Menu
CHIP Speedtest

Flash disky s USB 3.0

11.10.2012 13:45 | Redakce Chip
Flash disky s USB 3.0
Potřebujete si odnést fotografie, nový díl seriálu nebo pár písniček v MP3? Pro USB flash disk žádný problém. Pokud ale nechcete na zkopírování čekat dlouhé minuty, vyberte si disk s rozhraním USB 3.0. I mezi těmito modely jsou však značné rozdíly.

I v době internetu občas potřebujeme zařízení, pomocí něhož si odneseme data. Dříve k tomuto účelu sloužily diskety – nespolehlivé, nepraktické a kapacitně značně omezené. Bylo jasné, že je musí něco nahradit. V roce 1994 sice firma Iomega představila 100MB disketu ZIP, později se objevila i disketa LS-120 (kapacita 120 MB), kromě řady jiných nedostatků jim ale chyběla univerzálnost – příslušná mechanika nebyla v každém počítači. Ta samá vlastnost však nechyběla v té době pomalu se prosazujícímu univerzálnímu sériovému portu – specifikace USB byla navržena v roce 1995 a s blížícím se koncem století počítačů s tímto portem přibývalo.

První USB flash disky se začaly prodávat v roce 2000 a mezi jejich výrobce patřily například firmy IBM (první USB flash disk se jmenoval Memory Key), Track technology (produkt Thumbkey) a M-systems (nyní SanDisk) s diskem DiskonKey. Tyto disky měly nejprve kapacitu pouze 8 MB, v tomto směru tedy překračovaly 3,5“ diskety jen pětinásobně, byly ale mnohem praktičtější (menší, skladnější, méně náchylné k poškození), rychlejší a také spolehlivější. Zpočátku se ještě objevoval problém s ovladači, protože například končící systém Windows 98 nebyl schopen USB flash disk bez ovladače připojit.

Dnes počítáme kapacitu USB flash disků na gigabajty, USB rozhraní za tu dobu značně zrychlilo, dostalo se do verze 3.0, a USB port má kromě počítačů i řada televizorů, DVD přehrávačů, herních konzolí nebo automobilových hudebních přehrávačů. Nějaký ten USB flash disk má v současné době prakticky každý z nás.

Nabídka USB flash disků s rozhraním USB 3.0 se naštěstí rozrostla, takže jsme měli možnost vyzkoušet 22 různých modelů s kapacitou 16, 32 nebo 64 GB. Také u počítačů je už rozhraní USB 3.0 hodně rozšířené a snad každý nově prodaný počítač už jím disponuje. Jak můžete zjistit v naší tabulce, disky ani zdaleka nedosahují přenosové rychlosti rozhraní USB 3.0 (5 Gb/s, tedy teoreticky až 625 MB/s).

Deklarované rozhraní USB 3.0 tak rozhodně není zárukou, že disk je v praxi skutečně rychlý. Na to byste si při nákupu měli dát velký pozor. Větší rychlost zajistí klidně i levnější USB flash disky se starším rozhraním USB 2.0, takže není nutné připlácet si za modernější USB 3.0, když je disk stejně pomalý. Proto si přečtěte příští vydání Chipu (11/2012), kde najdete výsledky našeho měření.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání