Menu
CHIP Speedtest

FarStone DriveClone 9

11.09.2013 22:00 | Redakce Chip
FarStone DriveClone 9
Uveřejněno na Chip DVD 10/13.

Program FarStone DriveClone 9 se specializuje na vytváření přesných kopií pevných disků či jejich oddílů, které můžete použít pro zálohování, nebo při instalaci nového, většího nebo rychlejšího disku do počítače. Při kopírování je přenesena instalace operačního systému, všechny instalované aplikace, ovladače hardwaru a samozřejmě i uživatelská data a všechna nastavení. Velmi zajímavou funkcí je také virtualizace, kdy je celý počítač, nebo třeba jen vybraný diskový oddíl, převeden do podoby virtuálního obrazu, se kterým můžete dále pracovat jak přímo v programu DriveClone, tak i ve virtualizačních nástrojích od Microsoftu nebo VMware.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu FarStone DriveClone 9, kterou můžete po jednoduché registraci používat bez jakýchkoli omezení. Běžná cena licence profesionálního programu na klonování disků je kolem 700 Kč.


Jasně a přehledně: S použitím programu DriveClone nebudou mít problém ani začátečníci, jeho ovládání je jasné a přehledné.
Jasně a přehledně: S použitím programu DriveClone nebudou mít problém ani začátečníci, jeho ovládání je jasné a přehledné.

Modelovým použitím programu DriveClone je přenos dat ze starého disku na nový, typicky větší a rychlejší. Pokud tedy například instalujete nový disk typu SSD do vašeho notebooku či počítače, pomůže vám DriveClone s přenosem operačního systému, instalovaných aplikací, ovladačů hardwaru, uživatelských nastavení a dat. Ušetříte tím mnoho času a svůj počítač najdete po instalaci nového disku ve stejném stavu. Samozřejmě se nabízí i možnost uložení naklonované kopie disku jako kompletní zálohu počítače.

Klonování disků

Funkce na kopírování obsahu celého disku či vybraného oddílu najdete pod tlačítkem »Clone Drive/Partition(s)«. Celý postup je přitom nanejvýš snadný – prostě si jen zvolíte zdrojový disk (oddíl) a disk cílový. Samozřejmě je přitom nutné, aby byl na cílovém disku dostatek místa, resp. aby tento byl zcela prázdný – především proto, že jej DriveClone během klonování zformátuje a vytvoří na něm nové oddíly. Následně už jen kliknete na tlačítko »Start« a klonování začne. Délka celého procesu závisí samozřejmě především na objemu přenášených dat, stejně jako na rychlosti čtení a zápisu použitých disků.

Zdroj a cíl: Jediným zásadním nastavením je volba zdrojového a cílového disku či oddílu pro kopírování dat.
Zdroj a cíl: Jediným zásadním nastavením je volba zdrojového a cílového disku či oddílu pro kopírování dat.

Další nastavení

Jak jsme již zmínili, program DriveClone může stejně dobře fungovat i jako šikovný zálohovací nástroj, k uchování kompletní kopie disku vašeho počítače. Pro účely zálohování jsou připraveny i další možnosti nastavení, které najdete pod volbou »Advanced Settings«.

Pokročilá nastavení: Doplňkové předvolby vám pomohou zrychlit zálohování dat.
Pokročilá nastavení: Doplňkové předvolby vám pomohou zrychlit zálohování dat.

Například volba »Incremental Cloning« umožňuje vytváření pravidelných záloh, kdy se budou k jedné celkové kopii ukládat již pouze nové nebo změněné soubory, což razantně zkracuje dobu potřebnou k zálohování dat. Zároveň si můžete určit, kolik různých verzí souborů bude uchováváno. Další předvolbou, urychlující vytváření kopie disku je »Smart Cloning«. Pokud ji aktivujete, vynechá DriveClone při kopírování nepotřebná data, typicky různé dočasné soubory. A naopak, chcete-li vytvořit naprosto přesnou kopii disku, ze které pak můžete okamžitě nastartovat počítač, použijte předvolbu »Mirror Drive«.

Užitečná je i předvolba »Perfect Defrag Cloning«, kterou zajistíte, že dříve než začne DriveClone kopírovat data, provede jejich defragmentaci. Soubory pak putují na cílový disk v souvislých částech, což zvyšuje rychlost jejich pozdějšího načítání ke zpracování. Celá operace klonování se tím ovšem značně prodlouží.

Virtualizace: Na jedno kliknutí můžete v programu DriveClone vytvořit virtuální obraz zvoleného disku.
Virtualizace: Na jedno kliknutí můžete v programu DriveClone vytvořit virtuální obraz zvoleného disku.

Virtualizace

Program DriveClone má ještě jednu zajímavou funkci, která se vám může hodit například v případě přechodu na nový operační systém. Celý počítač v předchozím stavu si můžete uchovat ve formě plně funkční kopie, spustitelné ve virtualizačních programech od Microsoftu a VMware. Slouží k tomu funkce »Cone/convert to VM files«, kdy stačí jen vybrat disk s instalací Windows a typ virtuálního obrazu (VHD nebo VMDK).

Při práci s virtualizací můžete narazit hned na dva problémy. Prvním rizikem je nutnost reaktivace Windows po jejich spuštění na jiném (virtualizovaném hardwaru). Druhý problém spočívá v licenční politice, kdy musíte mít pro každý stroj (tedy i virtuální) samostatnou licenci Windows. Pokud si ovšem ale virtualizujete například původní instalaci Windows XP a na fyzickém počítači pak provozujte třeba Windows 7, není to žádný problém.

Síťové disky: Chcete-li použít při klonování i síťové disky, můžete je přímo v programu DriveClone namapovat.
Síťové disky: Chcete-li použít při klonování i síťové disky, můžete je přímo v programu DriveClone namapovat.

Pro připojení virtualizovaných disků a zobrazení jejich obsahu si navíc nemusíte instalovat další programy – vystačíte si funkcemi DriveClone. V nabídce »File« použijte volbu »Mount VHD hard drive« a následně zvolte obraz disku, který chcete otevřít. Celkově je použití programu DriveClone na kopírování disků či zálohování velmi snadné a přehledné a ušetří vám mnoho času, který byste jinak věnovali kompletní reinstalaci operačního systému a aplikací i kopírování dat.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání