Menu
CHIP Speedtest

FormatConverter 4 SE

31.03.2012 22:00 | Redakce Chip
Video dnes umí přehrávat mobilní telefony, tablety a mnoho dalších přenosných zařízení. S užitečným nástrojem na převod formátů si pak jen snadno připravíte filmy pro přehrávání na cestách.

Speciální plná verze programu Format Converter 4 SE z Chip DVD slouží k jednoduchým převodům formátů videa, hudby i digitálních fotografií. Zdlouhavému nastavování parametrů se vyhnete díky desítkám připravených předvoleb pro telefony, tablety, herní konzole a další přenosná zařízení, zároveň ovšem můžete sami ovlivnit výsledek převodu pomocí nastavení základních parametrů kvality výstupních souborů. Postup konverze souborů pomocí aplikace Format Converter je velmi jednoduchý a můžete si jej ještě dále usnadnit předvolbou standardně používaného typu výstupu. Zkonvertované soubory můžete rovnou v programu i vypalovat na CD a DVD.

Na Chip DVD je připravena speciální plná verze programu Format Converter 4 SE, pro jejíž použití je třeba provést jednoduchou registraci na internetu. Komerční verze za 1 300 Kč přidává podporu dávkového zpracování filmů, ukládání obsahu filmových DVD na pevný disk a konverzi videa do 3D.

Výběr funkcí: Z hlavní obrazovky programu Format Converter jsou snadno dostupné všechny funkce na konverzi i vypalování videa, hudby a fotek.
Výběr funkcí: Z hlavní obrazovky programu Format Converter jsou snadno dostupné všechny funkce na konverzi i vypalování videa, hudby a fotek.

Hned úvodní obrazovka programu Format Converter je nanejvýš přehledná a dává jasně najevo, k čemu lze aplikaci na konverzi různých formátů zvuku, videa i hudby použít. Přesto je vhodné věnovat trochu pozornosti hlavním nastavením funkcí programu, dostupným pod volbou »Settings & Upload«. 

K dispozici jsou zde především nastavení výchozích formátů pro konverzi různých typů souborů. U hudby si můžete vybrat mezi výstupními formáty MP3, AAC, WMA, OGG a WAV, včetně nastavení jejich kvality (datový tok a vzorkovací frekvence). Připraveny jsou i možnosti nastavení pro nahrávání zvuku analogovou cestou prostřednictvím externího vstupu zvukové karty či mikrofonu.

Záložka »Video« obsahuje profily nastavení výstupů z konverze různých typů souborů s videem. K dispozici jsou desítky předvoleb pro vytváření videosouborů vhodných pro přehrávání v mobilních telefonech, tabletech, přenosných přehrávačích a herních konzolích. Nechybí samozřejmě ani běžné formáty videa pro přehrávání v počítači. Důležitá je především možnost úpravy parametrů jakéhokoli profilu nastavení (vyvolaná tlačítkem »Edit profile«), zahrnující rozlišení obrazu, snímkovou frekvenci, a datový tok obrazu či zvuku. Pro zpřehlednění nabídky výstupů při samotné konverzi se určitě hodí možnost skrýt nepotřebné profily nastavení – jednoduše tím, že zrušíte jejich označení ve sloupci »Active?«.

Profily konverze: Format Converter obsahuje desítky předvoleb pro převod filmů do formátů podporovaných konkrétními typy mobilů, přehrávačů nebo herních konzolí.
Profily konverze: Format Converter obsahuje desítky předvoleb pro převod filmů do formátů podporovaných konkrétními typy mobilů, přehrávačů nebo herních konzolí.

Na záložce »Photo« najdete výběr mezi formáty JPG a BMP, nastavení výchozího rozlišení snímků a úrovně komprese. V případě konverze fotografií, kdy nebudou odpovídat rozměry a poměr stran snímku, lze zvolit zvětšení snímku na požadovaný rozměr (»Fill image«), oříznutí (»Cut image«) nebo roztažení fotky do výšky či šířky (»Stretch image«). Záložka »Other« nabízí předvolbu »Expert mode«, která neznamená nic jiného, než že si můžete zvolit výchozí výstupní formáty a složky pro umístění zkonvertovaných souborů s hudbou, videem a fotografiemi. Jestliže tuto předvolbu použijete, nebude pak během zpracování konkrétního souboru k dispozici volba výstupního formátu a složky, ale použije se výchozí nastavení. Všechny provedené změny uložíte tlačítkem »Save settings« a pomocí volby »Return to start center« se vrátíte do výchozí obrazovky programu.

Konverze hudby

Převod hudby: Konverze hudebních formátů podporuje běžná nastavení kvality – datového toku a vzorkovací frekvence.
Převod hudby: Konverze hudebních formátů podporuje běžná nastavení kvality – datového toku a vzorkovací frekvence.

Pro převod hudebních formátů samozřejmě slouží volba »Audio Convert«. V následujícím kroku je třeba vybrat soubory s hudbou ke konverzi, což můžete provést jejich přetažením do okna Format Converter z Průzkumníka či libovolného souborového manažera nebo pomocí tlačítka »Files Add«. Podporován je mnoho desítky různých formátů, včetně videí, ze kterých umí Format Converter převzít jen zvukovou stopu. Tlačítkem »CD« otevřete funkci na ukládání a převod skladeb přímo z hudebních disků. Konverze funguje dávkově, na seznam tedy můžete zařadit neomezený počet hudebních souborů, které budou postupně zpracovány.

Dalším krokem je vývěr výstupního formátu (MP3, AAC, OGG, WAV, WMA) a nastavení kvality (datový tok a vzorkovací frekvence). Stejné nastavení bude aplikováno na všechny soubory na seznamu.

Pak už stačí jen zvolit výstupní složku pro zkonvertované soubory a tlačítkem »Start conversion« spustit převod formátů. Pokud očekáváte, že bude převod trvat delší dobu, můžete pomocí označení předvolby »Shut down computer after conversion is complete.« nastavit vypnutí počítače po zkonvertování posledního ze souborů.

Převody videa

Oříznutí videa: Film nebo videoklip můžete zkrátit o nepotřebné části na začátku a na konci, abyste ušetřili místo v paměti přehrávače.
Oříznutí videa: Film nebo videoklip můžete zkrátit o nepotřebné části na začátku a na konci, abyste ušetřili místo v paměti přehrávače.

Postup použití funkce »Video Convert« na převod různých formátů videa se od konverze hudby příliš neliší, až na to, že je možné převádět vždy jen jediný soubor s videem. V okně pro výběr videa k převodu ovšem najdete i nastavení »Conversion optimization settings«, se kterým lze automaticky vylepšit obraz videa. Na výběr máte hned tři úrovně optimalizace.

Další užitečnou funkcí je možnost oříznutí začátku a konce videa, což se hodí pro úsporu místa v paměti mobilu nebo přehrávače. Okno editoru vyvoláte pomocí tlačítka s nůžkami pod náhledem videa v pravé části okna programu Format Converter. Pro konverzi videa jsou připraveny desítky předvoleb, o kterých jsme se zmínili již u popisu nastavení programu Format Converter. Proto stačí jen zvolit profil podle zařízení, ve kterém se chystáte film přehrávat, a případně upravit parametry konverze. K dispozici je nastavení rozlišení obrazu, snímkové frekvence a také volba datového roku obrazové a zvukové složky filmu. Pak už jen určíte výstupní složku pro zkonvertovaný soubor s videem a převod do vybraného formátu může začít.

Zpracování fotek

Vypalování CD a DVD: Vypalovací funkce programu Format Converter jsou sice jen základní, pro běžné úlohy ovšem postačí.
Vypalování CD a DVD: Vypalovací funkce programu Format Converter jsou sice jen základní, pro běžné úlohy ovšem postačí.

Zcela triviální jsou převody formátu digitálních fotografií pomocí funkce »Photo Convert«. Také zde je k dispozici funkce na optimalizaci obrazu se třemi úrovněmi nastavení, jinak si ovšem volíte už jen jeden ze dvou výstupních formátů (JPG a BMP), rozlišení (velikost) výsledné fotografie a úroveň komprese (pouze u formátu JPG). Následuje opět výběr složky pro uložení a pak samotná změna formátu fotek.

Vypalování CD a DVD

Program Format Converter disponuje ještě jednou zajímavou funkcí, kterou je vypalování datových CD a DVD a hudebních CD. Nabídka »Burn CD/DVD« směřuje na jednoduchý vypalovací nástroj, ve kterém stačí jen zvolit typ disku (hudební nebo datový) a přidat soubory k vypálení. Soubory s hudbou v různých formátech převede Format Converter tak, aby bylo možné je vypálit jako hudební CD.

Na vypalovací funkce odkazuje také volba »Burn DVD/CD«, zobrazovaná na konci úspěšně provedené konverze filmů, hudby i fotografií. Výstupní soubory jsou pak rovnou zařazeny na seznam dat k vypálení.

Uveřejněno na Chip DVD 04/12.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání