Menu
CHIP Speedtest

Facebook bude skrze Otázky prolamovat soukromí

24.03.2011 22:23 | Redakce Chip
Facebook bude skrze Otázky prolamovat soukromí
Už to na nás zase zkouší…

Na Facebooku vám v následujících dnech, týdnech nebo měsících — podle toho, jak na vás vyjde řada — přibude nová možnost — pokládat otázky a vytvářet tím jakési kvízy. Jenže je to vějička! Jakmile některý z vašich přátel na otázku jakkoli odpoví, objeví se otázka i jeho přátelům, a když se s odpovědí nebo jen s hlasem pro některou stávající odpověď přidá některý jeho přítel, probublá celá otázka zase k jeho přátelům, a tak dále…

V posledku tak bude každá vaše otázka veřejná, pokud vzbudí dostatečný zájem. Dobře si proto rozmyslete, na co se zeptáte, anebo se proboha raději na nic neptejte — leda jako dosud, běžným stavem.

Mark Zuckerberg si za své životní poslání patrně zvolil postupně nás všechny zbavit jakékoli potřeby soukromí…

Tady to přibude
Tady to přibude

Otázky se vám objeví mezi „Stavem“ a „Fotkou“ navrchu hlavní stránky nebo profilu. Také se objeví vlevo, kde nyní máte „Zeď“, „Informace“, „Fotky“… Jako je nyní proud příspěvků na hlavní stránce, budete si také moci dát zobrazit zvlášť proud otázek od ostatních.

Budete‑li chtít, aby se vám Otázky zpřístupnily dříve, možná to půjde uspíšit na jejich stránce; zatím tam však taková možnost není.

Otázky se mají pokládat tak, aby na ně mohlo být několik různých, stručných a jasných odpovědí. Je na tvůrci otázky, zda několik odpovědí sám připraví, a zda ostatním umožní přidávat odpovědi další, anebo nikoli. Přátelé pak mohou prostě jen hlasovat, nebo přidat další odpověď, anebo se k otázce jakkoli vyjádřit, okomentovat ji. Také lze dát si otázku sledovat — nechat se upozorňovat na všechny nové reakce.

Nastavení soukromí se uplatní toliko v jednom: vaše vyjádření k něčí otázce budou moci komentovat jen ti, kteří mají právo komentovat vaše příspěvky. Jinak se zajímavé otázky šíří Facebookem zcela neřízeně; s výjimkou otázek položených nezletilci — jež se šíří pouze po přátele přátel, a v rámci sítě školní, ale dál už ne.

Máte však alespoň možnost svou otázku smazat nebo u ní odmazat některé odpovědi, a snad i vyjádření; též můžete smazat svou odpověď popřípadě své hlasování k otázce jiné. Dodatečně upravit znění otázky nejde. To je v souladu se zásadami Facebooku — změnili byste tak to, na co jiní mezitím odpověděli.

Otázky a odpovědi prozatím nebudou viditelné pro vyhledávače (Google), čímž není řečeno, že se to v budoucnu nezmění.

Poznámka: Český překlad této aplikace se teprve rodí; není vyloučeno dokonce ani to, že ještě zvítězí překlad „Dotazy“, a nikoli „Otázky“.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání