Menu
CHIP Speedtest

Falešné antiviry

16.06.2010 14:21 | Redakce Chip
Falešné antiviry
Hackeři a internetoví podvodníci mají nový hit – falešné antivirové programy. Tento trik dovedli do takové dokonalosti, že s odlišením falešných a pravých antivirů mají problém i odborníci.

Plocha Windows zčerná, na obrazovce se objeví blikající okna viru, a chvíli poté vám neznámý antivir nabízí řešení tohoto problému. To je jeden z nejčastějších scénářů používaných v poslední době kyberzločinci. Neznámým „dobrodincem“ je však tzv. falešný antivir, často také označovaný jako „rogueware“ nebo „fake AV“. Zajímavé je i to, že zatímco v minulosti byly tyto podvodné programy „nabízeny“ zadarmo a hackeři vydělávali především na ovládnutí PC a odcizení dat, nyní si za ně v celé řadě případů ještě nechají zaplatit. A to, že nejde o „drobné“, naznačují odhady firmy McAfee, která předpokládá celkové škody stojící za „roguewarem“ na více než 300 milionů dolarů. Jde zkrátka o jeden z perspektivních zdrojů příjmů internetové mafie.

Článek najdete v Chipu 7/2010, který vychází 25. června.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání