Menu
CHIP Speedtest

FBI chce zpřístupnit sociální sítě i další internetové služby

21.05.2012 06:52 | Redakce Chip
FBI chce zpřístupnit sociální sítě i další internetové služby
Americká FBI tlačí na největší poskytovatele internetových služeb, aby jí umožnili sledovat data uživatelů sociálních sítí, webových e-mailů i internetové telefonie.

O zpřístupnění zadních vrátek do internetových aplikací jedná FBI například s Microsoftem, Googlem, Apple, Facebookem či Yahoo. V úsilí o získání větší kontroly nad uživateli internetových služeb podporuje FBI i Bílý dům a senát Spojených států. Argumentují přitom zásadním posunem v komunikaci od telefonu na internet, kde mají agenti federální policie podstatně horší možnosti sledování podezřelých aktivit. Problémem je především šifrování komunikace, které automaticky využívají služby jako Skype a další.

Jednání se zástupci předních internetových firem má omezit jejich odpor k přijetí chystaného dodatku zákona CALEA (Communications Assistance for Law Enforcement Act), který již dnes platí pro poskytovatele telekomunikačních služeb. Dodatek rozšiřuje možnost sledovat uživatele a jejich data i na internetové služby s větším počtem uživatelů. Jde například o sledování komunikace v sociálních a chatovacích sítích, VoIP hovorů i aktuální polohy uživatelů. Zákon CALEA byl přijat již v roce 1994, federálním vyšetřovatelům umožňuje požadovat informace o aktivitě podezřelých osob. Diskutovaný dodatek má umožnit především rychlejší získání dat z internetové komunikace.

Obchodní asociace TechAmerica, zastupující technologické firmy jako HP, IBM, eBay a další, s navrhovanou úpravou zákona nesouhlasí, mimo jiné i proto, že by možnost zpřístupnění dat uživatelů znamenala pro provozovatele internetových služeb významné investice do technologií.

Zdroj: Svět-hostingu.cz

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání