Menu
CHIP Speedtest

Genie Backup Manager Basic Edition 9.0

03.10.2012 22:00 | Redakce Chip
Genie Backup Manager Basic Edition 9.0
Uveřejněno na Chip DVD 10/12.

 

Plná verze programu Genie Backup Manager Basic Edition 9.0 z Chip DVD je výborným pomocníkem při zálohování důležitých dat z vašeho počítače. S jeho pomocí můžete přehrát soubory i kompletní obsah e-mailových klientů, registru Windows, uživatelská nastavení nebo třeba seznam oblíbených adres z Internet Exploreru do různých typů úložišť. Pro ukládání záložních dat se nabízí externí a síťové disky, CD/DVD či Blu-ray média, FTP servery a další úložiště. Průvodce nastavením vám pomůže s výběrem dat k zálohování i s nastavením pravidelného vytváření zálohy. Nechybí ani ochrana záložních souborů heslem a šifrováním, stejně jako funkce pro snadnou obnovu všech nebo jen vybraných dat ze zálohy.

Na Chip DVD je připravena plná verze programu Genie Backup Manager Basic Edition 9.0 použitelná bez funkčních nebo časových omezení. Plná verze z Chip DVD je vybavena lépe než základní edice Genie Backup Home 9, jejíž licence pro jeden počítač stojí 1 000 Kč. Ještě více funkcí nabízí zálohovací aplikace Genie Backup Manager v edici Pro, která umožňuje například i zálohování do cloudového úložiště Amazon S3, silnější šifrování dat, vytvoření speciálního typu záložního archívu, k jehož otevření nebude nutná instalace zálohovacího programu, nebo nastavení úkolů provedených po úspěšném dokončení zálohování.

Zálohování a obnova: V programu Genie Backup Manager si můžete nastavit libovolný počet zálohovacích úloh s automatickým spouštěním.
Zálohování a obnova: V programu Genie Backup Manager si můžete nastavit libovolný počet zálohovacích úloh s automatickým spouštěním.

Prostředí zálohovacího nástroje je přizpůsobeno vzhledu nového uživatelského rozhraní operačního systému Windows 8 a nabízí dvě varianty ovládání. Automaticky je spouštěna verze rozhraní pro pokročilé uživatele, kterou lze ovšem volbou »Switch to Easy Mode« v pravém dolním rohu přepnout do zjednodušené podoby. Zpět se pak vrátíte pomocí tlačítka »Switch to Normal Mode«. My se budeme v dalším popisu programu Genie Backup Manager věnovat rozhraní pro zkušenější uživatele, které nabízí více funkcí.

V hlavním okně programu Genie Backup Manager najdeme odkazy na dvě základní funkce aplikace – zálohování (»Backup«) a obnovu dat ze zálohy (»Restore«). Mimo to je k dispozici i přehled provedených zálohovacích úkolů (»Catalog«) a úprava již nastavených zálohovacích úkolů »Edit Previous Jobs«.

Data k zálohování: Pomocí předvoleb, filtrů a plug-inů lze zálohovat nastavení a důležité součásti Windows, vybrané soubory a složky i obsah a nastavení různých programů.
Data k zálohování: Pomocí předvoleb, filtrů a plug-inů lze zálohovat nastavení a důležité součásti Windows, vybrané soubory a složky i obsah a nastavení různých programů.

Nastavení zálohování

Vytvoření zálohovacího úkolu začnete výběrem funkce »Backup«. V prvním kroku průvodce si zvolte název a popis úlohy a případně i vytvoření zástupce pro rychlé spouštění zálohování na pracovní ploše (»Create quick backup shortcut on desktop«). V okně vyvolaném tlačítkem »Backup Filename Options« lze ještě zvolit automatické opatření názvu záložního archívu datem a časem vytvoření.

Pokračujte volbou umístění archívu se zálohou. Na výběr jsou lokální i síťové disky, CD, DVD či Blu-ray disky, FTP servery i libovolná další úložiště, připojená typicky přes USB port počítače. Zároveň si můžete nastavit rozdělení záložního archívu na několik částí o zadané velikosti, nebo rozdělení zálohy podle dostupné kapacity média (»Enable multi-drive spanning«).

Velmi důležitý je další krok, kdy vybíráte data k zálohování. Připraveny jsou tři záložky s předvolbami nastavení. Na kartě se záložkou »My Profile« je k dispozici seznam všech důležitých dat, která obsahuje uživatelský účet pod Windows. Jde například o obsah Outlooku (e-maily, kalendář, kontakty, úkoly) a poštovního klienta Windows Mail, ikony na pracovní ploše, obsah registru a uživatelská nastavení Windows, obsah Internet Exploreru i systémových složek s dokumenty a multimediálními soubory.

Na kartě »My Folders« je vypsána stromová struktura obsahu disků počítače, ze které si můžete zvolit libovolné složky k zálohování. S výběrem konkrétních souborů pomohou filtry, jejichž nastavení vyvoláte tlačítkem »File Filters«. Zde si zvolíte konkrétní typy souborů (dokumenty, obrázky, videa atd.), které budou do zálohování zahrnuty (»Include«) nebo naopak vynechány (»Exclude«). Pod volbou »More Options« se skrývá ještě filtrování podle velikosti souborů nebo data jejich poslední změny. Pokud filtry nenastavíte, bude automaticky zálohován kompletní obsah vybraných složek. Nastavení filtrů lze uložit pro opakované použití pro různé zálohovací úkoly.

Třetí karta nastavení, se záložkou »My Plugins«, vám pomůže se zálohováním obsahu a nastavení standardně používaných aplikací. Pomocí plug-in modulů si můžete vybrat například zálohování obsahu a nastavení internetového prohlížeče Opera, programu WinZip, přehrávače Windows Media Player 10 a mnoha dalších aplikací. Jestliže na seznamu nenajdete některou z aplikací, které používáte a chcete zálohovat, klikněte na odkaz »Download New Free Plugins«. Otevře se stránka s katalogem dalších modulů pro různé programy. Stáhnout a používat je můžete zdarma.

Posledním krokem průvodce je nastavení typu zálohování a dalších podrobností. Genie Backup Manager nabízí běžné a inkrementální (rozdílové) zálohování nebo zrcadlení. Dále můžete volit kompresi záložního archívu a rovněž i jeho ochranu heslem a šifrování.

Pokročilá nastavení

V posledním okně průvodce nastavením zálohování najdeme ještě dva nenápadné odkazy na další funkce programu Genie Backup Manager. Pomocí nabídky »Purge Settings« je možné zvolit, kolik posledních záloh bude v záložním úložišti uchováno, případně jak staré zálohy budou přepisovány novými. To samé platí i o počtu uchovávaných rozdílových záloh.

Užitečné jsou také funkce v nabídce »More Settings«. Akce vykonané po úspěšném provedení zálohování (vypnutí, hibernace ad.) zvolte v nabídce »Advanced Settings«. Oznámení o průběhu zálohování, odesílaná e-mailem na zvolenou adresu, nastavíte v nabídce »Notification«. Nakonec zbývá už jen rozhodnutí, zdali se záloha provede jednorázově a ihned (»Backup Now«), uloží se nastavení k pozdějšímu použití (»Save job and return to main page«) nebo si nastavíte harmonogram automatického spouštění (»Schedule Backup«).

Nastavení zálohy: Kromě volby typu zálohy je k dispozici také nastavení šifrování, komprese a dalších parametrů.
Nastavení zálohy: Kromě volby typu zálohy je k dispozici také nastavení šifrování, komprese a dalších parametrů.

Pravidelné zálohování

Pro nastavení zálohování v pravidelných intervalech slouží okno »Backup Schedule«. Označte volbu »Enable Schedule« a pak vyberte interval spouštění zálohy (denní, týdenní, měsíční, po přihlášení k Windows). Zajímavá je i volba »Run Every Few Hours«, se kterou můžete zvolit průběžné zálohování, vždy po uplynutí několika minut či hodin. To může být velmi užitečné například pro složku s velmi důležitými daty, se kterými průběžně pracujete a chcete mít uchovány jejich různé verze.

Mezi volbami »More Settings« se nachází i velmi důležitá možnost deaktivace zálohování, pokud běží počítač na baterie.

Pravidelná záloha: Možnosti pravidelného zálohování pokrývají všechny varianty, navíc lze zakázat spouštění zálohování při provozu notebooku na baterie.
Pravidelná záloha: Možnosti pravidelného zálohování pokrývají všechny varianty, navíc lze zakázat spouštění zálohování při provozu notebooku na baterie.

Obnova dat ze zálohy

Při obnovování dat ze záložních archívů existují dva možné postupy. Prvním je použití funkce »Restore«, která otevře okno se seznamem všech zálohovacích úkolů a provedených záloh. Vyberte si příslušnou zálohu, klikněte na »Next« a v dalším okně pak označte konkrétní soubory a složky ze záložního archívu k obnově. Zvolit si můžete umístění obnovených dat do stejného nebo alternativního umístění na disku (»Restore to alternate location«). Obnova dat ze zálohy nabízí stejné předvolby jako výběr dat k zálohování, můžete tedy obnovit i pouze část záložních dat nebo třeba uložené nastavení jediného programu.

Podobně se pracuje také s funkcí »Catalog«, která obsahuje rovněž seznam všech provedených záloh. Zvolte si záložní archív, označte data k obnovení a klikněte na tlačítko »Extract Selected Items«. V nově otevřeném okně si pak vyberte, kam se mají data ze zálohy uložit.

Obnova dat: Ze záložního archívu lze obnovit buďto jen vybraná data, nebo jeho kompletní obsah.
Obnova dat: Ze záložního archívu lze obnovit buďto jen vybraná data, nebo jeho kompletní obsah.

Praktické využití zálohování

Kromě pravidelného zálohování dat lze plnou verzi programu Genie Backup Manager z Chip DVD použít také na snadnou migraci dat a uživatelských nastavení při přechodu z Windows 7 na nejnovější Windows 8 (či jinou kombinaci operačních systémů), na který jinak standardní nástroje Windows příliš nepamatují.

Vytvořte nový zálohovací úkol a při výběru dat k zálohování zvolte položky »Desktop«, »My Media«, »My Photos«, »Internet Explorer« a »Favorites«. Dále můžete vybrat i libovolná uživatelská data na záložce »My Folders« a nastavení aplikací na záložce »My Plugins«. Použít můžete i plug-in moduly pro různé aplikace. Po instalaci nových Windows instalujte i Genie Backup Manager a obnovte data ze zálohy. Rozhodně vám však nedoporučujeme přenášet nastavení »Registry« a »Windows Settings« mezi různými verzemi Windows.

Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání