password Breaker 1.80 Home je program specializovaný na obnovu hesel k záložním archívům zařízení s operačním systémem iOS, vytvořeným pomocí ovládací aplikace iTunes. Podporovány jsou všechny současné modely zařízení iPhone, iPad a iPod Touch. Štěstí s obnovou hesla ovšem můžete mít i u zařízení BlackBerry, které používají především firemní uživatelé. Phone Password Breaker používá k prolomení ztracených hesel slovníky (k dispozici je anglický, německý a ruský) nebo hrubou sílu, kdy se snaží heslo zjistit vyzkoušením všech kombinací zvolených znaků. Úspěšnost obnovy hesla závisí, kromě výkonu počítače, především na jeho délce a sadě použitých znaků.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu Elcomsoft Phone Password Breaker 1.80 Home, který vám po jednoduché registraci pomůže s otevřením zaheslovaných archívů se zálohami obsahu mobilních telefonů iPhone a BlackBerry. Běžná cena licence programu je téměř 2 000 Kč. Edice Professional využije výkonu až 32 procesorových jader a až 8 grafických procesorů. Zájemci mohou využít slevu na Advanced Archive Password Recovery (e-shop) na prolamování archivů ZIP, RAR, ARJ, ACE a RAR.

Záloha iPadu: Funkce na zálohování svého Apple zařízení najdete v iTunes, nechybí ani možnost ochrany záložního archívu heslem.
Záloha iPadu: Funkce na zálohování svého Apple zařízení najdete v iTunes, nechybí ani možnost ochrany záložního archívu heslem.

Apple nabízí funkci zálohování zařízení iPad, iPod a iPhone jak do online úložiště iCloud, tak i na disk vašeho počítače. Ovládací software iTunes, kde v nabídce »Souhrn« najdete i funkce na zálohování (»Zálohovat do tohoto počítače«), obsahuje i možnost ochrany vytvořené zálohy šifrováním a heslem. Pokud ji využijete, což vám z bezpečnostních důvodů samozřejmě doporučujeme, rozhodně si heslo někam poznamenejte.

Pokud jej přesto zapomenete či ztratíte, přichází na řadu program Phone Password Breaker.

Zjištění ztraceného hesla

Plná verze aplikace Phone Password

Použití slovníku: Slovníky obsažené v programu Phone Password Breaker vám asi příliš nepomohou – jsou jen pro angličtinu, němčinu a ruštinu.
Použití slovníku: Slovníky obsažené v programu Phone Password Breaker vám asi příliš nepomohou – jsou jen pro angličtinu, němčinu a ruštinu.

Breaker má jednoduché rozhraní, kdy v jediném okně najdete všechny potřebné nástroje a funkce. Obnovení hesla zálohy z iTunes začněte kliknutím na tlačítko »Open« a z nabídky zvolte »Backup«. Další předvolby slouží k otevření záložních souborů zařízení BlackBerry. Phone Password Breaker automaticky zjistí přítomnost záloh zařízení Apple v počítači a nabídne vám jejich seznam. Pokračujte tedy volbou konkrétního záložního archívu, ke kterému potřebujete zjistit zapomenuté heslo. Pokud jste záložní soubor přesunuli z výchozí složky jinam, například na síťový disk, použijte tlačítko »Open another« a vyhledejte příslušný archív se zálohou.

Použití slovníku

Aktuální nastavení funkce na odhalení zapomenutého hesla najdete v rámečku »Task«. Zeleným tlačítkem se symbolem »+« můžete nastavit použití slovníku nebo předvolby prolomení hesla hrubou silou.

Prolomení hesla: Při pokusu zjištění hesla vyzkoušením všech kombinací je velmi důležité zadat alespoň přibližnou délku hesla a sadu znaků.
Prolomení hesla: Při pokusu zjištění hesla vyzkoušením všech kombinací je velmi důležité zadat alespoň přibližnou délku hesla a sadu znaků.

Pro použití funkce »Wordlist attack« obsahuje Phone Password Breaker slovníky angličtiny, němčiny a ruštiny. Můžete ovšem použít i české či jakékoli jiné slovníky v souborech ve formátu TXT. Podmínkou je získat TXT soubor, který obsahuje na každém řádku jedno slovo. Pro použití konkrétního slovníku klikněte v okně »Wordlist« na zelené tlačítko »+« a v nově otevřeném okně průzkumníka zvolte cestu k souboru se slovníkem. Volbou »Save as default« nastavíte tento slovník jako výchozí.

Zpět v okně programu je ještě třeba odstranit výchozí předvolbu, tedy použití slovníku anglického. Klikněte proto na volbu »english.dic; no mutations« a pak na červené tlačítko se symbolem »–«. Hledání hesla pomocí slovníku může začít – stačí kliknout na tlačítko »Start«. Odhalení hesla pomocí slovníku trvá poměrně krátkou dobu, jelikož program pracuje s jasnou množinou kombinací písmen. Bohužel, slovníky obsažené v programu vám asi příliš nepomohou a sehnat TXT slovník s češtinou se vám podaří jen těžko.

Odhalení hesla hrubou silou

Daleko častěji asi budete používat funkce programu na odhalení hesla tzv. hrubou silou – tedy zkoušením všech možných kombinací znaků.

Léta čekání: Rychlost odhalení hesla závidí na výkonu počítače a zároveň i množině kombinací použitých znaků.
Léta čekání: Rychlost odhalení hesla závidí na výkonu počítače a zároveň i množině kombinací použitých znaků.

Použijte tlačítko »+« vedle okna »Task« a zvolte možnost »Brutforce attack«. Nyní můžete programu Phone Password Breaker ušetřit mnoho práce (a sobě spoustu času při čekání), pokud si pamatujete přibližnou délku hesla (»Length«) a především pak sadu znaků, ze kterých by mohlo být vytvořeno (»Characters«). Okruh kombinací velmi zúží, když jste si například jisti, že heslo obsahuje pouze malá písmena (»Lowercase«) a číslice (»Digits«). Jestliže jste naopak použili kombinaci všech možných znaků na klávesnici a zvolili heslo s větším počtem znaků, váš počítač se nejen pořádně zapotí, ale výsledku se pravděpodobně nikdy nedočkáte. Prolomení hesla hrubou silou spustíte tlačítkem »Start«. Phone Password Breaker vám ukáže průběh procesu

Úspěch: Krátká hesla najde Phone Password Breaker během několika sekund, pro příště si je lépe poznamenejte.
Úspěch: Krátká hesla najde Phone Password Breaker během několika sekund, pro příště si je lépe poznamenejte.

odhalení hesla, počet hesel, která je váš počítač schopen vyzkoušet během jedné sekundy (»Attack rate«) a odhad zbývající doby do vyzkoušení všech kombinací (»Estimated time left«).

U dlouhých hesel, složených z kombinací velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků, může zbývající doba činit třeba i miliony dní. Rozhodně se tedy vyplatí pokusit se vzpomenout alespoň na přibližnou délku hesla, jinak je útok hrubou silou prakticky nepoužitelný.

Pokud se programu Phone Password Breaker podaří v reálném čase najít heslo k záložnímu archívu vašeho zařízení, zobrazí informační okno s odhaleným heslem a informací, za jak dlouho se jej podařilo získat.

Nyní můžete v iTunes zadat nové heslo k záložnímu archívu pomocí funkce »Změnit heslo«. Nově zvolené heslo si tentokrát už lépe zapamatujte, nebo je svěřte některé z aplikací na bezpečnou správu hesel, jako je například bezplatně použitelný KeePass Password Safe.

Uveřejněno na Chip DVD 03/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání