Menu
CHIP Speedtest

Firefox 5? Měla by to být 4.1

24.06.2011 06:28 | Redakce Chip
Firefox 5? Měla by to být 4.1
Ztratili v Mozille soudnost?

V úterý byl uvolněn nový Forefox 5, jako kdyby šlo o něco převratného — jak by naznačovalo i nové hlavní číslo verze. Jenže kdyby v Mozille zachovali běžné zvyklosti číslování, byla by to spíše jen 4.1. Změny v uživatelském rozhraní Firefoxu nečekejte, ani převratné nové funkce. Pětka je jen několik krůčků kupředu v podpoře toho nebo onoho standardu, nebo ve vyladění výkonu — však také kolik se toho dalo od posledně stihnout…?

Mozilla se kdovíproč zhlédla v rychlém, šesti­týdenním vypouštění Google Chrome. Co Google sleduje tím, že co šest týdnů po­vy­skočí hlavní číslo verze, toť otázka, jenže Google Chrome se aktualizuje bez fanfár — že se tak vůbec stalo, toho si všimnete, jen když se vám nějaká nová funkce objeví přímo před očima. A obvykle v nové verzi ne­pře­sta­nou chodit ani na­in­stalo­vaná rozšíření…

Mozilla se tváří, jako kdyby se rychlým vypouštěcím cyklem mohl nějak zrychlit vývoj Firefoxu. To je ovšem nesmysl. Pravidelné a časté vydávání nových, zas v něčem vylepšených verzí, je sice chvályhodné, co však Mozilla sleduje humbukem kolem běžného, inkrementálního vydání?

Snad v Mozille panikaří z narůstajícího podílu Google Chrome; vůči němuž podíl Firefoxu dlouhodobě klesá. Jenže s tím těžko něco zmohou, takové zdroje, jako má Google, nemají. Než napodobovat Google v tom nejméně podstatném — v tom, kterou číslici verze zvýšit — měli by přemýšlet nad tím, kde bude místo Firefoxu, až bude převažovat Google Chrome. Měli by se ptát, v čem zůstane Firefox jiný, a kterého uživatele si tak udrží.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání