Menu
CHIP Speedtest

PRÁVĚ V PRODEJI

Facebook Places jsou teprve za humny

12.10.2010 16:42 | Redakce Chip
Facebook Places jsou teprve za humny
Služba Facebook Places se v posledních týdnech zpřístupnila uživatelům v Německu. My si na ni ještě počkáme, ale buďme připraveni.

Facebook Places je facebooková aplikace s velkým potenciálem — jednak vydělat Facebooku další peníze, jednak ohrozit soukromí uživatelů; a krom toho jim možná vylepšit život společenský — usnadnit setkávání s přáteli.

Aplikace Facebook Places je dostupná pouze při připojení mobilním (potřebujete iPhone nebo Android), a prozatím jen v sítích několika velkých zemí USA počínaje; pak v Kanadě, ve Spojeném království, v Japonsku a v Austrálii; v září dorazila také na pevninu evropskou — do Francie, do Itálie a do Německa (pod názvem „Orte“; a mimochodem tu spustila další vlnu rozhořčení německy důkladných ochránců soukromí.)

Co jsou Places

Že už jsou pro ně přeloženy do češtiny úvodní texty, nazývejme Places česky „Místa“. Vysvětlení této služby nepotřebuje ten, kdo propadl foursquare, anebo alespoň zná takového šílence; popřípadě ten, kdo se obeznámil s Google Latitude

Aplikaci Místa lze využít pouze ze zařízení mobilního. Podobně jako ve foursquare jde o to, přihlásit se do určitého skutečného místa. Dané místo musí na Facebooku nejprve existovat — být tam co místo zapsáno. Místem může být kupříkladu hospůdka na rohu, diskotéka, stadion, park… jakékoli místo, které lze pojmenovat a říci o něm, že se v něm nacházíte. V zemích, ve kterých byla Místa spuštěna, Facebook mnohá místa zavedl do systému sám již před spuštěním služby. Další může přidat každý uživatel, jenže potom už je nemůže editovat ani smazat. O vlastnictví místa, které je podnikem nebo je jinak soukromé, se může přihlásit jeho oprávněný vlastník nebo zástupce. No a v první řadě jde o peníze z inzerce…

Význam Places pro uživatele spočívá v tom, že se buďto sami do některého místa přihlásíte a doufáte, že si vás tam najdou vaši přátelé, kteří jsou náhodou poblíže, anebo se vy podíváte, zda není někde nablízku někdo z vašich přátel. (Je nutné být přihlášen do určitého místa — tak jako ve foursquare, a na rozdíl od Google Latitude.) Máte‑li iPhone, můžete si dokonce nechat zasílat upozornění na to, že se někdo z vašich přátel přihlásil do místa v okolí. Ostatně, vůbec se můžete podívat, co je kolem vás za různá místa. V části města, kterou neznáte, tak snáze najdete, čeho potřebujete.

Zvláštností je to, že do místa můžete přihlásit nejen sebe, ale i své přátele (i ty, kteří nemají podporované mobilní zařízení!). Naštěstí jen podle jejich nastavení soukromí…

Kdy se dočkáme v Česku?

Těžko říci. Brzké spuštění pro Česko nevidíme nadějně: Facebook pro to mnoho důvodů nemá. Prozatím spustil Places ve velkých zemích s velkou absolutní facebookovou populací a s velkou penetrací iPhonu. A krom toho spustil Places jen v těch zemích, kde předtím otevřel obchodní zastoupení — bez něho nemají Places pro Facebook valného významu!

Myslíte si, že je u nás iPhonů nebo droidů hodně? Není. V zemích vyspělých jich mají mnohde desetkrát více. Ani objemem příjmů z online inzerce nejsme zatím vyspělí, a že by zde Facebook chystal zastoupení, o tom nevíme.

Patrně si tedy počkáme — zemí pro Facebook zajímavějších je před námi ještě hodně. Každým dnem Places nepřijdou ani soudě podle toho, že nápověda pro Places zatím není zpřístupněna k překladu do češtiny.

Soukromí

Podívejme se na stránku soukromí: na základní stránce nastavení jedna řádka říká: „Místa, kde oznamuji svoji polohu.“ Doporučené nastavení je „pouze přátelé“, což shledáváme v pořádku. (Mimochodem, komu je méně než osmnáct, toho místo se nikdy nesdělí nikomu než jeho přátelům, i kdyby si nastavil sdílení všem.)

Podrobnější úpravy jsou dostupny na stránce „Upravit nastavení“. Zde je opět řádek „Místa, kde oznamuji svoji polohu“, a odsud si už můžete nastavení upřesnit — povolit oznamování jen některým přátelům, anebo to pro některé výslovně zamezit. (Vytvořené seznamy přátel přijdou vhod!)

Podstatný je i řádek níže: „Po oznámení polohy mě zahrnout do seznamu ‚Kdo je momentálně tady‘“. I tu je v pořádku, že výchozím stavem je nepovoleno. Povolíte‑li tento bod, pak vás v místě uvidí i cizí lidé, pokud se do něho též přihlásili.

Pak je nutno ošetřit to, že do místa vás může přihlásit přítel: o několik řádků níže, v oddíle „To, co sdílí ostatní“, věnujte pozornost řádku „Přátelé mohou oznámit, že se nacházím na určitém místě“. Ani tu není výchozím stavem povoleno. Posud dobré, ale jedna past se přece najde…

Pozor na aplikace

K vašim datům mají přece přístup ještě aplikace, a to ty, kterým to povolíte. Tak jste možná mnohokrát učinili, když vám úsudek oslabila nutkavá touha vyplnit padesátý hloupý test anebo sklízet virtuální mrkev…

Jenže i když se můžete spolehnout na sebe, zaručeně se nemůžete spolehnout na své přátele, a tak ještě ze stránky nastavení skrze odkaz vlevo dole pod „Aplikace a webové stránky“ upravte nastavení pro aplikace. Povšimněte si oddílu „Údaje dostupné prostřednictvím vašich přátel“ (ano, to jsou ti nezodpovědní!). V okně, které se otevře po kliknutí na tlačítko „Upravit“ vyhledejte „Místa, kde oznamuji svoji polohu“ a tu dobře rozvažte, zda ji chcete oznamovat i neznámému mazanému marketérovi schovanému za líbivým dotazníkem, kterému některá z kamarádek zaručeně neodolá…

Místa se nejspíše nakonec stanou podstatnou součástí užívání Facebooku, ale teprve až více z nás bude mít podporovaný chytrý telefon.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání
Komerční sdělení