Menu
CHIP Speedtest

Flip Boom Doodle

03.04.2012 22:00 | Redakce Chip
Nechte vaši kreativní část povahy vyřádit se skvělým nástrojem sloužícím pro tvorbu animací. Možná vás výsledky mile překvapí, možná z nich budete přímo nadšení.

Flip Boom Doodle je aplikace sloužící k vytváření na sebe navazujících kreseb, které potom vytvoří animaci. Kreslit můžete buď od nuly pomocí čar a barevných výplní, nebo za pomoci bohatě vybavené knihovny objektů. Po vytvoření líbivých animací si můžete video snadno nahrát například na YouTube přímo z prostředí programu nebo na Facebook nebo vytisknout obrázek za obrázkem na tiskárně. Ovládání je intuitivní a téměř ke každé funkci je přiřazená klávesová zkratka což značně usnadňuje animátorovu práci.

Na Chip DVD najdete plnou verzi Flip Boom Doodle, sloužící k tvorbě animací, v ceně 500 Kč. Po registraci vám program bude sloužit bez jakýchkoliv omezení. Výrobce prodává i profesionální nástroje pro kreslení a animace. Například Toon Boom Studio zvládá i pohyb virtuální kamery a do videa přidává hudbu a zvuky. Comic Boom Pro umožní tvorbu jednoduchých komiksových obrázků, ty potom můžete spojit do kresleného příběhu, včetně obvyklých bublin.

Úvodní obrazovka: Můžete začít novým projektem, nebo se prvně podívat na už vytvořená videa jiných uživatelů.
Úvodní obrazovka: Můžete začít novým projektem, nebo se prvně podívat na už vytvořená videa jiných uživatelů.

Na úvodní obrazovce programu si můžete vybrat ze dvou ukázkových projektů, vytvořit zcela nový, nebo se třeba podívat na animace, které vytvořili další uživatelé Flip Boom Doodlu. Tyto animace najdete pod odkazem »Showcase«. Po kliknutí na odkaz se otevře internetová stránka, na niž najdete v horní části obrazovky promovidea od výrobce a dole potom několik tipů na propracovaná uživatelská videa.

Jak to celé funguje?

Pro začátek si otevřete některou z ukázek (»Sample«), pomůže to k snazšímu pochopení fungování programu. Největší část okna programu zabírá „pracovní plocha“ – tedy to, kde se obrázky kreslí a upravují. Pod nimi je náhled na několik následujících a předchozích. Celou animaci si pak můžete spustit kliknutím na tlačítko »Play/Stop« úplně vpravo, pokud se vám zdá rychlost příliš pomalá nebo rychlá, posuňte černým posuvníkem buď blíž k želvě, nebo zajícovi. Kreslící plochu je možné upravovat několika způsoby. První z nich znamená takříkajíc „od podlahy namalovat“ pomocí štětce

Štětec, guma: Animovat můžete pomocí nejrůznějších štětců, barevných výplní a gumy.
Štětec, guma: Animovat můžete pomocí nejrůznějších štětců, barevných výplní a gumy.

obrazce, ty pak vybarvit, gumovat, zvětšit, zmenšit podle potřeby. K tomu jsou zde 4 funkční ikonky vlevo uprostřed a spousta doplňkových okolo, které slouží ke změnám barvy, formátu štětce, tloušťky čáry apod. Druhou možností je využít knihovnu předdefinovaných objektů, která se objeví po kliknutí na ikonu čtyř knih. V horním okně jsou pak kolekce a hned pod nimi jejich obsah, tedy jednotlivé objekty. Najdete zde zvířátka, obličeje, vozidla, obrázky symbolizující počasí, běžné věci jako je rádio, televize a spousty, spousty dalších. Pokud jste si už vše vyzkoušeli, můžete se pustit do tvorby vlastního projektu.

Knihovna

Dejte »File | New« a můžete se pustit

Knihovny objektů: Pokud se vám neche se vším kreslit, využijte knihovny objektů – je jich tam spousta.
Knihovny objektů: Pokud se vám neche se vším kreslit, využijte knihovny objektů – je jich tam spousta.

do tvorby animace. Určitě při tom využijete objekty z knihovny. Klikněte vlevo dole na ikonku, vyberte požadovanou kolekci a můžete začít vkládat objekty přesunutím za stálého držení levého tlačítka myši, nebo vybráním a zvolením šipky mířící doprava, která je mezi knihovnou a pracovní plochou. Po vložení můžete objekt zvětšovat nebo zmenšovat uchopením za některý z bodů umístěných v rozích, nebo uprostřed hran a táhnutím. Pokud přitom přidržíte CTRL, všechny rohy až na ten jeden zůstanou na místě, dojde tak k deformaci. Při držení tlačítka SHIFT zůstávají strany v poměru, pouze se zvětšuje nebo zmenšuje objekt a ALT se zase postará o zachování středu na stejném místě a zvětšení do všech stran.

Rychlejší používání nástrojů

Červený a zelený stín: Třetí ikona zprava nahoře slouží k promítnutí polohy objektu na následujícím a předchozím snímku do toho současného.
Červený a zelený stín: Třetí ikona zprava nahoře slouží k promítnutí polohy objektu na následujícím a předchozím snímku do toho současného.

Pravděpodobně si vytvoříte nějaké pozadí, které se už nebude v průběhu celé animace moc měnit. Měnit se na něm nejspíš budou jen objekty, budou se různě pohybovat, skákat a podobně. Proto si nejprve nakreslete první snímek právě s tím pozadím a nějakým objektem a pomocí klávesové zkratky CTRL+D snímek duplikujte. Potom pohnete objektem (nebo objekty), změníte jeho tvar, velikost, natočíte ho apod. a opět CTRL+D a duplikovat další snímek. Klávesové zkratky existují skoro na všechno a díky nim je práce pohodlná a hlavně rychlá. Zkratky můžete zjistit po proklikání horního Menu, vždy je zde uveden název akce a za ním zkratka. S pozadím je třeba si vyhrát, neboť pokud v průběhu zjistíte, že se vám nelíbí, těžko se budete vracet a upravovat všechny předešlé snímky.

Export

Export: S povedenými výtvory je potřeba se pochlubit. I na to myslel vývojář a vytvořil tak pohodlné exportováné.
Export: S povedenými výtvory je potřeba se pochlubit. I na to myslel vývojář a vytvořil tak pohodlné exportováné.

Možnosti exportu jsou bohaté, program umí nahrávat videa přímo na YouTube, Facebook, vytvářet Flashe, nebo videa formátu MOV pro Quicktime. Také si můžete jednoduše nechat vytisknout každičký obrázek z celé animace. Ke všem těmto úkonů slouží ikonka připomínající kino, která se nachází vpravo dole. Pokud si vyberete YouTube, budete si muset chvilku počkat a potom vyplnit všechny nezbytná políčka, jako je název, štítky a hlavně uživatelské jméno a heslo sloužící pro přihlášení do vašeho účtu na YouTubu. Program se o vše ostatní postará sám a během chvilky máte video on-line.

Rozumné ovládání

Jde vidět, že si výrobce Flip Boom Doodle opravdu dal záležet. Všechno je logické a intuitivní. Navíc téměř na vše existuje klávesová zkratka a tak se po chvíli promění tvorba animace v zábavnou a rychlou činnost. Jen možná trochu zamrzí nemožnost nahrát, nebo přidat jakýkoliv zvuk na podkreslení přímo v prostředí programu.

Uveřejněno na Chip DVD 04/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání