Menu
CHIP Speedtest

Facebook vyvolává závislost

16.04.2012 07:44 | Redakce Chip
Facebook vyvolává závislost
Výzkumníci ze švédské Univerzity v Göteborgu zjistili velkou náchylnost méně vzdělaných uživatelů Facebooku k závislosti na této celosvětově rozšířené sociální síti.

Průzkum, kterého se účastnilo 1 000 švédských uživatelů Facebooku v věku 18 až 73 let, odhalil temné stránky největší sociální sítě na světě, která mění návyky lidí. Hlavním zjištěním je vysoký podíl uživatelů, kteří si k Facebooku vybudovali vztah, jaký je možné označit za závislost.

Plných 85 % z dotazovaných uživatelů využívá Facebook denně. Až 70 % respondentů se přihlásí k sociální síti ihned poté, co spustí svůj počítač. Každý druhý uživatel má přitom obavy, že pokud se nepodívá na Facebook, bude mimo aktuální dění. Více než čtvrtina respondentů (26 %) navíc uvedla, že se se cítí přinejmenším nepříjemně, pokud se k Facebooku pravidelně nepřihlásí.

Průměrný uživatel se dle švédského průzkumu přihlásí k Facebooku šestkrát denně a stráví zde 75 minut svého času. Aktivnější jsou přitom ženy s 81 minutami na Facebooku denně, oproti mužům s 64 minutami za den. Specifickým vztahem k Facebooku vynikají uživatelé s nižším vzděláním a z nižších příjmových skupin. Na Facebooku tráví mnohem více času a zároveň se cítí méně šťastní a spokojení se svým osobním životem. Také zde převažuje podíl žen nad muži.

Celkově je Facebook využíván spíše ke sdílení pozitivních informací a nálad, podle průzkumu se pouze 38 % příspěvků týká negativních událostí a emocí.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání