Menu
CHIP Speedtest

Firefox 4: Jako blesk

18.09.2010 07:55 | Redakce Chip
Firefox 4: Jako blesk
Rychlejší než konkurence: Firefox 4 přichází ve druhé beta verzi s další funkcemi a neuvěřitelnou rychlostí. Mozilla byla velmi úspěšná již s první beta verzí prohlížeče Firefox 4, a nyní je k dispozici už verze druhá. Stojí za vyzkoušení, nebo je lepší přejít na Operu? Budou spokojeni surfaři používající verzi 3.6?

Reakce budou hodně rozporuplné – prohlížeč nyní působí uklizeně, čistě a má mnohem příjemnější uživatelské prostředí. Některým uživatelům ale může připadat až příliš strohý a může jim připomínat Google Chrome. Nový Firefox však už nesází jen na vnější krásu. Je jasné, že beta verze neobsahuje všechny inovace, které budou v konečné verzi s číslem 4. Nechybí v ní ale nejvýraznější rys novinky: vylepšené uživatelské rozhraní. Na první pohled je vidět jen několik přepínačů a karet a dominantní prvkem horní části prohlížeče je adresní řádek, podobně jako v Google Chrome. Toto uspořádání nabízí větší prostor pro zobrazení internetové stránky. Praktické je, že nový Firefox už také nabízí funkci umožňující otevření nejčastěji používané položky v menu – tato funkce je však v současné době dostupná pouze pro Windows Vista a 7. 

Nejdůležitější novinky v prohlížeči
  • Oddělený běh doplňků – pokud se vám při prohlížení stránky zhroutí problematický doplněk, samotný prohlížeč to neohrozí. To je dobré jak pro stabilitu, tak i pro bezpečnost.
  • Nový manažer doplňků – kontrola a řízení doplňků je nejen v novém kabátu, ale také s novými funkcemi.
  • Vyšší výkon – díky podpoře hardwarové akcelerace a několika dalším programátorským trikům nabídne rychlejší start programu i samotné surfování. Další zrychlení přinese jádro JägerMonkey, chystané do některé z příštích beta verzí.

JägerMonkey: Firefox 4 by měl být rychlejší

Projekt „JägerMonkey“ zajistí vyšší rychlost Firefoxu, a to především díky rychlejšímu enginu pro zpracování javascriptu. V první beta verzi ale chybí optimalizovaný Just-in-Time kompilátor. Jiný programátorský trik urychluje spouštění prohlížeče: beta verze startuje rychleji, protože spuštění volitelných doplňků lze odložit na pozdější dobu. U Firefoxu 4 se rovněž očekává využívání výkonu grafických karet (podobně jako u Internet Exploreru 9) pro rychlejší zobrazování struktury webových stránek a zobrazení obrázků. Nicméně vývojáři stále ještě považují vyžívání této funkce za „experimentální“.

Funkce Firefox 3.6
Firefox 4
Akcelerace grafiky
-
Pro weby a HD video
JavaScript Engine
jen základní
optimalizovaný JIT kompiler
Funkce HTML 5
omezeně
ano
Manažér účtů
-
připravovaný
Kontrola doplňků
ano
ano

HTML5: Prohlížeč Mozilly podporuje „video embedding“

Mozilla splnila své slovo a Firefox 4 skutečně na cestě integrace HTML5 výrazně pokročil: nyní podporuje integraci videa do stránek, což umožní snadnější přehrávání HD videa – díky hardwarové akceleraci. Přepracován byl také správce doplňků a témat. Nyní mohou být doplňky přidány nebo odebrány bez nutnosti restartu prohlížeče. Od konce července je k dispozici druhá beta verze, a to i v češtině – najdete ji na oficiálním webu Mozilly (www.mozilla.com/en-US/firefox/all-beta.html).

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání