Menu
CHIP Speedtest

Francie - Google Maps jsou nelegální

06.02.2012 09:53 | Redakce Chip
Francie - Google Maps jsou nelegální
Zatímco u nás vyjela auta, pořizující snímky pro službu Street View, po několikaměsíční pauze opět do ulic, ve Francii prohrál Google kvůli svým mapám soudní spor s konkurencí.

Francouzská kartografická společnost Bottin Cartographes obvinila Google z nekalé konkurence, jelikož poskytuje své mapy k bezplatnému použití na internetu. Pařížský obchodní soud dal žalující straně za pravdu a obchodní strategii Googlu označil za ilegální. Podle rozsudku se Google poskytováním map zdarma snaží nezákonným způsobem vytlačit z trhu konkurenci, která nabízí své topografické služby jako zpoplatněné.

Na základě rozsudku, ve sporu trvajícím dva roky, má Google zaplatit společnosti Bottin Cartographes půl milionu euro jako náhradu škod a navrch i pokutu 15 000 euro za své nekalé jednání na francouzském trhu.

Není to přitom poprvé, kdy má Google ve Francii problémy. Před rokem musela společnost zaplatit rekordní pokutu 100 tisíc euro za sběr osobních informací během fotografování ulic pro službu Street View. Proti aktuálnímu rozsudku se Google odvolal.

Auta Googlu opět vyjíždějí

Po několikaměsíční odmlce, během které musel Google získat povolení od Úřadu na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), vyjela auta pořizující snímky pro Google Street View zpět do ulic českých měst.

Služba Street View bude v rámci aktuálního sběru dat rozšířena o snímky z Brna, Českých Budějovic, Chomutova, Děčína, Frýdku-Místku, Havířova, Hradce Králové, Jihlavy, Karlových Varů, Karviné, Kladna, Liberce, Mostu, Olomouce, Opavy, Ostravy, Pardubic, Plzně, Prahy, Teplic, Ústí nad Labem a Zlína.

Snímkující auta mohou mít podle požadavku ÚOOÚ kameru maximálně ve výšce 2,3 m (dříve probíhalo snímkování z výšky 2,7 m) a zároveň musí přerušit svou činnost v okolí škol během začátku a konce vyučování. O probíhajícím snímkování v ulicích musí Google předem informovat nejen místní obecní úřady, ale také veřejnost.

Letos se také ve Street View objeví snímky pořízené v českých městech v loňském roce, které již prošly potřebnými úpravami (např. rozostření obličejů a registračních značek aut).

Zdroj: Engadget, Google Česká republika

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání