Menu
CHIP Speedtest

F-Secure Internet Security 2012

01.01.2012 23:00 | Redakce Chip
F-Secure Internet Security 2012
Kvalitní zabezpečení nabídne nejen ochranu před viry a ostatní havětí, ale zbaví vás i obtěžujícího spamu, ochrání vás při surfování po internetu a umožní vám kontrolu nad online aktivitami vašich dětí.

F-Secure patří mezi nejlepší výrobce bezpečnostních řešení. Verze 2012 ochrání počítač před viry, spywarem, malwarem, keyloggery, útoky hackerů, ale také před potencionálně nebezpečnými programy. I přes vysoký výkon vyniká F-Secure velmi jednoduchou správou: Program je celý v češtině, je perfektně nakonfigurován a po nezkušeném uživateli prakticky vůbec nic nevyžaduje. Je vybaven řadou moderních a pokrokových technologií, jako je analýza programu na základě jejich chování, nebo spouštění potencionálně nebezpečných kódů odděleně od operačního systému. Kromě toho má integrovanou velmi zdařilou rodičovskou kontrolu pohybu dětí po internetu.

Na Chip DVD najdete plnou verzi bezpečnostního balíku F-Secure Internet Security 2012, jehož roční licence se prodává za cenu od 800 Kč. Licence pro čtenáře Chipu bude fungovat následujících 8 měsíců, pouze bude třeba ji obnovit pomocí nových licenčních klíčů, zveřejněných v Chipu 3/2012 a 6/2012. Program nemá žádná funkční omezení, jeho výbava je shodná s komerčně prodávanou verzí. Plnou verzi F-Secure Internet Security 2012 můžete používat až na třech počítačích zároveň.

Přehledné: Uživatelské rozhraní F-Secure Internet Security 2012 je v češtině a nezatěžuje zbytečně rozsáhlými možnostmi konfigurace.
Přehledné: Uživatelské rozhraní F-Secure Internet Security 2012 je v češtině a nezatěžuje zbytečně rozsáhlými možnostmi konfigurace.

F-Secure Internet Security 2012 automaticky spustí jednoduchý ovládací panel na pracovní ploše Windows, prostřednictvím kterého získáte rychlý přístup ke všem základním funkcím bezpečnostního balíku. Aktivitu zabezpečení počítače indukuje také tlačítko v oznamovací oblasti hlavního panelu (vedle hodin). Sami si můžete rovněž aktivovat miniaplikaci na plochu Windows, která vás bude nepřetržitě informovat o stavu zabezpečení vašeho počítače.

Rodičovská kontrola

Zatímco nastavení ochrany počítače před viry a dalšími typy napadení se nemusíte příliš věnovat, nástroje na rodičovskou kontrolu je třeba nakonfigurovat. Klikněte proto na tlačítko »Online Safety« v panelu na pracovní ploše. Modul rodičovské kontroly zabraňuje dětem navštěvovat nevhodné webové stránky a umí omezit dobu, kdy může kontrolovaný uživatel využívat internetové připojení.

Rodičovská ochrana: Dětem můžete nastavit okruhy zakázaných webů a rovněž určit, v jakou denní dobu mohou internet využívat.
Rodičovská ochrana: Dětem můžete nastavit okruhy zakázaných webů a rovněž určit, v jakou denní dobu mohou internet využívat.

Při kontrole otevíraných internetových stránek jsou automaticky vyhodnocovány výsledky vyhledávání a blokovány potenciálně nebezpečné weby. Pokud navíc ještě nasadíte filtr webových stránek, můžete volit mezi dvěma režimy. Režim pro malé děti funguje tak, že váš potomek se dostane jen na ty webové stránky, které explicitně povolíte. Naproti tomu v režimu pro starší uživatele jsou vyhodnocovány stránky dle obsahu a můžete tedy zakázat například servery s erotickým obsahem, stránky sociálních sítí, internetové poštovní servery a další typy nevhodných stránek.

Časové omezení v používání internetu lze nastavit s přesností na hodiny v průběhu celého dne, zvlášť pro každý den v týdnu. Ke korektnímu využití rodičovské kontroly v programu F-Secure Internet Security 2012 je samozřejmě nezbytné mít nastaveny uživatelské účty pro všechny členy rodiny. Nastavení uživatelských účtů ve Windows můžete přímo z modulu rodičovské ochrany vyvolat tlačítkem »Vytvořit nový«.

Proaktivní ochrana

Ochrana před napadením: Spolehlivý firewall nabízí podrobné nastavení síťové komunikace i profily pro rychlou změnu konfigurace.
Ochrana před napadením: Spolehlivý firewall nabízí podrobné nastavení síťové komunikace i profily pro rychlou změnu konfigurace.

Moderní antiviry jsou prakticky všechny stejné – u známých virů se rozpoznání pohybuje na hranici 100% úspěšnosti. Nové signatury se do antiviru nahrávají několikrát denně, takže den starý vir prakticky už nemá šanci. Horší je situace, pokud se jedná o neznámý druh škůdce. Zde se pak projevují rozdíly mezi průměrnými a skvělými antiviry. A F-Secure Internet Security 2012 v tomto hodnocení patří mezi nejlepší.

Proaktivní funkce se u F-Secure Internet Security 2012 nazývá DeepGuard, jde přitom již o několikátou generaci tohoto modulu. Vlastně se jedná o několik technologií kombinovaných dohromady – monitoruje se činnost systému, hlídá se, zda se do něj někdo nepokouší dostat, potencionálně nebezpečné kódy se spouští ve virtuálním prostředí, odděleně od operačního prostředí (v tzv. sandboxu), dochází k blokování code injection a samozřejmě se používá heuristika. Velkou výhodou je také behaviorální analýza, která zkoumá chování souborů.

Bezpečné surfování: F-Secure Internet Security 2012 kontroluje výsledky vyhledávání i obsah navštěvovaných stránek.
Bezpečné surfování: F-Secure Internet Security 2012 kontroluje výsledky vyhledávání i obsah navštěvovaných stránek.

Všechny tyto nástroje jsou v základní konfiguraci F-Secure Internet Security 2012 aktivovány a o jejich činnost se tak nemusíte příliš starat. Stejně tak dochází k automatickým aktualizacím databáze škodlivého softwaru. V nastaveních programu přitom můžete určit, aby F-Secure Internet Security 2012 nestahoval aktualizace v případě mobilního připojení k internetu.

Firewall

Součástí balíku F-Secure Internet Security 2012 je také velmi výkonný firewall. Pokud se řadíte mezi běžné uživatele, kteří s počítačem příliš neexperimentují, pak vám bude plně stačit firewall, který je součástí instalace Windows 7 nebo Vista.

Jestliže ale používáte Windows XP, nebo chcete skutečně detailně konfigurovatelný firewall, oceníte možnosti F-Secure Internet Security 2012. Program nabízí perfektní firewall, s velmi podrobnou možností konfigurace. Lze v něm povolit i blokovat jednotlivé porty a to i na základě výběru seznam služeb, které můžete povolit či zakázat. Velmi užitečná je možnost nastavení samostatných profilů firewallu. To se hodí třeba pro případ, kdy hrajete on-line hry. Přepnete se na příslušný profil a tím povolíte herní porty, zároveň zakážete ty které nejsou třeba a nikdo vás nebude rušit. Spolu s firewallem máte k dispozici ještě Prevenci proti vniknutí. Jedná se o modul, který dokáže rozpoznat škodlivý přenos i na jinak povolených portech. Může jednat například i o běžné brouzdání po internetu – které je ve firewallu povolené. Pokud modul najde v přenášeném kódu nebezpečnou část, která by mohla vést k napadení počítače, přenos jednoduše zablokuje.

Firewall v F-Secure Internet Security 2012 ochrání váš počítač také před červy, jako je třeba Sasser. Ten používá port TCP 445, který ve Windows slouží k síťovému sdílení souborů a tiskáren. Červ tento port dokáže zneužít a shodit celý počítač. Firewall mu v tom ale snadno zabrání.

Ochrana před spamem

Podrobná nastavení: Pokročilí uživatelé ocení možnost detailního nastavení ochrany počítače a dalších nástrojů.
Podrobná nastavení: Pokročilí uživatelé ocení možnost detailního nastavení ochrany počítače a dalších nástrojů.

Důležitou vlastností F-Secure Internet Security 2012 je ochrana před nevyžádanou poštou, která je stejně tak obtěžující, jako nebezpečná. Nastavení antispamu je velmi jednoduché, stačí zvolit jednu ze dvou úrovní filtrování (Agresivní nebo Střední). Navíc je nástroj vybaven i funkcí RBL (Realtime Blackhole List), on-line službou, která každého odesílatele e-mailu zkontroluje podle seznamu spamerů. Využívá přitom faktu, že se spamy většinou odesílají po tisících, takže než se spam dostane právě do vaší schránky, nejspíš už jej jako spam označilo pár desítek uživatelů. Antispamová ochrana proto už o odesílateli ví a jeho správu správně vyhodnotí jako nevyžádanou poštu.

Kromě toho obsahuje antispam v F-Secure Internet Security 2012 seznamy povolených a blokovaných odesílatelů, takže si sami můžete zablokovat odesílatele, od kterých nechcete e-maily dostávat, a naopak povolit ty, od kterých chcete poštu doručit vždy. Jednotlivé seznamy lze doplňovat i o celé domény. Pokud například zadáte »*@chip.cz«, budou všechny e-maily přicházející z domény chip.cz považovány za důvěryhodné. Nastavení antispamu je dostupné i prostřednictvím ovládacích prvků, které F-Secure Internet Security 2012 integruje do vašeho e-mailového klienta.

Bezpečně na internetu

Největší nebezpečí hrozí vašemu počítači a datům v něm uloženým při používání internetu. To si samozřejmě uvědomují i tvůrci balíku F-Secure Internet Security 2012, a proto v něm nechybí několik úrovní zabezpečení internetu, aby nehrozila žádná možnosti proniknutí do vašeho počítače. Každá webová stránka je tedy ještě před otevřením hodnocena, aby se zjistilo, zda není zdrojem nebezpečí. Surfování tak bude mnohem bezpečnější.

Uveřejněno na Chip DVD 01/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání