Menu
CHIP Speedtest

Genie Timeline 2 Professional

03.09.2010 21:00 | Redakce Chip
Genie Timeline 2 Professional
Mysleli jste si, že v oblasti zálohování už není možné vymyslet nic lepšího? Genie Timeline z Chip DVD 9/10 ukazuje, jak vypadá zálohování nové generace.

GenieTimeline se inspiruje systémem zálohování Time Machine, který pochází ze světa Applů. Jejich systém ještě zdokonalil a tak je tu jeden z nejgeniálnějších zálohovacích nástrojů, které jsme kdy viděli. Žádné dlouhé konfigurace, program zálohuje zkrátka úplně všechno a neustále. Přesto nebrzdí práci na PC, protože pozná, kdy nepracujete. Do zálohy ukládá také starší verze dokumentů, takže se můžete v časové ose vracet k dřívějším verzím souborů. Zálohuje samozřejmě také celý systém, a pokud se Windows již nespustí, nabídne záchranné médium, ze kterého vše vrátíte do původního stavu.

Na Chip DVD najdete plnou verzi aplikace Genie Timeline 2 Professional s licencí na 6 měsíců. Po uplynutí této doby přestane být program funkční a bude třeba zadat platné sériové číslo. Roční licence se standardně prodává za cenu 1800 Kč. Zájemci o Genie Timeline 2 mohou v rámci této akce využít zvýhodněnou cenu  na nákup roční licence.

Jednoduché nastavení: Konfigurace probíhá ve třech krocích a nezabere ani 5 minut.
Jednoduché nastavení: Konfigurace probíhá ve třech krocích a nezabere ani 5 minut.

Záloha ve třech krocích

Nastavení zálohy je velmi jednoduché. Důležité je ale mít správný hardware pro zálohu. V tomto případě doporučujeme externí disk. Ideálním řešením se jeví použití externího USB disku. Ty dne nabídnou obrovskou kapacitu za přijatelnou cenu. Zálohovat samozřejmě můžete i na druhý interní disk nebo na síťový disk, to však není ani zdaleka tak komfortní, jako v případě USB disku.

Start here

Pro nastavení zálohy klikněte na tlačítko »start here«, které se nachází v pravém dolním rohu obrazovky. Program zobrazí jednotky, na které je možné zálohovat. Rozdělí je na doporučené (Recommended Drives) a nedoporučené (Non-Recommended Drives), ke kterým má program nějaké připomínky: třeba se mu zdálo, že náš USB disk je příliš malý. Vyberte tedy jednotku, na kterou chcete dokumenty zálohovat. Pokud program nenabídne jednotku pro zálohu, klikněte na tlačítko »Select a different destination«. Pak klikněte na »Browse« a vyberte jakýkoliv disk v počítači - jak místní, tak síťový.

Krok 2

Poté co máte vybrané místo, kam budete zálohovat, klikněte na tlačítko »next« v pravém dolním rohu. Nyní je třeba vybrat, co chcete zálohovat. Verze Professional nabízí velmi bohaté možnosti zálohování, které vidíte na obrázku. Nabízí zálohu E-Mailů, dokumentů, telefonů, obrázků, hudby, videí, záložek a pochopitelně také celého systému. Standardně chce program zálohovat úplně všechno. Chcete-li zálohovat jen některé z vyjmenovaných dat, klikněte na tlačítko »Customize selections« a zatrhněte jen ty kategorie, které chcete zálohovat.

Chcete-li zazálohovat jen určité soubory a složky, rovněž klikněte na »Customize selections« a v horní části okna vyberte záložku »My Computer«. Zobrazí se standardní stromová struktura disků, zde označte ty soubory a složky, které chcete zálohovat. Po výběru pokračujte kliknutím na »next« v pravém dolním rohu.

Krok 3

V dalším kroku můžete aktivovat kompresi nebo šifrování zálohy. Zatržení »Enable compression« doporučujeme v případě, že zálohujete běžné dokumenty. V případě již komprimovaných souborů, jako jsou obrázky nebo videa kompresi neaktivujte, neměla by efekt. Jedná-li se o citlivé dokumenty, rozhodně zaškrtněte položku »Enable encryption« a dvakrát zapište heslo o délce minimálně 6 znaků. Tím se soubory zašifrují a bez znalosti hesla je nebude možné prohlížet. Nyní je záloha nastavená. A kdy vlastně probíhá? Zjednodušeně řečeno pořád. Na minutu se zamyslíte, odskočíte si do kuchyně, zkrátka s počítačem nic neděláte a právě to je příležitost pro zálohu. Program samozřejmě zálohuje jen ty soubory, které se změnily.

Kam zálohovat: Program doporučí jednotky, na zálohu. 8 GB flash disk je prý malý.
Kam zálohovat: Program doporučí jednotky, na zálohu. 8 GB flash disk je prý malý.

Úpravy zálohy

Zálohu máte vytvořenou, ale jistě si budete chtít zkontrolovat, zda je záloha správně nastavena. Stačí znovu spustit program a již vás přivítá jiné okno. Je-li vše v pořádku a proběhla již první záloha, bude zde nápis »You are currently 100% protected«. To znamená, že veškerá data jsou bezpečně zazálohovaná. Rovněž se vypíše statistika o tom, kdy proběhla záloha a kdy proběhne další. Chcete-li z jakéhokoliv důvodu zálohu pozastavit, klikněte na tlačítko »Pause«. Nemusíte zálohy zastavovat, pokud se chystáte hrát hru nebo sledovat film. To program automaticky pozná a nebude zatěžovat počítač - pokud funkci aktivujete. Klikněte na tlačítko »Advanced Settings« a zatrhněte položku »Enable Game/Movie Mode«.

Chcete přidat nebo naopak odebrat soubory ze své zálohy? To není nic složitého, provedete to přímo z průzkumníka ve Windows. Stačí, když na soubor (nebo složku), kliknete pravým tlačítkem a otevřete menu »Genie Timeline«. Pokud je soubor součástí zálohy, stačí vybrat »Exclude from backup« a v záloze nebude. Pokud naopak v záloze není a vy jej chcete přidat, zvolte »Add to backup«. Tím bude soubor také zazálohován.

Co zálohovat: Stačí označit, co chcete zálohovat. Samozřejmě lze i ručně vybrat jednotlivé složky.
Co zálohovat: Stačí označit, co chcete zálohovat. Samozřejmě lze i ručně vybrat jednotlivé složky.

Záchranné médium

Zmínili jsme se, že Genie Timeline dokáže zazálohovat také celý systém. Záloha vašich Windows by však byla k ničemu, pokud byste neměli záchranné médium, ze kterého byste mohli celý systém komfortně opravit. Z tohoto důvodu si vytvořte záchranné médium, které dokáže obnovit systém, pokud ten váš již nechce startovat.

Spusťte Genie Timeline a klikněte na »Disaster Recovery startup disk«. Program nabídne 3 možnosti: první volbou je virtuální partition se záchranným systémem. Ta je samozřejmě nezávislá na Windows, takže i když systém nebude fungovat, záchranné prostředí se spustí. Dojde-li ovšem k fyzickému poškození disku, bude pryč také záchranné prostředí. Druhou možností je vytvoření záchranného systému na USB flash disk. Bude stačit disk o kapacitě 256 MB. Z něj v případě potřeby nastartujete PC a obnovíte systém. Třetí možností je ISO Image - program vytvoří obraz disku, který si můžete vypálit na CD nebo DVD.

Záchranný systém: Nabootujte z něj počítač a klikněte na »Start disaster recovery«.
Záchranný systém: Nabootujte z něj počítač a klikněte na »Start disaster recovery«.

Ať už spustíte záchranný systém z jakéhokoliv média, přivítá vás přehledné grafické rozhraní. Z něj můžete připojit síťové jednotky, nechybí komfortní správce partition a také se můžete pomocí Remote Desktop Connection připojit k jinému počítači. Pochopitelně nechybí jednoduchý průvodce pro obnovení celého systému a také zazálohovaných dat.

Obnova souborů

Chcete-li obnovit soubor ze zálohy, otevřete Tento počítač a mezi disky zde najdete jednotku nazvanou »Timeline Explorer«. Otevřete ji jako každý jiný disk a zde uvidíte zazálohované soubory a složky. Na soubor nebo složku, kterou chcete obnovit, klikněte pravým tlačítkem myši a zvolte buď »Restore to original location« nebo »Restore to alternate location«. V prvním případě bude soubor obnoven na místo, odkud byl zazálohován, ve druhém případě budete muset ukázat, kam chcete soubor obnovit.

Staré verze

Na dokumentu pracujete několikrát denně - provádíte v něm změny, úpravy, mažete,… a později zjistíte, že posledních pár úprav bylo špatně a chcete se vrátit ke starší verzi. To není problém - Genie Timeline ponechává v záloze i starší verze dokumentů. Obnovit starší verzi není problém. Opět přes »Timeline Explorer« najděte dokument, klikněte na něj pravým tlačítkem myši a zvolte položku »Show Versions«. Zobrazí se okno, ve kterém vidíte několik verzí souborů. Podle data modifikace vyberte tu verzi, kterou chcete obnovit a klikněte na tlačítko »Restore«. Program se zeptá, kam má zálohu obnovit, vyberte libovolnou složku a potvrďte. Za pár sekund zde budete mít starou verzi souboru.

Starší verze: Pokud soubor změníte, Program ponechá jeho starší verze, které můžete obnovit.
Starší verze: Pokud soubor změníte, Program ponechá jeho starší verze, které můžete obnovit.

Moderní způsob zálohování

Genie Timeline nás opravdu nadchl. Je to zcela nový a převratný způsob zálohování, který ne náhodou připomíná funkci Time Machine ze světa Applů. Vaší jedinou investicí bude externí pevný disk. Za cca 2000 Kč si můžete koupit 1 TB USB disk, kdo má nový počítač, může zainvestovat do bleskově rychlého USB 3.0 disku. Bude mít zálohován celý systém, dokumenty, obrázky, filmy, i mobilní telefon. A záloha bude obsahovat nejnovější verze souborů, nepřijdete tedy o žádná data, pokud se váš disk pokazí. To vše bez zásahu uživatele. Dokážete si představit geniálnější zálohu?

Uveřejněno na Chip DVD 9/10.Zajímavosti ze světa IT v e-mailu

Stačí odeslat svoji e-mailovou adresu


Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním svých osobních údajů a užitím pro marketingové účely vydavatelství Burda Praha, spol. s.r.o.

Předplatné / nákup chipu Digitální edice chipu Aktuální vydání