Menu
CHIP Speedtest

Fotografování neroztřesených snímků bez použití stativu

22.02.2013 04:00 | Redakce Chip
Fotografování neroztřesených snímků bez použití stativu
V některých specifických případech můžete pořídit dokonalý snímek pouze za předpokladu, že použijete stativ. Stativ je však v některých případech, například když jdete na rodinný výlet do přírody nebo na prohlídku městského centra, příliš těžký a navíc neskladný.

 

Když si stativ nevezmete, zákonitě nastanou situace, kdy by se vám hodil a kdy se budete muset pěkného snímku vzdát, protože bez stativu to za fotografii ani nestojí. Jde o situace, kdy je potřeba delší expoziční čas, například z důvodu horších světelných podmínek, nebo pro expozici více snímků pro HDR (fotografie s velkým dynamickým rozsahem). Než fotografování bez stativu úplně vzdáte, můžete vyzkoušet některé triky a vyždímat ze svého aparátu, co jde. Kromě hodnoty ISO je velmi důležitá kvalita vašeho objektivu.

 

Pokud máte dobrý objektiv (má vysokou světelnost), můžete použít co nejnižší clonu – mezi f1.4 a f2.8. Při plně otevřené cloně je pak i za horších světelných podmínek expoziční čas dostatečně krátký na to, abyste mohli fotografovat z ruky. Další možností je zvýšení hodnoty ISO – zvýší se tak citlivost senzoru. Většinou to má ale negativní vliv na šum v obraze, takže se zvyšováním opatrně. Pokud však máte novější fotoaparát, může poskytovat vynikající obraz i při hodnotě ISO 800. Vyzkoušejte i tuto možnost. Snažte se také o co nejpevnější spojení fotoaparátu s přece jen stabilnějším tělem – sníží se tak případné otřesy při použití delšího expozičního času. Řemínek si upevněte tak, aby vám nepřekážel, a přitiskněte fotoaparát na čelo, aby se co nejméně třásl.

Poznámka: Před stisknutím spouště si vydechněte a soustřeďte se. To, co pomáhá ostřelovačům při přesném míření, pomůže i fotografovi při „zklidnění“ fotoaparátu.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda International CZ s. r. o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání