Menu
CHIP Speedtest

FileWing Pro 2.6

23.08.2013 22:00 | Redakce Chip
FileWing Pro 2.6
Uveřejněno na Chip DVD 09/13.

Přehledné uživatelské rozhraní plné verze programu FileWing Pro 2.6 z Chip DVD obsahuje funkce na obnovu smazaných souborů, které se ovšem ještě stále nacházejí na pevném disku počítače – tedy alespoň do té doby, než je přepíšete novými daty. Rovnou se navíc můžete rozhodnout, zdali hledáte dokumenty, fotky, filmy nebo třeba hudbu. Data lze zachraňovat nejen z disku počítače, ale také z USB flash pamětí, paměťových karet nebo třeba z interní paměti různých přenosných zařízení. Hloubkové skenování vám pak pomůže odhalit i již částečně přepsané soubory, ze kterých se vám ale může stále ještě podařit zachránit nějaký důležitý kousek. Na zcela opačné straně pak stojí další funkce programu FileWing, který umí také bezpečně, pomocí několikanásobného přepsání, zlikvidovat nepotřebné soubory.

Na Chip DVD najdete plnou verzi programu FileWing Pro 2.6, kterou stačí pro neomezené použití pouze jednoduše registrovat a aktivovat. Funkčně program zcela odpovídá aktuální komerční edici s cenou licence cca 500 Kč.

Fotky nebo dokumenty?: Orientaci ve výsledku vyhledávání smazaných dat vám usnadní předvýběr typu souborů, které chcete zachránit.
Fotky nebo dokumenty?: Orientaci ve výsledku vyhledávání smazaných dat vám usnadní předvýběr typu souborů, které chcete zachránit.

Záchrana smazaných dat

Při prvním spuštění programu FileWing nastartuje automaticky i průvodce, který vám dá na výběr z několika překladů uživatelského rozhraní (čeština mezi nimi bohužel chybí) a představí vám hlavní funkce aplikace. Pak se můžete pustit rovnou do práce, kterou vám usnadní i jasné a přehledné uživatelské rozhraní. V levém horním rohu okna programu FileWing najdete přepínače jeho dvou základních funkcí – obnovy smazaných dat (»Recover Data«) a spolehlivé likvidace nepotřebných souborů (»Erase Data Forever«). Hledání smazaných dat na pevném disku počítače začněte tlačítkem »Find deleted files to restore«.

Prvním krokem je výběr disku či diskového oddílu, na kterém bude FileWing smazaná data hledat. Tlačítkem »Next« se posunete k výběru typu dat, která bude FileWing vyhledávat. Může jít o dokumenty běžných typů (textové dokumenty, tabulky, prezentace), obrázky a fotografie, soubory s hudbou a videem nebo jakýkoli jiný typ dat. Jestliže hledáte soubor, který neodpovídá žádnému ze čtyř hlavních typů dat (dokumenty, fotky, videa, hudba), použijte předvolbu »Choose Filter« a následně zadejte koncovky souborů, které potřebujete najít. Další možností je použití předvolby »No, search for everything«, která najde všechny smazané soubory, bez ohledu na jejich typ. Poněkud tím znepřehledníte výpis nalezených dat, ovšem jedná se o dobrou možnost, pokud si nejste jistí, jakou koncovku měl soubor, který nutně potřebujete zachránit.

Hloubková kontrola: Na výběr máte dva způsoby vyhledávání dat k obnově – ten pečlivější zabere samozřejmě více času.
Hloubková kontrola: Na výběr máte dva způsoby vyhledávání dat k obnově – ten pečlivější zabere samozřejmě více času.

Před samotným vyhledáním smazaných souborů k obnově následuje ještě jedno důležité rozhodnutí. FileWing buďto vyhledá a vypíše pouze soubory, u kterých je velmi pravděpodobné, že se je podaří zachránit (volba »Use Smart Scan«), nebo vám nabídne i seznam částečně přepsaných, a tedy nenávratně zničených, souborů, ze kterých se můžete pokusit obnovit alespoň jejich část (volba »Use Deep Scan«). Druhá možnost zabere i podstatně více času.

Jakmile se rozhodnete pro způsob vyhledávání smazaných dat, zobrazí FileWing přehled nastavení, ve kterém stačí už jen kliknout na tlačítko »Finish«. FileWing se rovnou pustí do prohledávání disku a nakonec zobrazí seznam nalezených souborů. Seznam můžete řadit podle velikosti (»Filesize«) nebo stavu souborů (»State«), který naznačuje, zdali bude možné konkrétní soubor obnovit či nikoli.

Soubory k obnově můžete vybírat buďto jednotlivě, nebo hromadně, při současném přidržení klávesy [Ctrl]. Poté klikněte na velké tlačítko vpravo dole s popiskem »Restore X files«, kde „X“ je počet souborů zvolených k obnově. FileWing zobrazí seznam vybraných souborů, který můžete ještě dále upravovat, a po kliknutí na tlačítko »Next« vás vybídne k výběru složky, kam zachráněná data umístí. Mělo by přitom jít o umístění na jiném fyzickém disku, než se nacházely původní soubory proto, abyste si obnovou části dat neznemožnili záchranu dalších souborů. Program FileWing vás na toto riziko upozorní, ovšem konečné rozhodnutí je na vás. Pak už stačí jen dokončit průvodce záchranou dat, kde na konci kliknutím na tlačítko »Finish« zahájíte obnovu smazaných souborů.

Soubory ke skartaci: FileWing umí bezpečně a nenávratně zlikvidovat jednotlivé soubory i celý obsah pevného disku.
Soubory ke skartaci: FileWing umí bezpečně a nenávratně zlikvidovat jednotlivé soubory i celý obsah pevného disku.

Spolehlivá likvidace

Druhou funkcí plné verze programu FileWing je důkladná likvidace nepotřebných dat jejich opakovaným přepsáním. K této funkci, důležité především v případech, kdy pracujete s citlivými daty, nebo když má k vašemu počítači přístup i někdo další, se dostanete prostřednictvím tlačítka »Erase Data Forever«.

Na výběr přitom máte hned z několika dílčích funkcí, které vám se spolehlivým odstraněním nepotřebných dat pomohou. Pomocí tlačítek »Add files to delete« a »Add folder« můžete na seznam k bezpečnému smazání přidávat jednotlivé soubory i celé složky. Pak použijete tlačítko »Delete X files«, kde „X“ bude počet souborů určených ke smazání.

Program FileWing ukáže ještě jednou seznam všech souborů vybraných k nevratné likvidaci a vy se v následujícím kroku průvodce můžete rozhodnout pro jednu ze sedmi metod bezpečného mazání. Obecně lze říci, že čím pomaleji mazání (s opakovaným přepisem likvidovaných dat) probíhá, tím je bezpečnější. Ke každé metodě mazání je k dispozici stručný popis, který by vám měl pomoci s výběrem.

Jako na vojně: Některé z metod spolehlivé likvidace nepotřebných dat splňují i bezpečnostní požadavky armádních organizací.
Jako na vojně: Některé z metod spolehlivé likvidace nepotřebných dat splňují i bezpečnostní požadavky armádních organizací.

Po volbě metody bezpečného mazání dat máte už jen poslední možnost dobře si rozmyslet, zdali se vybraných souborů opravdu chcete navždy zbavit. I pokud zvolíte některou ze základních metod skartace dat, rozhodně nepočítejte s tím, že by se vám mohlo později podařit je zachránit. Tlačítkem »Finish« dokonáte zkázu.

Do kompletního výčtu funkcí plné verze programu FileWing nám už zbývá jen možnost přemazání volného místa na disku (kde se stále nacházejí dříve smazaná data) pomocí volby »Shred Free Space« a také bezpečné zformátování celého pevného disku volbou »Clean Format«. Druhou ze jmenovaných funkcí nelze použít na systémovém disku či diskovém oddílu, můžete s ní ovšem například neobnovitelně zlikvidovat veškerá data na pevném disku, který se chystáte prodat nebo vyřadit.

Pro jistotu ještě jednou připomínáme, že s daty, smazanými pomocí funkce »Erase Data Forever«, se již opravdu nikdy neshledáte.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání